Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Strzyżak jeleni zwany latającym kleszczem. Groźny owad, o którym większość z nas niewiele wie [FOTO]

js
Latające kleszcze to tak naprawdę strzyżaki jelenie. Owady te są uciążliwe i niebezpieczne. Można je spotkać przede wszystkim w lesie.
Latające kleszcze to tak naprawdę strzyżaki jelenie. Owady te są uciążliwe i niebezpieczne. Można je spotkać przede wszystkim w lesie. Sławomir Kowalski
Strzyżak jeleni (sarni) zwany kleszczem ze skrzydłami lub latającym kleszczem. Podobnie jak te groźne pajęczaki, strzyżaki występują w lesie i atakują ludzi - potrafią obsiąść człowieka całymi chmarami. Czy strzyżak jest równie groźny jak kleszcz? Czy przenosi jakieś choroby? Jak się przed nim chronić?

Latające kleszcze – jak wyglądają?

Latające kleszcze to muchówki, które pasożytują przede wszystkim na zwierzętach (sarny lub jelenie). Czasami na żer wybierają też ludzi lub ptaki.

Strzyżaki jelenie nie są zbyt duże. Ich rozmiar nie przekracza 2-3 mm (bez skrzydełek). Latające kleszcze nie potrafią szybować szybko i wysoko. Skrzydła służą im przede wszystkim do tego, by mogły spokojnie dotrzeć do wybranego miejsca.

Latające kleszcze po wylądowaniu zrzucają skrzydełka. Ich celem jest wbicie się w skórę i wypijanie krwi. Strzyżaki rozmnażają się w żywicielu. Na szczęście ludzi nie są w stanie zakazić larwami.

Latające kleszcze – gdzie żyją?

Latające kleszcze żyją przede wszystkim w lesie. Można je spotkać podczas letniego spaceru. Strzyżaki jelenie są przystosowane do żerowania w sierści zwierząt. Dlatego do pasożytowania wybierają przede wszystkim:

  • jelenie
  • sarny
  • borsuki
  • łosie

Latające kleszcze żyją przede wszystkim na obszarach o klimacie umiarkowanym. Można je spotkać:

  • w Europie
  • w północnych Chinach
  • na Syberii

Latające kleszcze – kiedy atakują? Czy bać się ataku?

Latające kleszcze mają dosyć spłaszczone ciała. Dzięki temu są w stanie się wbić prawie wszędzie. Strzyżaki potrafią uczepić się włosów, wchodzą do nosa, uszu a nawet oczu. Trudno się ich pozbyć. Co gorsza, atakują grupami. Ukąszenie z początku nie jest bolesne. Dopiero kolejnego dnia na skórze pojawia się swędząca grudka.

Jak ochronić się przed kleszczem

Naukowcy nie są w stanie potwierdzić, czy ukąszenie latającego kleszcza jest groźne. Owady te teoretycznie mogą przenosić bakterie, które wywołują zmiany skórne. Podejrzewa się, że mogą roznosić anaplazmozę lub boreliozę.

Swędząca grudka może utrzymywać się na skórze naprawdę długo. Wtórna reakcja alergiczna trwa niekiedy nawet kilka miesięcy.

Latające kleszcze – jak uniknąć ukąszenia?

Badania dowodzą, że latające kleszcze za cel wybierają sobie ciemno ubarwione zwierzęta. Teoretycznie więc można się przed nimi bronić zakładając jasne ubranie. Nie należy wybierać się do lasu w krótkich spodenkach i w koszulkach z krótkim rękawem. Dobrym pomysłem jest także zabranie nakrycia głowy.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Gala Menedżer Roku na Europejskim Kongresie Gospodarczym

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto