Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Praca czeka w policji

Agnieszka Domanowska
– Ta propozycja dotyczy przede wszystkim mężczyzn, którzy posiadają co najmniej średnie wykształcenie i którzy zadeklarują w Wojskowej Komendzie Uzupełnień gotowość do podjęcia służby zastępczej w policji ...

– Ta propozycja dotyczy przede wszystkim mężczyzn, którzy posiadają co najmniej średnie wykształcenie i którzy zadeklarują w Wojskowej Komendzie Uzupełnień gotowość do podjęcia służby zastępczej w policji – zapowiada zastępca komendanta głównego policji nadinspektor Ryszard Siewierski.

Pierwsi z nowego naboru start

Może w ten sposób uda się zapełnić wakaty. Bo testy w ostatnim naborze przeszli tylko nieliczni. Spośród 700 osób, które przed wakacjami złożyły podania w Komendzie Wojewódzkiej Policji, tylko 17 osób zostało policjantami.
I właśnie dzisiaj zaczynają pracę w podlaskiej policji. To siedem kobiet i dziesięciu mężczyzn. Pierwsi rekruci, którzy dostali się do służby według nowych zasad.
A niełatwo było przejść wszystkie egzaminy. Pierwsza przeszkoda? Test z wiedzy ogólnej w szkołach policyjnych w Szczytnie i Legionowie. Kandydaci się nie popisali. Test pisało 581 osób. A zdało jedynie 185.
Dlaczego tak mało? Jak twierdzili niektórzy policjanci, test był źle ułożony. Było w nim za dużo szczegółów, za dużo nieistotnych pytań. Kandydaci musieli odpowiedzieć m.in. na pytania z mitologii greckiej.

Ukłon do kobiet

Kolejnym etapem rekrutacji był egzamin sprawnościowy. Tutaj większe szanse na dobry wynik miały kobiety. Rosłym mężczyznom trudno było biegać pod niewielkimi płotkami. Do tego mieli aż o 20 sekund mniej niż płeć piękna. Kobiety przenosiły też lżejszego manekina i rzucały lżejszą piłką lekarską.
– A przecież na ulicy wszyscy policjanci, kobiety i mężczyźni są tak samo zagrożeni. Przestępcy nie są delikatniejsi, kiedy widzą funkcjonariusza w spódnicy – tak oceniali faworyzowanie kobiet podlascy oficerowie.
Kondycja kandydatów też pozostawiała wiele do życzenia.
Komenda Główna zapowiedziała, że zmieni zasady naboru ogólnego. Dlaczego? Bo też jest niezadowolona z efektów.
Nabór nadal będzie powszechny i decydować nadal będzie konkurs. Zmieni się zakres pytań w testach z wiedzy ogólnej. Mniej mitologii, więcej zagadnień z wiedzy o społeczeństwie.

od 12 lat
Wideo

echodnia Ksiądz Łukasz Zygmunt o Triduum Paschalnym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bialystok.naszemiasto.pl Nasze Miasto