MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Praktyka pełna raf

Maryla Pawlak-Żalikowska
Rozszerza też definicje kredytu konsumenckiego na kredyty mieszkaniowe oraz znosi ich dolną granicę. Teraz jest to umowa zawarta między klientem, a przedsiębiorcą (bank lub inna instytucja finansowa), od której można ...

Rozszerza też definicje kredytu konsumenckiego na kredyty mieszkaniowe oraz znosi ich dolną granicę. Teraz jest to umowa zawarta między klientem, a przedsiębiorcą (bank lub inna instytucja finansowa), od której można odstąpić, bez podania przyczyny, do 10 dni od dnia jej zawarcia.

Szlaban na odsetki i prowizje

Zgodnie z nowym prawem, maksymalna wysokość odsetek od kredytów nie może przekraczać (rocznie) 4-krotnej wysokości stopy kredytu lombardowego NBP. Maksymalne odsetki nie mogą więc być wyższe niż 23 proc. Przekroczenie tej granicy oznacza kary (grzywna, ograniczenie lub pozbawienie wolności do 2 lat).
Kolejne zmiany dotyczą kosztu kredytu. Teraz suma opłat i prowizji związanych z kredytem nie może przekraczać 5 proc. jego kwoty. Wyjątkiem są koszty ubezpieczenia kredytu, które ponosi przedsiębiorca. Jednak według analityków rynku, bankowcy wykorzystają furtkę w przepisach, która pozwala im dzięki temu zwiększyć koszty kredytu.

Do 80 tys. zł

Nowelizacja rozszerza też widełki kwot kredytu. Od 20 lutego kredyt konsumencki dotyczy każdej umowy do 80 tys. zł lub równowartości tej sumy w innej walucie. Wcześniej kredyt (np. na kupno odkurzacza na raty) niższy niż 500 zł nie był uważany za konsumencki i nie musiał spełnić tak określonych wymogów.
Dodatkowo nowelizacja obejmuje kredyty udzielane: na każdy okres (było na minimum 3 miesiące) oraz na rozbudowę lub zakup mieszkania.

Banki muszą więcej

Kredyt konsumencki to każdy kredyt zaciągnięty na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej (np. gotówkowy lub mieszkaniowy). Mamy z nim do czynienia również przy zakupach na raty lub z odroczonym terminem płatności.
Nowe przepisy zwiększają obowiązki informacyjne instytucji udzielających kredytu. Np. osoba zaciągająca kredyt musi otrzymać egzemplarz umowy w chwili zawarcia. Jeśli jest to (np. z przyczyn technicznych) niemożliwe, musi dostać wzorzec, a po 7 dniach - umowę podpisaną przez bank. Musi ona zawierać m.in. informacje o:
l rocznej wysokości odsetek karnych i warunkach ich zmiany,
l kosztach, które poniesie klient za niespłacanie kredytu (upomnienia, wezwania do zapłaty);
l opłatach, prowizji i innych kosztach związanych z kredytem;
l terminie, sposobie i skutkach odstąpienia od umowy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bialystok.naszemiasto.pl Nasze Miasto