Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szlakiem turystyczne w Puszczy Białowieskiej

Redakcja
Alicja Pionkowska
Na turystów pieszych czekają w Białowieskim Parku Narodowym oznakowane szlaki turystyczne oraz ścieżki przyrodniczo-historyczne. Można poruszać się po nich rowerem, a zimą – na nartach śladowych. Na zwiedzanie w siodle trzeba mieć zgodę dyrekcji parku.

Po ścieżkach Parku Pałacowego i szlakach Obrębu Ochronnego Hwoźna można wędrować z psem. Pupilowi zakładamy kaganiec i prowadzimy go na smyczy. Zwiedzanie Rezerwatu Pokazowego Żubrów, Muzeum Przyrodniczo-Leśnego oraz obszaru objętego ochroną ścisłą w Obwodzie Ochronnym Sierchanowo jest płatne. Bilety kosztują od 3 (wjazd rowerem na teren Rezerwatu Pokazowego Żubrów) do 12 złotych – za wstęp do Muzeum Przyrodniczo-Leśnego (ulgowy – 8 PLN). Do Obwodu Ochronnego Sierchanowo (dawnego Rezerwatu Ścisłego) wejść można tylko w towarzystwie przewodnika licencjonowanego przez Białowieski Park Narodowy. W obrębie Hwoźna, oddalonym ok. 6 km od Białowieży i 5 km od Narewki, opieka przewodnicka obowiązuje grupy liczące więcej niż 10 osób.

Do Obrębu Ochronnego Hwoźna dotrzeć możemy:

od strony Narewki – drogą z Białowieży (tzw. Droga Narewkowska), a później Drogą Murańską (Kosą) do składnicy przed Kosym Mostem, gdzie znajduje się miejsce parkingowe i tablica informacyjna;
od strony osady Zamosze (1 km od wsi Masiewo), gdzie znajduje się miejsce parkingowe i tablica informacyjna;
od strony wsi Masiewo I (na końcu drogi powiatowej), gdzie znajduje się miejsce parkingowe, wiata turystyczna i tablica informacyjna BPN.

Szlaki turystyczne Obrębu Ochronnego Hwoźna

Zielony Wilczy Szlak (Zamosze - Kosy Most, 11,5 km). Prowadzi od skraju osady Zamosze (dojście ze wsi Masiewo I czerwonym szlakiem), przecina cały teren Obrębu Ochronnego Hwoźna aż do Kosego Mostu, gdzie stoi wieża z widokiem na dolinę Narewki. Po drodze napotykamy leśną kolejkę wąskotorową, dawną składnicę drewna i pomnik przyrody – głaz narzutowy, a w Uroczysku Wilczy Szlak - kładkę edukacyjną „Co w lesie piszczy?”, prowadzącą przez las olchowy.
Do 1996 roku "Wilczy Szlak" był rezerwatem chroniącym dorodne drzewostany dębowe.

Czerwony Szlak wokół Uroczyska Głuszec (Masiewo I – Uroczysko Głuszec – Masiewo I, 5,5 km). Prowadzi wokół uroczyska (dawnego rezerwatu „Głuszec”, ostatniej ostoi głuszca w polskiej części puszczy), przez bory sosnowo-świerkowe z licznymi polankami i torfowiskami. Przy szlaku znajdziemy stary cmentarz ewangelicki, ślady mielerza do wypalania węgla drzewnego i miniskansen leśnej kolejki wąskotorowej.
Od strony zachodniej pokrywa się częściowo z Wilczym Szlakiem.

Czarny szlak Carska Tropina (4 km). Dawna droga myśliwska, usypana jeszcze za czasów carskich, łączy wieżę widokową na Kosym Moście z niebieskim szlakiem Białowieża – Siemianówka. Prowadzi wzdłuż doliny Narewki, m.in. przez dobrze zachowane lasy grądowe i olchowe. Na trasie znajdują się kładki, do ciekawych miejsc należy punkt widokowy nawiązujący architekturą do tradycyjnych brogów, służących do przechowywania plonów.

Zobacz mapę Puszczy Białowieskiej

Szlaki w okolicy Białowieży

Czarny szlak do Miejsca Mocy (5,5 km). Prowadzi do starosłowiańskiego miejsca kultu, utożsamianego ze świętym gajem. Znajduje się tu skupisko dziwnie uformowanych drzew - zniekształcone świerki, dęby, grusze i głogi, oraz tajemnicze głazy, ułożone w sposób zdradzający ich specjalne przeznaczenie. Radiesteci stwierdzili występowanie w tym miejscu tzw. pozytywnego promieniowania. Na szlak skręcamy z drogi prowadzącej do Hajnówki, ok. 500 metrów za Białowieżą. Kierunek wskazuje drewniana statua.

Niebieski szlak Białowieża - Siemianówka (41 km). Prowadzi m.in. przez wieś Pogorzelce, gdzie zachowała się drewniana architektura wsi podlaskiej, a także przez uroczysko Stara Białowieża (Szlak Dębów Królewskich). W Pogorzelcach, pod numerem 19 możemy odwiedzić Galerię Sztuki Regionu i Pogranicza „Kresy” (rzeźba, malarstwo, garncarstwo, ceramika, bednarstwo, tkactwo, dywany dwuosnowowe, koronkarstwo). Na zwiedzanie trzeba się umówić telefonicznie (tel. 85 681 26 66, 694 518 114).

Żółty szlak Białowieża - Narewka (21 km). Prowadzi przez uroczysko Stara Białowieża (Szlak Dębów Królewskich) .

Żółty szlak Białowieża - Topiło (19 km). Biegnie do leśnej osady, w której znajduje się końcowy przystanek kolejki wąskotorowej. Dookoła tutejszych stawów prowadzi ścieżka edukacyjna „Leśne Osobliwości”.

Czerwony szlak Miejscami Pamięci Narodowej (Białowieża, 14 km). Prowadzi obok drewnianego dworca Białowieża Towarowa (stacja kolei drezynowej) i Ośrodka Edukacji Leśnej „Jagiellońskie”. Przez wsie Podolany I i Podolany II wraca do Białowieży. Pokrywa się częściowo ze ścieżką edukacyjną „Krajobrazy Puszczy”.

Zielony szlak Białowieża - Hajnówka (25 km). Prowadzi do Rezerwatu Pokazowego Żubrów, a także do Rezerwat Krajobrazowego im. Władysława Szafera, chroniącego florę i faunę oraz kurhany z X-XIII wieku.

Niebieski szlak Białowieża - Czerlonka Osada – Zwierzyniec (17 km). Prowadzi m.in. przez wsie Podolany I i Podolany II oraz do Ośrodka Edukacji Leśnej „Jagiellońskie” (zielone lekcje).

Edukacyjne ścieżki przyrodnicze i historyczne
w okolicy Białowieży: Żebra Żubra, Puszczańskie Drzewa, Szlak Dębów Królewskich, Krajobrazy Puszczy, Park Pałacowy

Wypożyczalnie rowerów znajdują się w Białowieży przy ul. Waszkiewicza 124 (tel. 607 036 162, 606 343 235), ul. Waszkiewicza 218 b (tel. 85 681 20 22), ul. Kolejowej 17 (tel. 85 681 22 95), ul. O. Gabiec 6 (tel. 85 681 23 030, ul. Krzyże 22 (tel. 85 681 22 49, 85 681 20 95, 608 582 840) i ul. Południowej 2 (tel. 85 681 28 04, 85 681 24 84).

Przejażdżki bryczką po puszczy – tel. 85 681 24 58, 681 27 93, 604 566 321.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bialystok.naszemiasto.pl Nasze Miasto