Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uwaga, sezon na kleszcza! Coraz więcej chorych na boreliozę

Agata Kozicka, MP
Przypadków boreliozy, choroby, którą może spowodować ukąszenie kleszcza, mamy w tym roku w regionie już 205 - mniej więcej tyle samo co w ubiegłym, ale szczyt aktywności tych pajęczaków przed nami, a choroby, jakie roznoszą są bardzo groźne.

- Dopiero po 10 latach od ukąszenia stwierdzono u mnie boreliozę. Przez te lata traciłam siły, przestałam chodzić w góry, jeździć na rowerze, a w końcu nawet spacery były dla mnie wyczerpujące - opowiada pani Ania.

- Od pewnego czasu po każdym takim wysiłku bolały mnie kolana - mówi pan Wojciech z Bydgoszczy. - Miesiąc temu ukłuł mnie kleszcz. Po jakimś czasie od ukąszenia pojawił się rumień wędrujący. Zrobiłem badania i okazało się, że kilka lat temu zostałem zarażony przez innego kleszcza. Po kuracji antybiotykowej czuję się już dobrze.

Czyhają w lasach i parkach

Kleszcze zamieszkują głównie lasy, ale można się na nie natknąć na łąkach, trawnikach, w ogródkach działkowych. Coraz częściej atakują też w miastach.

- Wbrew obiegowym opiniom kleszcze nie żyją na drzewach i nie skaczą na przechodzących ludzi - mówi dr nauk o zdrowiu inż. Jerzy Kasprzak, państwowy wojewódzki inspektor sanitarny w Bydgoszczy. - W poszukiwaniu żywicieli wspinają się na trawy i krzewy do wysokości około półtora metra. Gdy ocieramy się o roślinność, pasożyty te mogą przejść na nasze ubranie i ciało.

BYDGOSZCZDOŁĄCZ DO NAS NA FACEBOOKU

Bywa, że samorządy decydują się na akcję „odkleszczania” miast. - Na razie mieliśmy tylko dwa sygnały od mieszkańców sygnalizujących taką potrzebę - mówi Marta Stachowiak, rzeczniczka prezydenta Bydgoszczy. - W razie zwiększonej liczby zgłoszeń natychmiast podejmiemy działania. W tym roku opryski przeciw kleszczom, komarom i meszkom przeprowadziliśmy przed mistrzostwami Europy U-21 w piłce nożnej oraz przed „Sterem na Bydgoszcz”.

Co piąty do szpitala

Kleszcze mogą przenosić groźne choroby - przede wszystkim boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu. W tym roku do końca lipca w naszym województwie sanepid odnotował 205 przypadków zachorowań na boreliozę, a 39 osób było z tego powodu hospitalizowanych. W tym samym czasie rok wcześniej było ich 201. I właśnie w ubiegłym roku zanotowano wzrost zachorowań, o 206 więcej niż w 2015 r.

Lepiej wygląda sytuacja w przypadku kleszczowego zapalenia mózgu. Ani w tym, ani w ubiegłym roku nie było żadnych zachorowań, a w latach 2014-2015 zanotowano po jednym przypadku.

Zdaniem lekarzy, statystyki mogą być niedoszacowane, bo wiele przypadków przebiega bezobjawowo. Stąd niektórzy pacjenci się nie zgłaszają.

W razie ukłucia przez kleszcza należy jak najszybciej go usunąć, bo... - Jeśli był zarażony, to już po 3 dniach ryzyko zachorowania na boreliozę wynosi 100 procent. Chorych na boreliozę zgłasza się do nas dość dużo - mówi dr nauk med. Paweł Rajewski z Wojewódzkiego Szpitala Obserwacyjno-Zakaźnego w Bydgoszczy. - Gdy pojawi się rumień wędrujący, a może to nastąpić po 1 do 3 tygodni, a nawet po 3 miesiącach od ukąszenia, należy natychmiast zgłosić się do lekarza. Pacjentowi podaje się wtedy antybiotyki. U niektórych osób może on wcale nie wystąpić, a choroba da znać, gdy zaatakuje np. stawy czy serce.

Kleszcze mogą też powodować kleszczowe zapalenie mózgu. Pacjent początkowo ma objawy zwykłej infekcji. Potem jest poprawa, a po niej drugi rzut choroby z objawami neurologicznymi. Mogą wystąpić np. drgawki, bóle i zawroty głowy, pogorszenie widzenia, niedowłady, porażenia nerwów, padaczka do śpiączki włącznie.

Jest szczepionka

Jest szczepionka na KZM. - Śmiało można się szczepić jeszcze teraz - usłyszeliśmy w sanepidzie. Pierwszy szczyt ich aktywności przypada na maj i czerwiec, ale drugi jeszcze przed nami - we wrześniu i październiku. Warto o tym pamiętać, tym bardziej że sezon na grzyby już się rozpoczął.

Zaszczepić można się m.in. w Punkcie Szczepień przy ul. Kujawskiej 4 w Bydgoszczy we wtorki w godz. 11-14 i czwartki w godz. 15-18. Dorośli zapłacą 109 zł, a dzieci - 102 zł.

W sanepidzie można też zbadać kleszcza, który nas ukąsił, na obecność DNA Borrelia spp. Do wczoraj w tym roku zbadano 270 kleszczy. U 51 kleszczy stwierdzono bakterię. Najwięcej przebadano w czerwcu - 93 kleszcze i lipcu - 106.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto