Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Białymstoku powstanie Muzeum Pamięci Sybiru

ro2
bialystok.pl
Muzeum w całości będzie poświęcone zsyłkom i życiu na obczyźnie ludności polskiej, obejmując okres od końca XVI w. do lat 50-tych XX w., a dokładniej do roku 1956, kiedy to zakończył się okres stalinowski w Polsce. Zadaniem instytucji będzie przybliżenie losów wielu rodzin, dotknietych tymi trudnymi wydarzeniami i przybliżenie odwiedzającym, jak wyglądało życie na odległym Sybirze. Poprzez zastosowanie nowoczesnych technologii oraz licznych oryginalnych źródeł historycznych ma przenieść oglądających w tamtejszą rzeczywistość.

Instytucja powinna stać się zarazem miejscem dialogu państw, ich obywateli, przeplatających się losów i kultury Polaków i Rosjan, dotkniętych dramatem wywózek.

Prezydent Miasta Białegostoku Tadeusz Truskolaski wraz z posłem Robertem Tyszkiewiczem oraz Dyrektorem Muzeum Wojska Robertem Sadowskim przedstawili na konferencji prasowej koncepcję utworzenia Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku.

"To będzie jedyna i największa tego typu instytucja w Polsce, a nawet w Europie. - zapowiedział Prezydent Tadeusz Truskolaski. - Lokalizacja w Białymstoku jest uzasadniona faktem, iż to właśnie z ziem wschodnich Rzeczypospolitej pochodziła ogromna większość zesłańców, a z samego miasta w okresie 1940-41 wywieziono około 20 tys. osób."

"To dla mnie wielki zaszczyt być emisariuszem tego przedsięwzięcia. - powiedział poseł Robert Tyszkiewicz. - Zwłaszcza, że z wydarzeniami ujętymi w założeniu Muzeum Pamięci Sybiru jestem związany osobiście - moja mama jest Sybiraczką. Z radością poprowadzę rozmowy z elitami naukowymi i kulturalnymi kraju, by we wrześniu przedstawić propozycję składu Rady Programowej Muzeum."

Muzeum znajdować się będzie w przystosowanym do tego celu magazynie nr 5 (dawnej składnicy wojskowej) oraz przyległym do niego terenie ograniczonym ulicami: Węglową, Wasilkowską i Poleską. Budynek ten ma odpowiednią powierzchnię użytkową - 3885 m2.

Szacowany koszt inwestycji wraz z infrastrukturą drogową i uzbrojeniem terenu to ok. 60 mln zł. Otwarcie zaplanowano na 2016 r.

Źródło: bialystok.pl

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bialystok.naszemiasto.pl Nasze Miasto