Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rynek Sienny. Artystyczna kaplica pojawi się w centrum miasta. Upamiętni cmentarz ewangelicki (zdjęcia)

Tomasz Mikulicz
Tomasz Mikulicz
Tak wygląda obecnie Rynek Sienny.
Tak wygląda obecnie Rynek Sienny. Wojciech Wojtkielewicz
Artystyczna kaplica jest budowana na Rynku Siennym. Miasto chce w ten sposób upamiętnić dawny cmentarz ewangelicki. Pod ziemią są setki grobów.

Prace związane z zagospodarowaniem terenu zostały zrealizowane w ok. 90 proc. - mówi Agnieszka Błachowska, z departamentu komunikacji społecznej w magistracie. - Został wykonany betonowy murek wokół terenu cmentarza i część podziemna monumentu.

Chodzi o Rynek Sienny, gdzie od czerwca zeszłego roku trwają prace nad budową budowie artystycznej kaplicy. Mają ją tworzyć cztery prostokątne bryły z płaskorzeźbami Jarosława Perszki z cyklu „Ślady zwielokrotnione”. Kaplica stanie w miejscu, gdzie jeszcze kilka lat temu funkcjonował dziki parking. W 2015 roku pojawił się jednak pomysł, by upamiętnić, że pod ziemią są groby. Istniał tu bowiem cmentarz ewangelicki.

W 2010 roku, podczas przebudowy ul. Młynowej na Rynku Siennym odsłonięto ok. 400 pochówków. Można założyć, że na terenie całego cmentarza znajduje się nawet 10 tys. grobów.

Czytaj też: Rozpoczyna się budowa artystycznej kaplicy na Rynku Siennym. Szykuje się ekshumacja. Szczątki spoczną później w krypcie

Szczątki, które wykopano podczas budowy kaplicy zostały zabezpieczone przez archeologa. Spoczną pod monumentem. - Bardzo się cieszę, że prace mają się już ku końcowi. Dla naszej społeczności to bardzo dużo znaczy - mówi ks. Tomasz Wigłasz, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Białymstoku.

Dzieje się w Białymstoku

Ewangelikami byli wszak znaczący fabrykanci, jak Hasbachowie, Moesowie czy też rodzina Commichau. Natomiast Becker stworzył w 1799 roku pierwszy plan Białegostoku. - Wiem też, że wyznania ewangelickiego byli architekci tworzący projekty Pałacu Branickich oraz ratusza - podkreśla ks. Wigłasz.

Czytaj też: Poznaj tradycje i zwyczaje białostockich ewangelików. Gdy dorośli się modlą, dzieci mają szkółkę niedzielną

Do wykonania pozostał fragment zagospodarowania terenu, nasadzenia roślin oraz część nadziemna monumentu. - Zakończenie robot budowlanych jest planowane na maj 2020 - mówi Agnieszka Błachowska.

Od strony ul. Rynek Sienny powstanie zielona pierzeja w postaci drzew lub krzewów w pojemnikach, niskich roślin, pnączy. Główne ścieżki będą ułożone na planie krzyża, a w miejscu przecięcia jego ramion stanie betonowy blok - wspomniana artystyczna kaplica.

Czytaj też: Rynek Sienny z artystyczną kaplicą [WIZAULIZACJE]

Inwestycja miała być wykonana jeszcze w poprzedniej kadencji. Jednak mające wówczas większość w radzie miasta PiS wycięło ją z budżetu. I choć przed wyborami pieniądze miały się znaleźć, to jednak się to nie udało. Koszt inwestycji to ponad 2 mln zł.

Nekropolię na Rynku Siennym założono na przełomie XVIII i XIX w. W 1796 roku w Białymstoku powstała bowiem gmina ewangelicko-augsburska. Po II wojnie światowej o cmentarzu zapomniano. Na Rynek Sienny wszedł handel. Na targowisku ustawiali się rolnicy z okolicznych wsi. Po tym jak miasto zlikwidowało dziki parking, ustawiono tu tabliczkę z informacją o cmentarzu.

Trwa głosowanie...

Czy kaplica artystyczna to dobry pomysł na upamiętnienie cmentarza w centrum miasta?

Dzieje się w Białymstoku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bialystok.naszemiasto.pl Nasze Miasto