Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poniżył siebie, poniżył mundur

(mk)
Wojciech M. został złapany przez swoich kolegów w grudniu ubiegłego roku. Wcześniej przez prawie pół roku zatrzymywał kierowców, którzy łamali zakaz skrętu przy wjeździe do Makro, jednego z białostockich hipermarketów.

Wojciech M. został złapany przez swoich kolegów w grudniu ubiegłego roku. Wcześniej przez prawie pół roku zatrzymywał kierowców, którzy łamali zakaz skrętu przy wjeździe do Makro, jednego z białostockich hipermarketów. Problem był nie w tym, że oni łamali przepisy, ale że funkcjonariusz wykorzystując swój mundur do wymuszania na nich łapówek.
- Uczynił sobie z tego stałe źródło dochodu - podkreślał wczoraj sąd. - Uzyskał dziewięć tysięcy złotych, spośród dwustu zatrzymanych kierowców, aż 82 dało mu pieniądze.
Policjant wpadł dopiero 7 grudnia ubiegłego roku, po tym jak jeden z kierowców złożył na niego doniesienie.
Wojciech M. nie stosował zbyt wyszukanych metod. W swoim oplu (na masce którego leżała służbowa czapka) czekał na kierowców, którzy popełniali wykroczenie. A tych zazwyczaj nie brakowało. Złapanego kierowcę już na wstępie policjant pouczał, że za wykroczenie grozi mandat za 300 złotych i 6 punktów karnych.
Kierowcy rozpoczynali wtedy negocjacje ze stróżem prawa. Nikomu nie uśmiechała się aż taka kara. A Wojciech M. tylko na to czekał. Zazwyczaj stawało na prezencie w wysokości stu złotych.
- Oskarżony sprzeniewierzył się nie tylko zasadom moralnym, etycznym, ale i zasadom państwa prawa, którym obowiązany był przecież służyć - podkreślał wczoraj sąd. - Nie można tolerować takiego zachowania.
Stąd i surowa - bo bezwzględna kara więzienia dla policjanta.
- Zachowanie na sali sądowej świadczy wprawdzie o tym, że policjant zrozumiał swój błąd. Skrzywdził siebie, swoją rodzinę, poniżył się w oczach społeczeństwa - dodał na koniec sąd. - Ale kara musi uwzględniać znaczną społeczną szkodliwość czynu. Policjant musi bowiem dawać gwarancję, że stoi na straży przestrzegania prawa.
Wyrok jest nieprawomocny

od 12 lat
Wideo

Inauguracja metro roweru

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bialystok.naszemiasto.pl Nasze Miasto