Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śpiewające Muzeum Przyrodniczo-Leśne

red.
Creative Commons/commons.wikimedia.org
Creative Commons/commons.wikimedia.org Jurij
W najstarszym czynnym muzeum na Podlasiu, a jednocześnie najnowocześniejszym, śpiewają ptaki, słychać w nim odgłosy puszczy, a na zew natury zapada półmrok, z którego wyłaniają się realistyczne dioramy, ukazujące świat flory i fauny z najbardziej niedostępnych, białowieskich zakątków. Na puszczę można też stąd popatrzeć z tarasu wieży widokowej.

Zanim na wzgórzu Parku Pałacowego stanął kompleks muzealno-hotelowy, był tym miejscu drewniany pałacyk myśliwski króla Augusta III, a później carska rezydencja ze 134 pokojami, zniszczona w 1944 roku przez żołnierzy Armii Czerwonej i wyburzona na początku lat 60. Muzeum rozrastało się i unowocześniało do końca ubiegłego stulecia.

Świat puszczy układa się tu piętrami – na powierzchni ok. 1500 metrów kwadratowych. W sali na parterze zobaczymy najbardziej charakterystyczne dla puszczy zbiorowiska leśne. Od środka możemy tutaj poznać życie podziemne lasu oraz zachodzące w nim procesy ekologiczne i zjawiska przyrodnicze.
Piętro poświęcone jest puszczańskiej faunie, historii puszczy oraz związanej z lasem działalności człowieka. Zachwycać nas tu będzie świat bezkręgowców, ssaków roślinożernych i drapieżnych oraz bogactwo leśnych ptaków. Najokazalsza z dioram prezentuje żubra - największego ssaka Europy. W części historycznej dowiemy się jak to było z sianożęciem, bartnictwem, przetwórstwem drewna na terpentynę i węgiel drzewny. Czeka na nas także ciekawa historia wąskotorowych kolejek leśnych. Na obu poziomach dostępne są tzw. kioski multimedialne z dotykowymi ekranami, w których znajdziemy rozszerzone informacje na każdy temat prezentowany w salach wystawowych.
Muzeum Przyrodniczo-Leśne to także stale zmieniające się wystawy czasowe oraz chętnie odwiedzana przez turystów wieża. Na taras widokowy możemy wejść z tańszym biletem, ważnym także na wystawy czasowe.

Muzeum Przyrodniczo-Leśne im. prof. J. Miklaszewskiego, Park Pałacowy 11, 17-230 Białowieża, tel. 85 682 97 04. Bilety: normalny - 12 PLN, ulgowy – 8 PLN (wystawa stała, czasowa, wieża widokowa) oraz 6 i 3 PLN na wieżę i wystawy czasowe. Za dodatkową opłatą zwiedzanie z przewodnikiem. Czynne: od połowy kwietnia do połowy października - w dni powszednie w godzinach 9.00-16.30, a w soboty i niedziele od 9.00 do 17.00; po sezonie - od wtorku do niedzieli w godz. 9.00-16.00. Ostatnie wejście grupy na ekspozycję stałą - 30 min przed zamknięciem.
Muzeum jest dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Turyści na wózkach poruszają się między piętrami za pomocą stałej platformy oraz windy. Za zgodą kustosza osoby niewidome mogą poznawać wybrane eksponaty przez dotyk.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bialystok.naszemiasto.pl Nasze Miasto