Politechnika Białostocka świętowała jubileusz 70-lecia. Wielki koncert w operze (zdjęcia)

(dj)
Politechnika Białostocka ma już 70. lat
Politechnika Białostocka ma już 70. lat Michał Obrycki
W Operze i Filharmonii Podlaskiej odbyło się multimedialne widowisko "Lista przebojów Politechniki Białostockiej". Poprowadził je Marek Sierocki.

- "Każdy człowiek posiada zdolności, trzeba je tylko pomóc ujawnić" Ta myśl umieszczona na rewersie jubileuszowego medalu towarzyszyła działaniom kilkunastu pokoleń pracowników Politechniki Białostockiej w ciągu 7 dekad istnienia uczelni - tak uroczystości 70-lecia Politechniki Białostockiej rozpoczął 27 listopada 2019 roku prof. Lech Dzienis, rektor uczelni.

27 listopada 2019 roku Politechnika Białostocka obchodziła swoje święto, w tym roku szczególne bo 70 lat temu powołana została Prywatna Wieczorowa Szkoła Inżynierska NOT w Białymstoku. Powstała w powojennej Polsce, w zrujnowanym walkami mieście. Brakowało specjalistów i bazy lokalowej. Przez lata uczelnia przeszła wiele transformacji. Zmieniała się jej nazwa i lokalizacje - przypominał w swoim wystąpieniu rektor PB, prof. Lech Dzienis. Dziś Politechnika Białostocka to nie tylko największa uczelnia techniczna w północno-wschodniej Polsce. To marka, nowoczesność i tradycja. Dumnie kroczymy w przyszłość, pamiętając o naszej przeszłości - podkreślał.

Prof. Lech Dzienis przypomniał, że obchody jubileuszu działalności uczelni trwają przez cały 2019 rok. W marcu odbyły się "Dyplomatoria" - pierwsza ogólnouczelniana uroczystość wręczenia dyplomów ukończenia studiów. W czerwcu - Międzynarodowy Zjazd Absolwentów Politechniki Białostockiej "Absolwentalia 2019". Wtedy też uczelnia wyróżniła tytułem Honorowego Ambasadora Politechniki Białostockiej tych absolwentów, którzy osiągnęli sukces w działaniach zawodowych i społecznych. W grudniu uczelnia będzie gospodarzem Zgromadzenia Ogólnego Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich.

Cieszę się, że od 7 lat mam wpływ na rozwój Politechniki Białostockiej - mówił rektor. Wykraczamy, jako uczelnia poza Białystok, poza Polskę. Dziś kształcimy studentów z całego świata, tworzymy szkołę międzynarodową, mamy partnerów i przyjaciół w wielu krajach. Z dumą i satysfakcją wkraczamy w kolejne dziesięciolecie w historii uczelni.

Swoje wystąpienie rektor zakończył życzeniami dobrej pracy, wolności i dobrego zdrowia. W imię dobra naszej wspaniałej uczelni kochajmy się i szanujmy, ponieważ "człowiek szuka miłości, bo w głębi serca wie, że tylko miłość może uczynić go szczęśliwym". Zatem bądźmy po prostu szczęśliwi w kolejnych dekadach istnienia Politechniki Białostockiej - kończył swoje wystąpienie prof. Lech Dzienis.

Politechnika Białostocka wychowała 45 tysięcy inżynierów. Obecnie na sześciu wydziałach PB kształci się 7,5 tysiąca studentów. Uczelnia zatrudnia prawie 1400 pracowników naukowych, dydaktycznych i administracyjnych. Podczas uroczystości wręczone zostały zasłużonym pracownikom medale państwowe i odznaczenia. Dr hab. Jarosław Perszko, prof. PB otrzymał srebrny medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". To on jest autorem projektu jubileuszowego medalu czy kapsuły czasu, jaka stanęła w czerwcu przed Centrum Nowoczesnego Kształcenia PB. Kapsułę zawierającą pamiątki związane z uczelnią będzie można otworzyć za lat 30 - w stulecie powołania uczelni.

Podczas wczorajszego uroczystego posiedzenia Senatu nowi profesorowie odebrali gratulacje, odbyły się promocje doktorów oraz doktorów habilitowanych. Nagrody otrzymali najlepsi w roku akademickim 2018/2019 studenci i doktoranci. Wręczone zostały także przyznane przez Stowarzyszenie Absolwentów Politechniki Białostockiej statuetki Złoty Absolwent PB.

W kategorii Nauka doceniona została zaangażowana w wiele międzynarodowych projektów dr. hab. inż. Joanna Ejdys, obecnie prorektor ds. rozwoju Politechniki Białostockiej. W kategorii Młody Inżynier nagrodę odebrała Aneta Popławska - projektująca ubrania z technologią LED lub z wykorzystaniem elementów drukowanych w 3D. W kategorii Menadżer kapituła wskazała Pawła Adamowicza, który kierował fabrykami i wdrażał nowe produkty w Polsce, Turcji czy Chinach. Statuetkę Złotego Absolwenta odebrał także Janusz Zastocki, który pokazał, że dyplom PB ma wartość w USA (był także prezesem Stowarzyszenia Polskich Inżynierów w USA, a także Rady Polskich Inżynierów w Ameryce Północnej).

Wieczorem w Operze i Filharmonii Podlaskiej odbyło się multimedialne widowisko "Lista przebojów Politechniki Białostockiej". W muzycznej oprawie hitów zaaranżowanych mistrzowsko przez Maxa Fedorova, na zespół instrumentalny oraz niezwykły Chór Politechniki Białostockiej pod dyrekcją Wioletty Miłkowskiej, na scenie zaprezentowali się studenci i pracownicy PB, uczniowie Liceum Ogólnokształcącego PB, dziennikarze Radia Akadera oraz goście z Chin. Twórcy m.in. nagradzanych łazików marsjańskich, bolidów, mostów drewnianych czy dronów wystąpili w kostiumach zaprojektowanych przez Elwirę Horosz. Choreografię opracowała Karolina Garbacik. Swoje umiejętności pokazał także Klub Judo PB. Gościnnie wystąpił Damian Aleksander. Spektakl poprowadził Marek Sierocki.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie