Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Te świąteczne zwyczaje nie są polskie! Zobacz obrzędy, które przybyły do nas z zagranicy

Gabriela Turko
Wiele osób jest przeciwnikiem obchodzenia zagranicznych świąt w Polsce. Prawda jednak jest taka, że dużo bożonarodzeniowych zwyczajów, które kultywujemy również nie należą do nas! Zobacz w GALERII ZDJĘĆ obrzędy, które przybyły do nas z zagranicy.
Wiele osób jest przeciwnikiem obchodzenia zagranicznych świąt w Polsce. Prawda jednak jest taka, że dużo bożonarodzeniowych zwyczajów, które kultywujemy również nie należą do nas! Zobacz w GALERII ZDJĘĆ obrzędy, które przybyły do nas z zagranicy. pixabay.com
Wiele osób jest przeciwnikiem obchodzenia zagranicznych świąt w Polsce. Prawda jednak jest taka, że dużo bożonarodzeniowych zwyczajów, które obecnie kultywujemy również nie należą do nas! Zobacz w GALERII ZDJĘĆ obrzędy, które przybyły do nas z zagranicy oraz sprawdź, które zwyczaje zapoczątkowane zostały w Polsce.

Oprócz zwyczajów, które przywłaszczyliśmy sobie z innych krajów, możemy się również pochwalić naszymi, rodowitymi tradycjami! Oto jedne z nich:

Kolędowanie:
Historia tego zwyczaju sięga aż czasów pogańskich. Dawniej kolędowanie panowało jedynie na ziemiach polskich, rosyjskich czy ukraińskich. Jak się okazuje, kiedyś miało zupełnie inne przesłanie. Kojarzone było wtedy z magią oraz zaklinaniem urodzaju i płodności. Obecnie tę tradycję kultywuje również Austria, Serbia i Macedonia!

Karp na wigilijnym stole:
Ten zwyczaj wcale nie jest aż tak wiekowy, jakby się wydawało. Co prawda ryba ta znana była w Polsce już w XII wieku, ale dopiero okres PRL przyjął ją na wigilijne stoły! Dlaczego? Jest to ryba tania, łatwa do hodowania i szybko rosnąca. Dlatego karp zajął miejsce solonego śledzia, który dawnej był królem polskich, wigilijnych stołów.

Mak:
Potrawy, których głównym składnikiem jest mak mają wieloletnią tradycję, ponieważ wywodzą się aż z czasów pogańskich. Dawniej wierzono, że gdyby nie on to w rodzinie przestałyby się rodzić dzieci, kury więcej nie znosiłyby jajek, a pola nie dawałyby plonów. Dodatkowo oprócz tego, że mak symbolizuje płodność i obfitość jest również symbolem pokrzepienia dla dusz zmarłych przodków. Dlatego nie może go zabraknąć na wigilijnym stole!

Pozostawienie dodatkowego nakrycia przy stole:
Symbolizuje gościnność i jednoczenie się wszystkich przy wigilijnym stole. Tradycja ta początkowo praktykowana była jedynie na polskich wsiach. Prawdopodobnie pochodzi z czasów, kiedy członkowie licznych rodzin nie zawsze byli w stanie dotrzeć na czas, by móc wspólnie świętować. Oczekując więc na resztę gości, gospodynie celowo zostawiały przy stołach dodatkowe nakrycia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bialystok.naszemiasto.pl Nasze Miasto