Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poślizg przy Hetmańskiej

(tż)
Jeszcze kilka tygodni temu inwestor był pewien, że zacznie budowę centrum handlowego na wiosnę. Ma prawomocne pozwolenie na budowę sklepu i na przebudowę Hetmańskiej. – Chcemy ruszyć z budową w kwietniu.

Jeszcze kilka tygodni temu inwestor był pewien, że zacznie budowę centrum handlowego na wiosnę. Ma prawomocne pozwolenie na budowę sklepu i na przebudowę Hetmańskiej.
– Chcemy ruszyć z budową w kwietniu. W połowie kwietnia planujemy rozpocząć też przebudowę ulicy Hetmańskiej – tak w lutym zapowiadał Jerzy Rasała, szef spółki DA Invest, która chce budować obiekt u zbiegu Jana Pawła II i Hetmańskiej.
Inwestorowi brakowało tylko pozwolenia na przebudowę ulicy Jana Pawła II. Bez jej zmodernizowania, podobnie jak bez remontu kapitalnego Hetmańskiej, hipermarket nie mógłby być oddany do użytku.

Brak jednego dokumentu
Spółka DA Invest już na początku roku wystąpiła o brakujące pozwolenie do urzędu wojewódzkiego, bo w przypadku tej ulicy zgodę na modernizację wyjątkowo wydaje wojewoda. I okazało się, że Jan Dobrzyński – zdeklarowany przeciwnik hipermarketów – zgody nie wyda.
– Wniosek inwestora pozostawiliśmy bez rozpatrzenia, ponieważ nie uzupełnił wszystkich dokumentów. Pozwolenie może zostać wydane, jeśli je uzupełni. Nie jest to żadne złośliwe działanie wojewody, ani przeciąganie budowy hipermarketu w czasie. Po prostu wojewoda musi działać zgodnie z prawem – zapewnia Adam Dębski, rzecznik urzędu wojewódzkiego.
Okazuje się, że inwestorowi zabrakło jednego dokumentu – tzw. decyzji środowiskowej (ocenia wpływ inwestycji na przyrodę – przyp. red.). Wydaje ją magistrat. Spółka DA Invest o decyzję taką wystąpiła. Miasto odmówiło, bo – według urzędników – przy przebudowie Jana Pawła II decyzja środowiskowa nie jest do niczego potrzebna.
– A w naszej ocenie jest niezbędna – mówi rzecznik wojewody.

Sąd lub prośba
Sprawę może rozsądzić Samorządowe Kolegium Odwoławcze. Powinno to zrobić jeszcze w kwietniu. Jednak gdyby wojewoda nie zgodził się z rozstrzygnięciem kolegium, głos musiałby zabrać Naczelny Sąd Administracyjny. Tyle, że na wyrok czeka się zwykle kilka miesięcy.
– Na pewno jeszcze raz poprosimy magistrat o wydanie decyzji środowiskowej – zapowiada Rasała.
Jednak prace przy budowie sklepu i przebudowie Hetmańskiej w kwietniu nie ruszą. – Moglibyśmy je zacząć, ale po co stawiać hipermarket, którego bez przebudowanej ulicy Jana Pawła II nie będziemy mogli otworzyć? – mówi Rasała.

od 12 lat
Wideo

Inauguracja metro roweru

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bialystok.naszemiasto.pl Nasze Miasto