Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rowerem po Podlasiu. Gdzie latem wybrać się na wycieczkę? [ZDJĘCIA, WIDEO]

(krk)
Jeżeli masz ciekawe zdjęcia, lub pomysł na trasę wycieczki rowerowej, wyślij je na adres bialystok@naszemiasto.pl.
Jeżeli masz ciekawe zdjęcia, lub pomysł na trasę wycieczki rowerowej, wyślij je na adres [email protected]. Konrad Karkowski
Przyszło lato, a to doskonały czas na podróże rowerem. Dla tych, którzy planują wycieczkę jednośladem sporządziliśmy kilka przykładowych tras rowerowych. Zachęcamy również do wysyłania Waszych propozycji.

Infrastruktura rowerowa w Białymstoku staje się coraz lepsza, ale żeby zrobić dłuższą wycieczkę rowerową należy w tym celu wybrać się poza miasto. Na szczęście i w okolicach Białegostoku nie brakuje różnorodnych szlaków. Poniżej prezentujemy kilka wybranych tras, które mogą przejechać zarówno doświadczeni rowerzyści, jak i niedzielni wycieczkowicze.

Zachęcamy również Was do nadsyłania zdjęć z wypraw rowerowych po regionie. Jeżeli masz ciekawe zdjęcia, lub pomysł na trasę wycieczki rowerowej, wyślij je na [email protected].

Rowerem do Ptasiej Osady

Dla bardziej wytrwałych mamy trasę rowerową, której przejechanie zajmie na pewno ponad 3 godz. (69 km). Z Białegostoku można kierować się na Stanisławowo, następnie Wojszki i dojechać do Ptasiej Osady (Ploski). Wrócić można przez Juchnowiec Kościelny.

- Jest to trasa gdzie panuje mały ruch samochodów. Nie ma też sporych górek, więc droga nie jest męcząca nawet dla całych rodzin. - przekonuje nasz czytelnik Michał Żukowski, zawodnik MTB-O, oraz zapalony rowerzysta. - W samej Ptasiej Osadzie jest ośrodek letniskowy, gdzie można sobie usiąść nad rzeką i uraczyć się zimnym napojem.

Do Iwanówki

Znacznie krótsza trasa od poprzedniej. Należy z Białegostoku dotrzeć przez Księżyno do Pomigaczy. Następnie obok Juraszek do Iwanówki. Wrócić można np. przez Niewodnicę Kościelną.

Do Kruszewa

Dla bardziej wytrzymałych proponujemy trasę do Kruszewa.
- Proponuję jechać w kierunku Kruszewa na Śliwno - zdradza nasz czytelnik Karol Kopiczko - Na miejscu należy przeprawić się kładką do Waniewa. Warto przy okazji zwiedzić zerwany most w Kruszewie. Wrócić można przez Pajewo oraz Jeżewo nowymi ścieżkami przy S8. Ostrzegam jednak, że jest to kawał drogi - dodaje.

Podlaski Szlak Bociani

Wjechać na trasę najprościej wyjeżdżając przez Kleosin i kierując się na Baciuty. Będąc już na szlaku można wybrać się na północny-zachód przez Kurowo, nawet do Tykocina. Ciekawą trasą jest również ta południowa czyli przez Suraż, na wschód aż do Narwi.

- Szlak bociani jest długi, zadbany i dobrze oznakowany - przekonuje Marcin Rogaczewski ze Stowarzyszenia Rowerowy Białystok. - Na trasie poustawiane są tablice informacyjne oraz punkty przystankowe. Dla chcących zaplanować sobie podróż, przydatna okaże się również poświęcona szlakowi strona internetowa, gdzie można zapoznać się z podpowiedziami.

Do Supraśla

Jest to jedna z najpopularniejszych tras wycieczek rowerowych mających początek w Białymstoku. Większość trasy prowadzi wygodną drogą rowerową, biegnącą wzdłuż drogi w kierunku Supraśla. Na miejsce można pojechać całą rodziną, należy jednak wziąć pod uwagę, że po drodze jest kilka większych wzniesień, które mogą sprawić problemy mniej doświadczonemu rowerzyście. Na szczęście można zrobić postój np. w Ogrodniczkach.

Trasę można pokonać zarówno wzdłuż, głównej drogi(przez większość trasy jest szeroka ścieżka rowerowa), ale także bocznymi drogami mijając jezioro komosa.

Do Supraśla można wybrać się również nieco okrężną drogą przez Wasilków, a następnie Studzianki.

Znacznie dłuższa i wymagająca trasa to ta przez Sobolewo i Królowy Most. Ale są też jej plusy.
- Jadąc "Majówką" na drodze jest raczej pusto, a do tego panuje dużo cienia. - zachwala Michał Żukowski. - Sama trasa to równy, świeży asfalt. Na mecie w Supraślu można odpocząć i uraczyć się kostką piernikową z cukierni przy szkole plastycznej.

Szlak Światowida


Szlak Światowida
to malownicza trasa łącząca Białystok z Narwiańskim Parkiem Narodowym, na końcu której możemy podziwiać panoramę rozlewiska Narwi z zerwanego mostu w Kruszewie. Szlak prowadzi przez około 10 kilometrów nową ścieżką rowerową, wyłożoną kostką, która kończy się na wysokości wsi Kościuki.

Wystarczy wyjechać z osiedla Starosielsce na Krupniki, a dalej przez Barszczewo i Konowały.


Las Pietrasze

Trasa z centrum Białegostoku w kierunku jego północnej części. Można jechać nawet z małym dzieckiem w foteliku rowerowym. Po drodze mijamy miejski las Pietrasze, później białostockie ścieżki rowerowe, na trasie cerkiew Haga Sophia i kirkut (cmentarz żydowski).

Do Choroszczy

Wystartować można ze Starosielc wylotem na Warszawę. Przez kolonię Porosły oraz Łyski, aż do Choroszczy. Wrócić można np. przez Niewodnicę Kościelną i Klepacze.

Do Knyszyna

Trasa wiedzie na północ przez Fasty. Następnie przez Dobrzyniewo Kościelne można dojechać, aż do Knyszyna. Szlak można pokonać zarówno wzdłuż drogi krajowej, jak i bocznymi ścieżkami.

Rowerem do Tykocina

Wyjechać na Porosły i z S8 skręcić na Złotorię. Trasa do Tykocina to trochę ponad 30 km także na taką wycieczkę trzeba się wybrać dobrze przygotowanemu.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bialystok.naszemiasto.pl Nasze Miasto