18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ucieczka do ptasiego raju

red.
Gęsi nad Biebrzą
Gęsi nad Biebrzą Piotr Tałałaj
Ucieczka od zgiełku cywilizacji smakuje nad Biebrzą inaczej. Niebanalnie, tak jak tylko mogłaby sobie życzyć tego natura. Przekrocz bramy ptasiego raju, daj się wciągnąć biebrzańskim bagnom, pozwól zakręcić sobą nieujarzmionej rzece – poczujesz, że wszystko zaczyna się od nowa.

Sezon turystyczny w Dolinie Biebrzy rozpoczyna się wczesną wiosną, kiedy przyroda budzi się do życia, rozlewająca się rzeka przypomina bezkresne jezioro, a wszystko wokół łopocze tysiącami ptasich skrzydeł. Zaludniają się wieże widokowe, w ruch idą lornetki i aparaty fotograficzne. Nie ma drugiego takiego ptasiego raju na świecie. Przyrodnicy naliczyli nad Biebrzą 271 skrzydlatych gatunków, z czego ponad 180 zakłada gniazda. Dolina jest najważniejszą w Europie Środkowej i Zachodniej ostoją dubelta, kropiatki, orlika grubodziobego, rybitwy białoskrzydłej i derkacza. Występują tu rzadko spotykane na wolności bataliony (symbol parku narodowego), sowy błotne i orły bieliki.
Pośród równin porosłych turzycami, torfowisk i bagien znajduje się ostoja potężnego łosia, spotkamy tutaj bobra, wilka, jenota, kunę czy pluskającą się w wodzie wydrę. W ciszy, spokoju, przy odrobinie szczęścia, ale też przy zachowaniu wytrwałości. Bezkrwawe łowy są wszak pasją na długie godziny i całe dnie.

Obok obserwatorów ptaków najliczniej odwiedzają Biebrzański Park Narodowy miłośnicy spływów kajakowych. Samymi tylko meandrami Biebrzy przepłynąć można szlak o długości ok. 150 kilometrów. A są jeszcze: Jegrznia, Sidra, Wissa, Brzozówka, kanały - Augustowski, Woźnawiejski i Rudzki. Na leniwie płynącej Biebrzy zadomowiły się turystyczne tratwy. Kilkudniowa przygoda na takim pływającym domku zacieśnia więzy przyjaźni i pozostawia wspomnienia na długie lata. Komu zaś milszy ląd, ten znajdzie swoje miejsca wędrując szlakami i ścieżkami przyrodniczymi, wypatrzy je z wieży albo pomostu widokowego.

Niezbędnik turysty:

mapa i przewodnik,
gumowce lub inne obuwie, w którym można wędrować po terenach podmokłych,
ciepłe ubranie i coś od deszczu,
nakrycie głowy, okulary, krem z wysokim filtrem UV,
manierka z wodą,
lornetka, aparat fotograficzny i dyktafon,
środek przeciw komarom.

Przed rozpoczęciem wędrówki warto sprawdzić, czy szlak nie jest zamknięty. Pamiętajmy też, że grupy liczące więcej niż siedem osób powinny poruszać się po parkowych szlakach w towarzystwie licencjonowanego przewodnika lub Znawcy Biebrzy. I że w parku obowiązują karty wstępu.

Zobacz mapę szlaków i ścieżek edukacyjnych

Zespół Udostępniania BPN w Osowcu-Twierdzy, Biebrzański Park Narodowy, Osowiec-Twierdza 8, 19-110 Goniądz, tel. 85 738 06 20, 738 30 00, 738 30 35 wew. 243, e-mail: [email protected], [email protected], [email protected].

Zobacz:**Białowieski Park Narodowy**

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bialystok.naszemiasto.pl Nasze Miasto