Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sporty walki w Warszawie. Sprawdź, która sztuka jest dla Ciebie najlepsza

Żaneta Różańska
Polskapresse
Sporty walki przeżywają w ostatnich latach prawdziwy renesans. Zamiast ogólnych ćwiczeń rozwijających na siłowni czy fitnessie, warszawiacy coraz częściej wybierają naukę wyspecjalizowanych technik, ciosów i układów, które pomagają nie tylko w utrzymaniu doskonałej sylwetki, ale również rozwijają świadomość własnego ciała i przygotowują w kierunku samoobrony. Oto krótki przegląd dostępnych w Warszawie ofert sztuk i sportów walki.

Karate Kyoukushin to japońska forma walki bez użycia broni, ale z zastosowaniem naturalnych dla człowieka środków walki, jak pięści, kolana, stopy i głowa. Karate pomaga zapanować nad gniewem i uczy odpowiedniej reakcji na agresję. Nauka kontroli oddechu pomaga utrzymać spokój i harmonie ducha. W Warszawie prężnie działa Klub Kyokushin Karate z sekcjami w całej stolicy, pod przewodnictwem shihan Jan Gruba V Dan. W swojej ofercie klub proponuje treningi: Kihon - naukę technik podstawowych, Kata – formalnych układów obrony i ataku oraz naukę Kumite – wolnej walki. Podobną ofertę proponują Mazowiecki Klub Karate Kyokushin oraz Brokowski Klub Karate Kyokushin.

Czytaj także: CBOS: Słabnie entuzjazm Polaków do organizacji organizacji turnieju

Aikido jest japońską sztuką wali polegającą głównie na unikaniu starcia. W aikido należy wyprowadzić przeciwnika z równowagi wykorzystując jego siłęprzeciwko niemu. Walka uczy nas sprytu i szybkości poruszania względem zadawanych ciosów. Najpopularniejszą szkołą w Warszawie jest Warszawska Sekcja Aikido pod wodzą sensei’a Michała Rachwała - placówki rozmieszczone są w całym mieście. Dewizą przyświecającą ich treningom jest myśl twórcy aikido- ō-sensei’a Morihei’a Ueshiba- „Porażka przychodzi przed zwycięstwem. Kluczem do wygranej jest umieć przegrać i mimo tego nie odstępować”. Stolica poszczycić się może również Warszawskim Centrum Aikido oraz Warszawskim Ośrodkiem Metodyki Aikido.

Capoeira to brazylijska sztuka walki łącząca w sobie elementy walki, muzyki, tańca i tradycji. Wywodzi się z XVI w., gdy portugalscy niewolnicy za jej użyciem starali się o wolność. Capoeira to jogo (gra), rytualna walka dwóch capoeristas, odbywająca się w roda (krąg) w rytmie przygrywającej bateria (zespołu instrumentów), na który składają się berimbau, atabaque, pandeiro, agogo i reco-reco. Wraz ze śpiewem i klaskaniem pozostałych tworzących wspomniany krąg, tworzy się rodzaj niesamowitej energii dającej siłę walczącym w roda. W warszawie znajdują się szkoły Capoeira Unicar, Capoeira Angola i Capoeira Beribazu.

Dalszą część artykułu przeczytasz na stronie 2.

Judo to sztuka walki powstała w Japonii u schyłku XIX wieku. Trening judo opiera się na trenowaniu padów, rzutów, dźwigni i duszeń oraz na randori (sparringu). Walki odbywają się na tatami (matach) w sali nazywanej dojo. Twórca judo Jigorō Kanō stworzył przyrzeczenie, które każdy z nowych adeptów ma złożyć przed rozpoczęciem nauki walki. Jedną z jego zasad jest - Zawsze będę szukał kompromisu. Walczę tylko w ostateczności. – która sprowadza walkę judo do świadomej samoobrony, nie ataku. Warszawa poszczycić się może Klubem Judo Musu, Warszawskim Klubem Sportowym Gwardia oraz sekcją judo AZS-u Uniwersytetu Warszawskiego.

Zobacz także: Liga Europejska: Według rosyjskiej prasy Spartak cudem uszedł z życiem

Teakwon –do jest tradycyjną sztuką walki Korei. Stworzone przez gen. Choi Hong Hi, obecnie jest jedną z dyscyplin olimpijskich. Na naukę teakwon-do składają się ściśle określone układy formalne, techniki podstawowe (przede wszystkim nożne) oraz system założeń filozoficzno-moralnych. Poza tym można nauczyć się technik rozbijania twardych przedmiotów (kyokpa) oraz samoobrony (hosinsul). Rozwój fizyczny w formie teakwon-do oferują m.in. Warszawski Klub Teakwon-Do, Klub Teakwon-Do WTF „Cheol In” oraz Stołeczny Sportowy Klub Taekwon-Do „Garda”.

Krav Maga jest to system samoobrony i walki wręcz wywodzący się z Izraela. Dyscyplina kładzie nacisk na szybkość, wytrzymałość, siłę, adekwatność obrony do ataku, koordynację ruchów i przede wszystkim na technikę. Ten sport, zwłaszcza ostatnio cieszy się szczególną popularnością. Nawet pracownicy Biura Ochrony Rządu przechodzą szkolenie Krav Maga, ucząc się odpowiednich reakcji na zagrożenie w sytuacjach stresujących. Zainteresowanych odsyłamy do Centrum Szkolenia „Israeli Krav Maga” Krzysztofa Sawickiego oraz Instytutu Krav Maga.

Który z wymienionych sportów Wam odpowiada? Może warto zapisać się na zajęcia - sztuki walki gwarantują nie tylko dobrą kondycję - to styl życia, dzięki któremu łatwiej radzić sobie z napotykającymi nas trudnościami.

Codziennie najświeższe informacje z Warszawy na Twoją skrzynkę. Zapisz się do newslettera!

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto