Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ścieżki przyrodnicze Biebrzańskiego Parku Narodowego

red.
Czerwone Bagno
Czerwone Bagno Piotr Tałałaj
Obok szlaków pieszych (157,6 km) i rowerowych (65,7 km) po Biebrzańskim Parku Narodowym prowadzi kilkanaście ścieżek edukacyjnych o łącznej długości blisko 30 kilometrów. Znajdziemy przy nich wieże i pomosty widokowe, z których podziwiać można osobliwości biebrzańskiej przyrody.

Przy ścieżkach spotyka się łosie i bobry, a przy mniejszym szczęściu - ślady ich obecności. Zawędrujemy tędy do leśniczówek z zagrodami, w których mieszkają jelenie, z wybiegami dla koni sokólskich i ekspozycją etnograficzną urządzoną w odrestaurowanej stodole. Czekają na nas atrakcje terenowych ośrodków edukacyjnych w Osowcu-Twierdzy, Grzędach i wsi Trzyrzeczki, a także forty i schrony wybudowanej przez cara pod koniec XIX wieku Twierdzy Osowiec.

Zobacz mapę szlaków i ścieżek w Biebrzańskim Parku Narodowym
.

Terenowy Ośrodek Edukacyjny - ścieżka przyrodniczo-historyczna (2 km, znaki czerwone)

Atrakcje: trzy schrony bojowe i wieża widokowa na "Górze Skobla" (rozpoczyna się w Osowcu-Twierdzy przy siedzibie BPN)

Terenowy Ośrodek Edukacyjny - "Kładka"
(2,2 km, znaki zielone)

Atrakcje: dwie wieże widokowe (widok na obiekty militarne Fortu II), pomosty obserwacyjne z opisami przyrodniczo-historycznymi, bobry i żeremie, ptaki wodno-błotne, bobrów, łosie. (rozpoczyna się w Osowcu-Twierdzy przy Kanale Rudzkim)

"Grobla Honczarowska"
- (3,3 km, znaki zielone)

Atrakcje: torfowiska, wieża widokowa przy tzw. łące batalionowej (prowadzi od szlaku niebieskiego przy Carskiej Drodze)

"Torfowisko wysokie”
(do rezerwatu „Czerwone Bagno", 1 km, znaki czarne)

Atrakcje: roślinność boru bagiennego, mchy torfowce, pomost widokowy na rezerwat "Czerwone Bagno", w pobliżu - Ośrodek Hodowli Zachowawczej Konika Polskiego, w stodole przy leśniczówce Grzędy ekspozycja etnograficzna (prowadzi od "Kapliczki" przy szlaku czerwonym)

"Las"
- (3,2 km, znaki zielone)

Atrakcje: m.in. drzewa Uroczyska Trzyrzeczki, zagrody (jelenie i dziki) i wybiegi (konie rasy sokólskiej) przy leśniczówce (zaczyna się i kończy się przy leśniczówce Trzyrzeczki)

"Wokół Fortu IV Twierdzy Osowiec" (4,5 km, znaki zielone)

Atrakcje: Fort IV Twierdzy Osowiec, roślinność porastająca rów forteczny i schrony (ok. 7 km od Centrum Edukacji i Zarządzania BPN w Osowcu-Twierdzy)

"Brzeziny Kapickie"
(4,2 km, znaki zielone)

Atrakcje: kompleks brzezin bagiennych (początek przy leśniczówce Kapice)

"Wydmy" (2,3 km, znaki zielone)

Atrakcje: wieża na wydmie Wilcza Góra z widokiem na bagna, fauna i flora typowa dla wydm i kserotermicznych muraw napiaskowych (zaczyna się przy mostku na rowie melioracyjnym tuż przy szlaku czerwonym, ok. 8 km od leśniczówki Grzędy)

"Barwik"
(2,5 km, znaki zielone)

Atrakcje: wieża widokowa, otwarta przestrzeń turzycowisk, z grobli obserwacja zjawiska tzw. strefowości poprzecznej Doliny Biebrzy (biegnie wzdłuż czerwonego szlaku Barwik – Gugny do mostku na Kosódce)

"Długa Luka"
( 0,4 km, znaki zielone)

Atrakcje: pomosty widokowe, fauna i flora torfowisk niskich (początek przy Carskiej Drodze, w połowie drogi pomiędzy wsiami Laskowiec i Dobarz)

"Błota Biebrzańskie - Nowy Lipsk"
(3 lub 4 km, znaki czerwone)

Atrakcje: dwie wieże widokowe, młaki turzycowe, łąka ostrożeniowa, zbiorowiska brzeziny bagiennej (ok. 7 km na zachód od Lipska)

"Błota Biebrzańskie - Szuszalewo"
(2,5 km, znaki czerwone)

Atrakcje: dwie wieże widokowe, murawy psammofilne, zarośla brzozy niskiej i kępy wełnianeczki alpejskiej (na północny zachód od drogi Dąbrowa Białostocka – Lipsk, między Wyspą Suszalewską i Wyspą Jałowską)

"Las w zasięgu ręki" ( 0,15 km, znaki zielone)

Atrakcje: stanowiska dydaktyczne z prezentacją bogactwa lasu, wystawy i akwaria w Centrum Edukacji i Zarządzania w Osowcu-Twierdzy (ścieżka przy CEiZ w Osowcu-Twierdzy)

„Borek bartny”
( 0,25 km, znaki żółte)

Atrakcje: barcie i kłody zamieszkane przez pszczoły (5 km od leśniczówki Grzędy, przy szlaku czerwonym)

„Biały Grąd” (3,2 km, znaki zielone)

Atrakcje: wieży widokowa na wyniesieniu Biały Grąd (początek i koniec trasy w miejscowości Mścichy)

Przez teren podmokłe wędrujemy po kładach turystycznych. Wybierając się do parku warto jednak zadbać o odpowiednie obuwie. Pamiętajmy też o tym, że w okresach podwyższonego stanu wód, w czasie lęgów ptactwa, rykowiska, bukowiska i zagrożenia pożarowego ścieżki edukacyjne mogą być czasowo niedostępne dla turystów. Języka zasięgniemy w informacji turystycznej działającej przy Zespole Udostępniania BPN w Osowcu-Twierdzy.

Zespół Udostępniania BPN w Osowcu-Twierdzy, Biebrzański Park Narodowy, Osowiec-Twierdza 8, 19-110 Goniądz, tel. 85 738 06 20, 738 30 00, 738 30 35 wew. 243, e-mail: [email protected], [email protected]

Zobacz:**Białowieski Park Narodowy**

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bialystok.naszemiasto.pl Nasze Miasto