Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Skarb z Czermna zajął pierwsze miejsce w konkursie Archeo Top 2011

Paweł P.
Paweł P.
Skarby biżuterii wczesnośredniowiecznej odkryte w Czermnie ...
Skarby biżuterii wczesnośredniowiecznej odkryte w Czermnie ... Jacek Świerczyński/ Archiwum
Skarby biżuterii wczesnośredniowiecznej odkryte w Czermnie zostały uznane za najważniejsze osiągnięcie polskiej archeologii w minionym roku.
Materiał Dziennikarza Obywatelskiego

Konkurs został zorganizowany przez wydawcę magazynu Archeologia.

Jury pośród wszystkich zgłoszonych propozycji wybrało dziesięć, które uznało za najważniejsze. Następnie głosowanie oddano w ręce czytelników oraz internautów.

Ci w zakończonym 14 marca głosowaniu uznali odkrycie lubelskich archeologów za najwybitniejsze w ubiegłym roku.

Lubelskie znalezisko zdecydowanie wyprzedziło m.in. skansen archeologiczny „Trzcinica – Karpacka Troja” (który zajął drugie miejsce), oraz Neolityczny „rondel”- konstrukcję odkrytą w Pietrowicach Wielkich koło Raciborza w woj. Śląskim, który jest jednym z przykładów najstarszej architektury monumentalnej w Europie.

Do odkrycia doszło w kwietniu 2011 roku, w wyniku prowadzonych od kilku miesięcy badań grodziska w Czermnie w powiecie tomaszowskim.

Lubelscy archeolodzy, pod kierownictwem Andrzeja Kokowskiego z Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej, odnaleźli dwa skarby zawierające cenną biżuterię z XIII wieku, które znajdowały się zaledwie ok. 20 m od siebie.

Jeden znajdował się w glinianym garnku, drugi zaś bezpośrednio w ziemi. Łącznie znajdowało się tam około 40 wyrobów ze srebra – bransolet, pierścieni, zausznic i naramienników. Biżuteria została ukryta najprawdopodobniej w 1240 r. Oprócz tego, naukowcy z UMCS odnaleźli także tysiące przedmiotów codziennego użytku oraz dziesiątki krzyży i relikwiarzy.

Jak zaznaczał Andrzej Kokowski, największy wkład w odnalezienie skarbu włożyli: Marcin Piotrowski z Instytutu Archeologii UMCS (który to odpowiadał za wytypowanie miejsce do poszukiwań), oraz Artur Troncik (który jest jednym z bardziej znanych w Polsce poszukiwaczy skarbów).

Skarb od razu w gronie archeologów został okrzyknięty „znaleziskiem roku 2011”.

Do publiczności wiadomości został pokazany dopiero 14 grudnia 2011 roku, po trwającej kilka miesięcy żmudnej konserwacji.

Pokaz w Muzeum Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej odbył się w asyście ochrony, gdzie w szklanej zabezpieczonej gablocie zaprezentowano około 40 sztuk odnalezionych precjozów. Rangę znaleziska podkreśla fakt, iż zostało ono ubezpieczone na 2 miliony euro.


Zobacz także:

UMCS: Skarby za 2 miliony euro znalezione podczas badań Grodów Czerwieńskich
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto