Urazy łąkotek – diagnostyka i leczenie

Artykuł sponsorowany
Urazy łąkotek to jedne z najczęstszych schorzeń dotyczących stawu kolanowego. Niejednokrotnie towarzyszą uszkodzeniu innych ważnych struktur w obrębie stawu. Występują u młodych osób dorosłych, najczęściej w wyniku urazu sportowego lub przeciążenia, jak również u osób starszych, u których do uszkodzenia dochodzi w przebiegu choroby zwyrodnieniowej.

BUDOWA ANATOMICZNA ŁĄKOTKI BOCZNEJ I PRZYŚRODKOWEJ

ŁĄKOTKI

Elementy stawu kolanowego zbudowane z tkanki chrzęstnej włóknistej leżące pomiędzy kością udową a piszczelową. Na przekroju poprzecznym mające kształt trójkąta prostokątnego, zwróconego podstawą na zewnątrz. Powierzchnia przylegająca do kości piszczelowej jest płaska, a górna, która przylega do kłykci kości udowej, wklęsła. Obie łąkotki ustawione są swoimi rogami do środka powierzchni stawowej, gdzie przytwierdzone są do kości piszczelowej przy pomocy pasm łącznotkankowych. Od przodu połączone są ze sobą przez więzadło poprzeczne kolana.

ŁĄKOTKA PRZYŚRODKOWA
jest dłuższą i szerszą z łąkotek swoim kształtem przypominająca literę C – zrośnięta na całej swojej długości z torebką stawową, wskutek czego mniej ruchoma, a tym samym bardziej narażona na urazy

ŁĄKOTKA BOCZNA
jest krótsza i bardziej zakrzywiona tworząc tym samym niepełny pierścień – luźno połączona z torebką stawową, co czyni ją bardziej ruchomą i mniej narażona na urazy

JAKIE FUNKCJE PEŁNIĄ ŁĄKOTKI W STAWIE?
- Lepsze dopasowanie do siebie powierzchni stawowych stawu kolanowego (pomiędzy kością udową a piszczelową)
- Możliwość ruchów obrotowych w zgiętym stawie kolanowym
- Równomierny rozkład obciążeń
- Absorpcję wstrząsów
- Odżywienie i ochronę chrząstki stawowej – zabezpieczenie przed ścieraniem

MOŻLIWE PRZYCZYNY USZKODZENIA ŁĄKOTEK
Przyczyn uszkodzenia łąkotek, jak i rodzajów tych uszkodzeń jest kilka. Do urazu kolana zwykle dochodzi w wyniku wypadku komunikacyjnego, upadku lub podczas treningu sportowego(gwałtowne ruchy zgięciowo-skrętne). Najczęściej łąkotki ulegają uszkodzeniu w przebiegu poważnych urazów stawu kolanowego np. skręcenia czy zwichnięcia. Zdarza się jednak, że do urazy łąkotki dochodzi w wyniku z pozoru niewinnego stłuczenia, niewielkiego stopnia skręcenia czy przeciążenia(długotrwałe przebywanie w pozycji klęku czy kucania). Uszkodzenie łąkotki nie musi być jednak związane z urazem. U osób starszych do patologii związanych z łąkotkami dochodzić może w przebiegu toczącej się choroby zwyrodnieniowej, powodującej ich destrukcję. Przyczyną uszkodzenia łąkotek mogą być również pojawiające się wewnątrz stawu torbiele.

RODZAJE USZKODZENIA
O dalszym przebiegu leczenia decyduje stopień uszkodzenia łąkotki oraz umiejscowienie urazu. Urazy zewnętrznej części łąkotki, ze względu na lepszy poziom ukrwienia tego obszaru, mają szansę na samoistne zagojenie(zależeć to będzie jednak od stopnia uszkodzenia). Ze względu na słabsze odżywienie części wewnętrznej, uszkodzenia tam zlokalizowane, częściej wymagać będą interwencji chirurgicznej. Biorąc pod uwagę stopień uszkodzenia łąkotki spotkamy się z pęknięciem łąkotki, odłamaniem fragmentu łąkotki(z przemieszczeniem lub bez) lub całkowitym jej zniszczeniem(fragmentacją).

OBJAWY WSKAZUJĄCE NA PROBLEMY ŁĄKOTKOWE
nagły, ostry ból kolana, nasilający się podczas chodzenia(szczególnie po schodach) i klękania,
wyraźnie słyszalny trzask w kolanie,
uczucie blokowania lub usztywnienia,
obrzęk i nadmierne ocieplenie stawu kolanowego,
zmiana obrysu stawu kolanowego(w porównaniu do nogi zdrowej)
uczucie niestabilności,
ograniczona ruchomość,
przyjmowanie wymuszonej pozycji stawu w lekkim zgięciu.

DIAGNOSTYKA
Urazów łąkotek nie można lekceważyć. Do właściwej oceny lokalizacji i stopnia uszkodzenia konieczne jest profesjonalne badanie fizykalne i pełna diagnostyka obrazowa. Wstępną diagnostykę przeprowadza się na podstawie dokładnego wywiadu, który pozwala na odtworzenie mechanizmu urazu, oraz badanie fizykalne stawu kolanowego. Badanie USG pozwala na określenie czy odczuwalne objawy związane są z uszkodzeniem łąkotek czy dotyczą innych struktur stawu kolanowego oraz umożliwia dokładne zlokalizowanie uszkodzenia. Pełny obraz urazu uzyskamy na podstawie rezonansu magnetycznego.

USG jest szybkim i bezbolesnym badaniem. Wykonane przez wykwalifikowanego lekarza ortopedę, z doświadczeniem w diagnostyce urazów stawowych, pozwoli na szybką ocenę uszkodzenia i wdrożenie odpowiedniego leczenia. W przypadku wątpliwości diagnostycznych badanie uzupełnia się o rezonans magnetyczny. Wykonanie badania rezonansem magnetycznym okolicy stawu kolanowego nie musi wymagać umieszczenia w obszernej tubie o wysokim natężeniu hałasu. Jest możliwe również u pacjentów z metalowymi implantami w innych obszarach ciała, aparatem ortodontycznym czy cierpiących na klaustrofobię. Taką możliwość dają aparaty z układem otwartym, w których w specjalnej cewie umieszcza się jedynie badaną część ciała.

Na terenie Krakowa pełną diagnostykę przy użyciu profesjonalnego sprzętu wykonać można w Prywatnych Gabinetach Ortopedycznych i Rehabilitacyjnych Grażyna i Rafał Więcek. Doświadczenie w diagnostyce kolan oraz dostępność najnowszej aparatury USG, a przede wszystkim rezonansu magnetycznego z korzystnym układem otwartym, pozwala na pełną i szybką diagnozę. Gabinety zlokalizowane w 6 miejscach w Krakowie umożliwiają szybki dostęp do lekarza w pobliżu miejsca zamieszkania. Po uzyskaniu diagnozy placówka gwarantuje również natychmiastowy dostęp do profesjonalnej rehabilitacji, niezbędnej w przypadku każdego typu uszkodzenia łąkotek. Wykwalifikowana kadra rehabilitantów przeprowadza rehabilitację zarówno w przebiegu leczenia zachowawczego jak również przed i po zabiegach operacyjnych. To ważne, ponieważ błędnie zdiagnozowane lub nieleczone uszkodzenia łąkotek mogą prowadzić do dalszej destrukcji stawu i poważnych powikłań.

PRZEBIEG PROCESU LECZENIA
Po rozpoznaniu uszkodzenia łąkotki ortopeda oceni, czy wymaga ona leczenia operacyjnego czy wdrożenia leczenia zachowawczego. Pewne typy uszkodzeń są stabilne i nie wymagają żadnego leczenia, ponieważ proces gojenia przebiega samoistnie. Leczenie zachowawcze obejmuje: farmakoterapię, odpoczynek i odciążenie stawu oraz rehabilitację. Uszkodzenia wymagające leczenia operacyjnego kwalifikowane są do przeprowadzenia zabiegu artroskopii stawu kolanowego. Jest to mało inwazyjny zabieg w trakcie którego ocenić można dokładny przebieg uszkodzenia i zastosować odpowiednie kroki w celu naprawienia lub usunięcia uszkodzonej łąkotki. Ze względu na pełnioną funkcję w stawie, dąży się do zespolenia uszkodzonej łąkotki. Nie zawsze jest to jednak możliwe i konieczne jest usunięcie zniszczonej struktury. Po operacji usunięcia łąkotki zaleca się przeszczep łąkotki w celu zastąpienia brakującej, ze względu na ryzyko zmian zwyrodnieniowych, które kilkukrotnie wzrasta u pacjentów po całkowitej resekcji.

REHABILITACJA
Zarówno w przypadku leczenia zachowawczego jak i operacyjnego zalecana jest natychmiastowa, kompleksowa rehabilitacja obejmująca:
profilaktykę przeciwobrzękową po zabiegu
fizykoterapię
mobilizację rzepki,
terapię tkanek miękkich,
terapię manualną,
terapię mięśniowo-powięziową,
kinesiotaping
kinezyterapię: ćwiczenia w odciążeniu, izometryczne, rozciągające, oporowe, poprawiające stabilizację i propriocepcję,
trening funkcjonalny,

Wykwalifikowany zespół terapeutów w Prywatnych Gabinetach Ortopedyczno-Rehabilitacyjnych Grażyna i Rafał Więcek profesjonalnie zadba o pełną opiekę od momentu postawienia diagnozy do zakończenia procesu rehabilitacji. Kompleksowa opieka doświadczonych diagnostów i terapeutów pozwoli na bieżącą kontrolę przebiegu leczenia i szybki powrót do pełnej sprawności.

Zapraszamy do naszych gabinetów :

Gabinet nr 1 - Biały Prądnik
31-234 Kraków, ul. Słomczyńskiego 12/16
telefon do rejestracji 12 665 34 15 lub 698 115 115
czynne od poniedziałku do soboty w godzinach 9.00-21.00

Gabinet nr 2 - Łobzów
30-076 Kraków, ul. Zakątek 13/36
telefon do rejestracji 881 527 527 lub 730 34 34 33
czynne od poniedziałku do soboty w godzinach 9.00-21.00

Gabinet nr.3 Nowa Huta
31-918 Kraków os. Hutnicze 6/134
telefon do rejestracji 12 680 81 00 lub 12 34 64 134
czynne od poniedziałku do soboty w godzinach 9.00-21.00

Gabinet nr 4 - Ruczaj
30-350 Kraków ul. Zachodnia 7/10a
telefon do rejestracji 12 307 00 64 lub 12 267 61 87
czynne od poniedziałku do soboty w godzinach 9.00-21.00

Gabinet nr 5 - Prokocim
30-350 Kraków ul. Teligi 6/32
telefon do rejestracji 692 692 989 lub 698 115 115
czynne od poniedziałku do soboty w godzinach 9.00-21.00

Gabinet nr 6 - ul. Piwna 22 (okolice Placu Bohaterów Getta)
30-527 Kraków ul. Piwna 22
telefon do rejestracji 666 833 388 lub 698 115 115
czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 11.00-19.00 oraz w soboty w godzinach 9.00-14.00

Szczegółowe informację znajdziecie Państwo na naszej stronie internetowej
www.praktyka.info.pl
W naszych gabinetach można płacić kartą Visa i MasterCard.,

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto