Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śmierć przez zapomnienie

VII LO
VII LO
VII LO
Pierwsze wzmianki o Żydach w Choroszczy pochodzą z 1556 roku.

Głównie zajmowali się oni prowadzeniem karczm i szynków. W 1807 roku mieli stanowić ponad 30% wszystkich mieszkańców miasteczka. Podczas trwania II wojny światowej Żydzi zostali przesiedleni do getta w Białymstoku, aby w 1943 ruszyć w bezpowrotną drogę do obozu w  Treblince
 
Pierwszy cmentarz żydowski na terenie Choroszczy został założony w XVII wieku, u zbiegu obecnych ulic Mickiewicza i Lipowej. Niestety, do naszych czasów nie pozostało żadnych śladów.
 
Cmentarz żydowski w Choroszczy został założony  w XVIII wieku. Znajduje się około kilometra od miasteczka w stronę Łysek. Niektóre źródła donoszą, iż cmentarz jest uporządkowany. Niestety  prawda  wygląda inaczej. Wchodząc na teren cmentarza, jedyna myśl jaka przychodzi nam do  głowy, to to, że jest to las. Las drzew i krzewów. A przecież jako jedyny (pozostały) żydowski  cmentarz powinien być zadbany.
 
Do naszych czasów zachowało się około 100 kamiennych  nagrobków, z których najstarszy pochodzi z 1834 roku. Ciekawa jestem, czy tak samo byśmy się zachowali, gdyby na tej ziemi spoczywały nasze matki? Wystarczy spojrzeć, na także  choroszczański cmentarz, który jest uporządkowany oraz miejsce, gdzie żaden, nawet najmniejszy defekt nie ma miejsca.
Artykuł powstał w ramach udziału w programie edukacyjnym dla szkół Press Class.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Śmierć przez zapomnienie - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na bialystok.naszemiasto.pl Nasze Miasto