Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Straż Graniczna, nabór w Podlaskiem. 30 wakatów czeka!

red.
Wojciech Wojtkielewicz
30 wakatów czeka w Podlaskim Oddziale Straży Granicznej Trwa nabór! Kandydaci mają być przyjęci w październiku 2019 r.

O pracę w Straży Granicznej może się starać osoba do 35. roku życia o nieposzlakowanej opinii, posiadająca wyłącznie obywatelstwo polskie, niekarana za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe, dająca rękojmię zachowania tajemnicy oraz posiadająca minimum średnie wykształcenie.

Spełniasz te warunki? Czeka Cię więc rozmowa rekrutacyjna, testy psychologiczne, sprawnościowe oraz z wiedzy ogólnej. A w drugim etapie ponownie będziesz musiał stanąć przed komisją rekrutacyjną, przejść postępowanie kwalifikacyjne złożone z testów: z języka obcego, sprawności fizycznej i wiedzy ogólnej. Przejście obu etapów pozwala na przyjęcie kandydata do służby.

Przebieg postępowania kwalifikacyjnego

Postępowanie kwalifikacyjne do służby w Straży Granicznej składa się z dwóch etapów.

W I etapie postępowania kwalifikacyjnego dokonywany jest przegląd złożonych przez kandydata dokumentów. W oparciu o ww. dokumenty wystawiana jest wstępna ocena w zakresie spełniania przez osobę ubiegającą się o przyjęcie do służby wymagań określonych w ustawie. W przypadku złożenia niekompletnych lub wadliwie wypełnionych dokumentów, zostają one zwrócone kandydatowi celem poprawienia lub uzupełnienia. Ponowne złożenie podania wraz z niekompletnymi czy wadliwie wypełnionymi dokumentami może skutkować odmową wszczęcia postępowania kwalifikacyjnego do służby w SG. Po dokonaniu szczegółowej analizy przedłożonych przez kandydata dokumentów Komendant Oddziału, który zgodnie z posiadanym zakresem kompetencji jest uprawniony do rozpatrywania próśb osób ubiegających się o przyjęcie do służby w jednostce organizacyjnej Straży Granicznej, może poddać kandydata procedurze opracowania lub odmówić prowadzenia postępowania kwalifikacyjnego. Kandydat, który uzyskał akceptację Komendanta Oddziału, kierowany jest na:

  • wstępną rozmowę kwalifikacyjną pozwalającą w szczególności na ocenę umiejętności autoprezentacji, poprawności w formułowaniu myśli, umiejętności nawiązania kontaktu, poziomu elokwencji, a także poznanie zainteresowań kandydata, zakresu kwalifikacji zawodowych i posiadanej wiedzy o Straży Granicznej oraz motywacji do podjęcia służby;
  • badanie psychologiczne (co do zasady wykonywane w jednostce organizacyjnej SG prowadzącej postępowanie kwalifikacyjne) określające predyspozycje intelektualne i osobowościowe kandydata. Trwa ono około 6 godzin. W przypadku, gdy kandydat zgłosi się na badanie w złym stanie zdrowia, złym samopoczuciu spowodowanym np. przeżyciem traumatycznym, ma obowiązek poinformowania o tym przeprowadzającego badanie psychologiczne, a psycholog ma prawo odstąpić od wykonania badania;
  • badanie psychofizjologiczne.

II etap postępowania kwalifikacyjnego do służby w Straży Granicznej przeprowadzany jest w jednym z ośrodków szkolenia SG i składa się z:

  • testów pisemnych obejmujących wiedzę ogólną oraz znajomość języka obcego,
  • testu sprawności fizycznej,
  • rozmowy kwalifikacyjnej.

Po pozytywnym ukończeniu II etapu postępowania kwalifikacyjnego (uzyskaniu co najmniej 12 pkt. z egzaminów), kandydat kierowany jest do komisji lekarskiej celem ustalenia zdolności fizycznej i psychicznej do służby w Straży Granicznej.

Więcej szczegółów znajdziesz na podlaski.strazgraniczna.pl


TU ZOBACZ TEŻ:

Podczas uroczystego apelu w Białymstoku funkcjonariusze świętowali 28. rocznicę powstania straży granicznej

Straż graniczna skończyła 28 lat. Świętowano na dziedzińcu P...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziwne wpisy Jacka Protasiewicz. Wojewoda traci stanowisko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na podlaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto