Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Syczewski w niełasce

(dab)
Wiadomo już jakie będą tegoroczne dotacje dla organizacji mniejszościowych. Jedni dostali więcej, drudzy mniej, inne wcale, choć w tym roku miało być lepiej.

Wiadomo już jakie będą tegoroczne dotacje dla organizacji mniejszościowych. Jedni dostali więcej, drudzy mniej, inne wcale, choć w tym roku miało być lepiej.
Jesienią podczas spotkania mniejszości z rządem ustalono, że pieniędzy na rozwój kultury mniejszości będzie dwa razy więcej (w 2005 roku przeznaczono na ten cel prawie 6 mln złotych, w 2006 ponad 11 mln). Taki był plan.

Tutaj mniej
BTSK (w tym roku obchodzi jubileusz 50-lecia istnienia) od kilkunastu lat realizowało stały program. W ubiegłym roku na 36 imprez, w tym 20 festynów, które odbyły się na Białostocczyźnie, otrzymało około 460 tys. – W tym roku złożyliśmy wnioski na 37 imprez – mówi Syczewski. – Zdziwiłem się, kiedy okazało się, że MSWiA odrzuciło 27 naszych projektów. Jeśli tak zostanie, to się załamiemy.
Resort zrezygnował m.in. z dofinansowania konkursu recytatorskiego dla dzieci „Mowa ojczysta", z 20 letnich festynów, z festiwalu piosenki polskiej i białoruskiej „Białystok-Grodno". Z tego ostatniego, być może dlatego, że był współorganizowany przez Związek Polaków na Białorusi, którego nowych władz RP nie uznaje.
– Nie ingerujemy w wewnętrzne sprawy Białorusi – nie rozumie przyczyny Syczewski. – Na zeszłorocznej edycji była i Andżelika Borys, i Andrzej Pisalnik.
Wczoraj nie otrzymaliśmy z MSWiA odpowiedzi, dlaczego tak potraktowało BTSK (rzecznik Tomasz Skłodkowski obiecał nam wyjaśnić sprawę w ciągu kilku dni), akurat przy festiwalu „Białystok-Grodno" jest lakoniczne uzasadnianie, że „impreza ta nie służy kulturze białoruskiej" i nie jest zgodna z odpowiednim artykułem ustawy o mniejszościach narodowych.

Damy radę
BTSK nie dostanie też pieniędzy na przykład na „Siabrausku biesiedu", od kilku lat odbywającą się w Gródku. – Ta impreza jest dla mieszkańców bardzo ważna – mówi Lilia Waraksa, sekretarz gminy Gródek. – Od dwóch lat finansowaliśmy ją głównie ze środków PHARE, a BTSK było naszym partnerem i partycypowało w kosztach. Jeśli Towarzystwo nie będzie mogło nam pomagać w jej realizacji poradzimy sobie sami. Nie wyobrażam sobie, żeby „Biesieda" miała zniknąć z kalendarza naszych imprez.
W środowisku białoruskim są też tacy, którzy cieszą się, że ministerstwo przytarło nosa BTSK. – To taki kolos na glinianych nogach, peerelowski pogrobowiec, który kulturę białoruską tratuje, jak cepeliowski towar – wypowiedział się anonimowo jeden z Białorusinów z Białegostoku. – Od lat przechwytywał 50 proc. rządowej dotacji przeznaczonej na wszystkie białoruskie organizacje, z miernym efektem. Czas rozbić ten monopol.
– Każde cięcie w kulturze mniejszości jest złe – uważa Eugeniusz Wappa, redaktor białoruskiej „Niwy" i szef Związku Białorusinów RP.
– Szkoda festynów, docierały do zapomnianych zakątków – twierdzi Jerzy Chmielewski, redaktor naczelny białoruskiego miesięcznika „Czasopis". – Może przejmą je samorządy...

Jedni dostali więcej, inni nic

n „Czasopis" dostał pieniądze takie jak w zeszłym roku – 140 tysięcy złotych.
n „Niwa" odnotowała znaczną zwyżkę, dotacja jest o około 50 proc. wyższa niż w roku.
n Związek Białorusinów złożył wnioski na pięć imprez, realizowanych od lat, a przeszedł tylko jeden, na działalność zespołu „Małanka". Nie przyznano środków np. na konkurs poetycki „Debiut".
n Związek Ukraińców Podlasia dostał dotacje o 40 proc. wyższą niż przed rokiem. W zeszłym roku mieli 200 tys. zł.
n BAS (Związek Studentów Białoruskich) nie złożył w terminie wniosku. Stoją pod znakiem zapytania tak ważne dla Podlasia imprezy białoruskie, jak „Basowiszcza" organizowane przez BAS czy imprezy Związku Młodzieży Białoruskiej „Jesień Bardów" i rajd „Ściana" .
– Wnioski złożyliśmy kilka dni po terminie i nie były w ogóle rozpatrywane – mówi Ilona Karpiuk przewodnicząca BAS-u. – Jednak rozmawiamy z urzędnikami i widzimy, że jest jeszcze szansa na zdobycie pieniędzy. Mamy więc nadzieję, że w lipcu „Basowiszcza" odbędą się, jak co roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bialystok.naszemiasto.pl Nasze Miasto