18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Walka w sieci z nielegalnymi handlarzami zwierząt. Psy bez rodowodu mogą być tylko oddawane za darmo

Anna Werońska
Osoby, które myślą, że mogą łamać nowe przepisy dotyczące sprzedaży zwierząt bez rodowodu, są w błędzie. Administratorzy portali ogłoszeniowych od kilku tygodni codziennie usuwają setki ogłoszeń o sprzedaży psów i kotów, które są nielegalnie zamieszczane w sieci. Przepisy, które weszły w życie 1 stycznia zabraniają handlu zwierzętami, które nie pochodzą z legalnych, zarejestrowanych hodowli. Handlujący, aby je "obejść", zamieszczają w sieci ogłoszenia m.in. o treści: "sprzedam smycz za 300 zł, psa oddam gratis".

- Zgodnie z naszym regulaminem mamy prawo do usuwania ogłoszeń wprowadzających w błąd, a za takie należy uznać oferty z kategorii "za darmo", kiedy zwierzę oddawane jest np. w zamian za pokrycie kosztów wyprawki - tłumaczy Przemek Klemczak z serwisu Tablica.pl. - Podobnie postępujemy w sytuacji, kiedy do miski w gratisie oferowany jest pies. Dodawanie zwierzęcia w ramach bonusu to też forma sprzedaży.

Mimo to osoby łamiące ustawę szybko się nie zniechęcają i codziennie dodają kolejne ogłoszenia. - Na razie wykonujemy syzyfową pracę, ale mamy nadzieję, że w dłuższej perspektywie przyniesie ona efekty - zaznacza Klemczak.

Radykalne zmiany w ustawie o ochronie zwierząt

Gdyński oddział Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Zwierząt "Animals" podkreśla, że w przeciwieństwie do sieci, sytuacja na rynkach i targowiskach jest opanowana.

- Przeprowadzaliśmy kontrole i do łamania przepisów w takich miejscach nie dochodzi - zapewnia Ewa Gebert, prezes OTOZ Animals w Gdyni i podkreśla, że wraz z nadejściem mrozów, inspektorzy zaczęli namierzać także tych, którzy łamią nowe przepisy, trzymając psa na krótkim łańcuchu, na mrozie i w fatalnych warunkach.
- Mamy mnóstwo takich zgłoszeń. Najpierw na interwencję jeżdżą nasi inspektorzy, a jeśli nie ma poprawy, zawiadamiamy policję i prokuraturę - podkreśla Gebert.

Kolejne społeczne akcje Straży Miejskiej skierowane do właścicieli psów

Nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt oprócz handlu, zabrania także trzymania zwierząt domowych na uwięzi dłużej niż 12 godz., przycinania psom ogonów i uszu, by upodobnić je do psów rasowych. Na tym jednak zakazy, które mają chronić zwierzęta, się nie skończą, bo prace nad doprecyzowaniem prawa cały czas trwają. Obywatelski projekt ustawy o ochronie zwierząt trafił już do sejmowych komisji rolnictwa i rozwoju wsi, samorządu regionalnego i polityki regionalnej. Zakłada on m.in. powołanie Krajowej Inspekcji ds. Zwierząt, która nadzorowałaby placówki opieki nad zwierzętami i miejsca, w których zwierzęta dzikie i domowe są wykorzystywane dla celów zarobkowych.

Mróz ciężki także dla zwierząt: Psy podwórkowe i kanapowce - jak umilić im zimne dni!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto