MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Pożegnanie Dariusza Klimczaka w Sieradzu. Uznany artysta - fotografik, muzyk, poeta - spoczął na starym cmentarzu ZDJĘCIA

Paweł Gołąb
Paweł Gołąb
Uznany artysta spoczął na starym cmentarzu
Uznany artysta spoczął na starym cmentarzu Paweł Gołąb
W Sieradzu pożegnano dzisiaj Dariusza Klimczaka. Zmarły tragicznie wszechstronnie utalentowany artysta, spoczął na starym cmentarzu.

Dariusz Klimczak, popularny Klimas, urodził się w 1967 roku w Sieradzu. Absolwent liceum plastycznego w Zduńskiej Woli był malarzem, dziennikarzem, poetą, muzykiem i fotografikiem. Miał na swoim koncie ponad 20 indywidualnych wystaw fotograficznych w kraju i za granicą. Był autorem ponad 5 tysięcy prac, dwóch tomików aforyzmów. Producentem i kompozytorem trzech albumów swojego projektu muzycznego Climax Indigo. Laureatem wielu nagród artystycznych. Powszechne uznanie zyskał za sprawą surrealistycznych czarno-białych fotomontaży zamkniętych w kwadracie, a stworzonych na bazie własnych zdjęć.

- Darek był wyjątkowy. Był artystą, który miał wiele pasji i imał się różnych zajęć. Był perkusistą w zespole rockowym, tworzył własną muzykę, był aforystą, malarzem, dekoratorem, sprzedawcą, dziennikarzem, a nawet listonoszem – przypomniano w trakcie ceremonii, która miała świecki charakter. - Ale najważniejsza okazała się być fotografia. Obrazy Darka są pełne tajemnicy, wielowątkowości. Niekiedy mroczne, innym razem razem baśniowe, ale zawsze pełne refleksji, niezwykłe, surrealistyczne, pełne swoistej tajemnicy, która nurtuje i nie pozwala o sobie zapomnieć. Nierzeczywiste, ale wykonane z realistyczną precyzją, nieprawdopodobną wręcz dbałością o każdy detal.

- Klimas za swój największy sukces uważał to, że żył po swojemu. Że utrzymywał się z tego, co lubił robić. Udowodnił, i samemu sobie, i innym, że można sprzedawać wytwory swojej wyobraźni, nie mieć szefa, nie robić niczego na zamówienie. Był dociekliwy, piekielnie zdolny, inspirujący, ciekawy świata i ludzi. Był realistą. Świat kochał i nienawidził – zabrzmiało podczas ceremonii.

Kwadrart. Niezwykłe dzieła Dariusza Klimczaka

Dariusz Klimczak swoje dzieła, za sprawą których zyskał uznanie na całym świecie, prezentował na wielu wystawach, w tym w rodzinnym Sieradzu. M.in. na ekspozycji urządzonej w 2014 roku w Centrum Informacji Kulturalnej pod hasłem „Kwadrart”. Skąd akurat taki format tych dzieł? – Kwadrat opanował mnie już wiele lat temu – wyjaśniał obrazowo sieradzki artysta, który perfekcyjnie opanował sztukę komputerowej obróbki zdjęć. - Kwadrat ma idealną formę, w której jest mi łatwiej komponować swoje kadry.

A surrealizm? Dariusz Klimczak interpretację jego kompozycji pozostawiał odbiorcy. – Każdy widzi inaczej, inaczej odbiera zawarte w danej pracy symbole. Wszystko pozostawiam więc w gestii oglądającego. Ja daję początek bajki, otwieram drzwi do danej opowieści. Jej zakończenie dopisuje sobie odbiorca...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. Zdobywca Oscara miał 71 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zdunskawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto