Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Polski Dzień Bluesa w Białymstoku. Nowe tablice w Alei Bluesa

Aga Borys
Koncerty i odsłonięcie tablic w Alei Blusa - to elementy białostockich obchodów Polskiego Dnia Bluesa, w sobotę, 12 września.

Dzień Bluesa obchodzony jest w Polsce 16 września, w rocznicę urodzin B.B. Kinga, z inicjatywy Polskiego Stowarzyszenia Bluesowego. Organizowane są wówczas imprezy o charakterze bluesowym: koncerty, festiwale, wystawy plastyczne, radiowe audycje muzyczne, wspólne spotkania miłośników muzyki.

12 września Białostocki Ośrodek Kultury i Fundacja M.I.A.S.T.O. Białystok zapraszają o godz. 17.30 na odsłonięcie tablic w Alei Bluesa, a o godz. 18.00 - koncert Magdy Piskorczyk, Michała Kielaka i gości w klubie Fama.

Magda Piskorczyk to wokalistka śpiewająca dojrzałym, niskim, "czarnym" głosem oraz multiinstrumentalistka grająca na gitarach: akustycznej, elektrycznej i basowej, a także na instrumentach perkusyjnych. Wykonuje głównie muzykę zakorzenioną w tradycji afro-amerykańskiej i afrykańskiej. Aranżuje i komponuje, regularnie koncertuje ze swym zespołem. Wydała oficjalnie 6 płyt, usłyszeć na nich można m.in. Michała Urbaniaka.

Piskorczyk śpiewa głównie po angielsku, chętnie jednak sięga do różnych innych języków, także afrykańskich: np. tamaszek i bambara. Znana jest z tego, że łatwo nawiązuje kontakt z publicznością i wciąga ją regularnie do zabawy oraz wspólnego tworzenia muzyki.

Z kolei Michał Kielak to polski muzyk bluesowy, grających na harmonijce ustnej. W 2003 roku wraz z gitarzystą Jarosławem Tioskowem i muzykami grupy Szulerzy złożył muzyczny hołd swemu harmonijkowemu mentorowi - Ryszardowi "Skibie" Skibińskiemu, soliście grupy Kasy Chorych, nagrywając w 20. rocznicę jego śmierci płytę Michał Cielak Kielak - Tribute to Ryszard Skiba Skibiński. Jest członkiem zespołu Kasa Chorych.

Bilety w kasie kina Forum w cenie 15 zł w przedsprzedaży i 20 zł w dniu koncertu.

Aleja Bluesa

Aleja Bluesa powstała na zapleczu Rynku Kościuszki w 2008 roku. To deptak z chodnikiem w kształcie klawiatury fortepianu, prowadzący do parku Planty.
Pomysł Alei Bluesa pojawił się jesienią 2007 roku. Jego realizacja stała się możliwa przy okazji obchodów Roku Bluesa w Białymstoku, ogłoszonego z okazji 30 jubileuszu Kasy Chorych i festiwalu Jesień z Bluesem, a także 25 rocznicy tragicznej śmierci legendarnego białostockiego harmonijkarza Ryszarda "Skiby" Skibińskiego. Stolica Podlasia jako pierwsze miasto w Polsce zdecydowało się uhonorować w taki sposób ten gatunek muzyczny. Białystok to miasto, w którym do dziś odbywa się najstarszy festiwal bluesowy w Polsce. Aleja, obok cyklicznych imprez muzycznych, jest najważniejszym symbolem bluesowej tradycji Białegostoku.
W Alei odsłonięto już m.in. tabliczki m.in. Ady Rusowicz, Jana Chojnackiego, Martyny Jakubowicz, Jacka Gruna, Włodka Dudka.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Polski Dzień Bluesa w Białymstoku. Nowe tablice w Alei Bluesa - Białystok Nasze Miasto

Wróć na bialystok.naszemiasto.pl Nasze Miasto