Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podlaski Uniwersytet Dziecięcy zakończył rok. Mali absolwenci odebrali upominki [ZDJĘCIA]

krk
PUD na Politechnice Białostockiej
PUD na Politechnice Białostockiej pb.edu.pl
Ponad 180 najmłodszych studentów Politechniki Białostockiej w sobotę, 24 czerwca, zakończyło rok akademicki. Specjalne dyplomy i upominki odebrały dzieci z Białegostoku, Siemiatycz, Bielska Podlaskiego i Hajnówki.

To była wyjątkowa uroczystość. Po raz pierwszy w jednym miejscu spotkali się wszyscy uczestnicy tegorocznej edycji Podlaskiego Uniwersytetu Dziecięcego: 88 słuchaczy Białostockiego Uniwersytetu Dziecięcego, 50 - z Siemiatyckiego Uniwersytetu Dziecięcego, 25 - z Hajnowskiego Uniwersytetu Dziecięcego oraz 25 studentów Bielskiego Uniwersytetu Dziecięcego. Wraz z rodzicami i opiekunami, a także osobami, które włączyły się w organizację zajęć PUD, dzieci wypełniły gwarem aulę Politechniki Białostockiej.

Serdecznie gratuję wszystkim absolwentom Podlaskiego Uniwersytetu Dziecięcego. Życzę Wam ciekawości i dociekliwości w odkrywaniu tajemnic otaczającego nas świata. Mam nadzieję, że nawiązane podczas uniwersyteckich zajęć przyjaźnie z naukami ścisłymi przerodzą się w przyszłości w realną życiową pasję - mówił Prorektor ds. Studenckich PB dr hab. Jarosław Perszko, prof. nzw. Złożył także podziękowania wszystkim osobom i instytucjom zaangażowanym w zorganizowanie zajęć uniwersytetów dziecięcych. Szczególnie słowa uznania skierował do koordynatorki przedsięwzięcia - mgr Marty Tomiczek z Centrum Rekrutacji, Studiów Podyplomowych i Szkoleń PB.

W roku akademickim 2016/2017 Podlaski Uniwersytet Dziecięcy miał 188 studentów. Odbyło się 17 spotkań poświęconych różnym dziedzinom wiedzy: od matematyki, budownictwa, przyrody, bioinżynierii, termowizji po wizytę w Bibliotece Politechniki Białostockiej, studiu Radia Akadera. Większość zajęć odbywała się na terenie uczelni, natomiast we współpracy z Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego, Komendą Wojewódzką Policji w Białymstoku, Narodowym Bankiem Polskim czy Muzeum Podlaskim program został wzbogacony o tematykę dotyczącą bezpieczeństwa czy ekologii. Łącznie było to 125 godzin zajęć, w których organizację zaangażowanych było ponad 150 osób.

Zajęcia w ramach PUD skierowane są do uczniów szkół podstawowych, a ich głównym celem jest popularyzacja nauki oraz pokazywanie, że przyswajanie wiedzy wcale nie musi być nudne i trudne - wręcz przeciwnie może okazać się wspaniałą przygodą i możliwością pogłębiania swoich pasji i zainteresowań. W trakcie roku akademickiego mali studenci otrzymują indeksy do których po każdych zajęciach zbierają wpisy (jest to forma zaliczenia. Zajęcia odbywają się w małych grupach warsztatowych, tak aby każdy uczestnik miał możliwość bezpośredniego kontaktu z nauką.

PUD skupia obecnie cztery odrębne inicjatywy: Białostocki Uniwersytet Dziecięcy, który cieszy się niesłabnącą popularnością i wykształcił już 560 małych żaków, Siemiatycki Uniwersytet Dziecięcy - od 2015 roku, a także od roku akademickiego 2016/2017 Uniwersytety w Hajnówce i Bielsku Podlaskim. Inicjatywa uzyskała współfinansowanie z programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego "Uniwersytet Młodego Odkrywcy". Realizację zamiejscowych zajęć PUD w Siemiatyczach, Bielsku i Hajnówce wspierają lokalne samorządy - ich przedstawiciele byli obecni na sobotniej uroczystości.

Burmistrz Siemiatycz Piotr Siniakowicz dziękował organizatorom za rozwijanie dziecięcych pasji i zainteresowań. Jerzy Sirak, Burmistrz Hajnówki nie miał wątpliwości, że wśród młodych uczestników PUB są przyszli studenci Politechniki Białostockiej: kiedy po latach wrócą do murów tej uczelni, w której uczestniczyli w ciekawych zajęciach - poczują się jak u siebie. Burmistrz Bielska Podlaskiego Jarosław Borowski mówił: Cieszę się, że dzieci z Bielska dołączyły do Podlaskiego Uniwersytetu Dziecięcego. Wspierając tę inicjatywę, wspieramy przyszłość naszego regionu - młodych ludzi, którzy będą kreatywni i głodni wiedzy.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bialystok.naszemiasto.pl Nasze Miasto