Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spotkanie Pańskie - wielkie święto w Cerkwi Prawosławnej. Wierni święcili gromnice w białostockim soborze. Zobacz zdjęcia

Piotr Łozowik
Piotr Łozowik
15.02.2023 Spotkanie Pańskie, białostocki sobór
15.02.2023 Spotkanie Pańskie, białostocki sobór Piotr Łozowik
15 lutego wg nowego stylu wierni prawosławni świętują jedno z 12 Wielkich Świąt, a mianowicie Spotkanie Pańskie lub Ofiarowanie Pańskie. Uroczystościom w białostockim soborze p.w. Świętego Mikołaja przewodniczył arcybiskup białostocko - gdański Jakub. Licznie zgromadzeni wierni tradycyjnie w tym dniu święcili świece zwane gromnicami.

Jedno z 12 Wielkich Świąt prawosławnych

Spotkanie Pańskie zwane również Ofiarowaniem Pańskim lub - bardziej obrazowo - Wprowadzeniem Jezusa do Świątyni, to jedno z cyklu 12 głównych świąt prawosławnych. Przypada ono na 15 lutego czyli 2 lutego wg kalendarza juliańskiego, a więc 40 dni po święcie Bożego Narodzenia. Spotkanie Pańskie to święto obchodzone na pamiątkę ważnego wydarzenia z ziemskiego życia Jezusa Chrystusa, gdy Matka Boża przyniosła swojego syna do świątyni jerozolimskiej.

Zobacz jak przebiegały uroczystości świąteczne w soborze p.w. Św. Mikołaja w Białymstoku:

Historia

Zgodnie ze zwyczajem Żydzi w 40 dzień po narodzeniu przynosili swego pierworodnego syna do świątyni, aby poświęcić go Bogu. Składali przy tym ofiarę na jaką ich było stać. Podobnie uczynili Bogurodzica i Józef, którzy przynieśli Jezusa do świątyni. Spotkał ich tam starzec Symeon, któremu Bóg obiecał, że nie umrze, dopóki nie zobaczy Zbawiciela. Św. Symeon długo oczekiwał spełnienia tej obietnicy. Gdy ujrzał Jezusa, wziął Go na ręce i rzekł:

- Teraz puszczasz sługę Swego, Panie, według słowa Swego, w pokoju, gdyż oczy moje widziały zbawienie Twoje, które przygotowałeś przed obliczem wszystkich ludzi: światłość, która oświeci pogan i chwałę ludu Twego izraelskiego (Łk 2, 29-32).

Spotkanie Pańskie, to spotkanie na wielu płaszczyznach:

  • starca Symeona z Chrystusem,
  • człowieka z Bogiem,
  • Starego i Nowego Testamentu.

Zobacz również zeszłoroczne uroczystości w cerkwi Hagia Sophia w Białymstoku: Cerkiew Prawosławna obchodzi jedno z 12 wielkich świąt - Spotkanie Pańskie (zdjęcia, wideo)

Począwszy od IX wieku wierni w tym dniu przynoszą do świątyni duże świece woskowe zwane gromnicami, które są uroczyście oświęcone. Ich nazwa wywodzi się od słowa "grom", gdyż zapalano je w czasie burzy, stawiano w oknie i modlono się o oddalenie piorunów. Wśród niektórych wiernych nadal funkcjonuje tradycja wypalania płomieniem gromnicy krzyża na belce sufitu lub na suficie nad drzwiami wejściowymi. Gromnicę zapala się również przy codziennej modlitwie, ale też umieszcza w dłoniach umierającego. Światło świecy symbolizuje Chrystusa – „światłość świata, która oświeca każdego człowieka, przychodzącego na świat”.

Święto Ofiarowania Pańskiego

Podczas nabożeństw w to wyjątkowe święto wysławiamy Jezusa Chrystusa, Matkę Bożą oraz innych uczestników upamiętnianego przez nas wydarzenia – świątobliwego Symeona i prorokinię Annę, którym jako pierwszym dane było obwieścić światu o Zbawicielu i z natchnienia Ducha Świętego rozpoznać Go w Boskim Dziecięciu, przyniesionym do świątyni.

Zobacz jak przebiegały uroczystości świąteczne w soborze p.w. Św. Mikołaja w Białymstoku:

W tym samym dniu obchodzony jest Światowy Dzień Młodzieży Prawosławnej.

Zobacz również: Międzynarodowe Spotkanie Młodzieży Prawosławnej "Supraśl 2022". W wydarzeniu biorą udział przedstawiciele 17 krajów

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bialystok.naszemiasto.pl Nasze Miasto