Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Smog truje nasze dzieci! Greenpeace i Fundacja 13 przygotowali raport „Polskie przedszkola w smogu”

RED
archiwum
Ponad 60 % przedszkoli w Polsce położonych jest na terenach o jakości powietrza nie spełniającej obowiązujących w Polsce norm. Natomiast przekroczenia norm określonych przez Światową Organizację Zdrowia występują w otoczeniu wszystkich przedszkoli - czytamy w raporcie Fundacji #13 i Greenpeace „Polskie przedszkola w smogu”, którą wykonano na podstawie danych Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska za 2015 rok.

To pierwsza tego typu analiza w Polsce. Autorzy raportu - Łukasz Adamkiewicz oraz Dominika Mucha - porównali oficjalne dane dotyczące stężeń zanieczyszczeń powietrza z rozmieszczeniem niemal 12 tysięcy przedszkoli. Ocenili też, jak stężenie smogu występujące w różnych miejscach kraju, wpływa na zdrowie dzieci poniżej piątego roku życia. I co gorsze, podkreślają, że u małych dzieci oddychanie zanieczyszczonym powietrzem zwiększa ryzyko zachorowania np. na zapalenie płuc lub oskrzeli.

W raporcie czytamy, że polskie prawo dopuszcza, aby - zgodnie z unijną dyrektywą CAFE - w ciągu roku przez maksymalnie 35 dni występowały przekroczenia normy dobowej dla pyłu PM10, która wynosi 50 µg/m3 (mikrogramów na metr sześcienny). Spośród 11 784 przedszkoli objętych analizą aż 7 300 znajduje się na obszarach, w których limit 35 dni z przekroczeniami normy dobowej jest przekroczony. Oznacza to, że w przypadku ponad 62 proc. placówek w powietrzu zewnętrznym przez ponad 35 dni w roku utrzymują się stężenia pyłu PM10 przekraczające 50 µg/m3 (mikrogramów na metr sześcienny). Dane GIOŚ wykazały jednak, że w powiecie pleszewskim średnia liczba dni przekroczeń pyłu PM10 w pobliżu przedszkoli to 42-45 dni w 2015 roku.

Już w przypadku pyłów im mniejsza ich średnica, tym poważniejszy jest ich wpływ na zdrowie. Pył PM2,5 (czyli o średnicy równej lub mniejszej 2,5 mikrometra) jest na tyle drobny, że jest w stanie nie tylko przenikać do płuc, ale także do układu krwionośnego. WHO zaleca, aby średnie roczne stężenie tego zanieczyszczenia było na poziomie poniżej 10 µg/m3 oraz aby dobowe stężenie przekraczające 25 µg/m3 nie zdarzało się częściej niż trzy razy w roku. Niestety, z analizy wynika, że wszystkie przedszkola w Polsce znajdują się na terenach, gdzie powietrze nie spełnia normy WHO dla pyłu PM2,5, czyli stężenie roczne jest większe niż 10 µg/m3

Jak wynika z niniejszej analizy, około tysiąca przedszkoli zlokalizowanych jest w tak bardzo zanieczyszczonych obszarach, że oddychanie w nich powietrzem zewnętrznym wiąże się ze wzrostem ryzyka zakażenia dolnych dróg oddechowych o co najmniej 25 proc. w stosunku do ryzyka oczekiwanego przy poziomie zanieczyszczeń nie przekraczającym norm rocznych WHO. Średni wzrost ryzyka (w porówniu z powietrzem spełniającym normy WHO) zachorowania na ostre zakażenie dolnych dróg oddechowych w pobliżu przedszkoli w naszym powiecie wyniósł 12%!

Magdalena Bąkowska z Pleszewskiego Alarmu Smogowego wyjaśnia, że według wyników rządowych - czyli Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska - jesteśmy trzecim najbardziej zanieczyszczonym miastem Wielkopolski. - Z naszych wewnętrznych pomiarów wynika, że powietrze w centrum Pleszewa jest średnio dwukrotnie bardziej zanieczyszczone w stosunku do pomiarów na ul. Mickiewicza - mówi. Wyjaśnia też, że stan pleszewskiego powietrza jest fatalny. W przedszkolach i szkołach bezwzględnie powinny znajdować się oczyszczacze powietrza. - Problem zanieczyszczenia powietrza w Pleszewie jest dramatycznie bagatelizowany - zaznacza. Jednak autorzy Pleszewskiego Alarmy Smogowego dodają, że cieszą się, że powstał taki raport jak „Polskie przedszkola w smogu”. - Obawiamy się jednak, że gdyby dokładniej zbadać stan powietrza w Pleszewie to wyniki wyszłyby znacznie gorzej - podkreslają.

Mahdalena Bąkowska tłumaczy, że jednak dzięki tego typu raportom i nagłośnieniu medialnemu powoli wzrasta świadomość problemu- nawet w Pleszewie. Wspomina, żepisze do nich coraz większa ilość przerażonych mieszkańców. - Ludzie czują i widzą dym w całym mieście, coraz więcej ludzi przestaje się łudzić, że to mgła. Jednocześnie mieszkańcy czują się bezradni, gdyż nawet nie mają gdzie zgłaszać „kopcących sąsiadów”. Jeszcze długa droga przed nami - wyjaśnia.

Urząd Miasta i Gminy Pleszew wydał ulotkę informującą o zagrożeniach, które niesie smog. Główne hasło to „Nie truj siebie i swoich bliskich”. Z informatora dowiemy się m.in., że choroby spowodowane zanieczyszczonym powietrzem zabijają w Polsce ok. 45 tys. osób rocznie, a zdaniem specjalistów wdychanie smogu jest niemal tak szkodliwe, jak palenie papierosów, a smog może skrócić nasze życie nawet o 2 lata. Według Światowej Organizacji Zdrowia polskie miasta znajdują się w czołówce najbardziej zanieczyszcoznych w UE. Co więcej, smog niszczy nie tylko nasze zdrowie - za spalanie odpadów grozi mandat do 5 tys. złotych. UMiG Pleszew prosi, by alarmować, jeśli widzimy, że ktoś zanieczyszcza środowisko. Wszelkie nieprawidłowości lub podejrzenia zgłaszać można policji lub Straży Miejskiej - tel. 62 742 83 33.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto