Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piesza pielgrzymka na Grabarkę 2020. Wierni wyruszyli na Świętą Górę (zdjęcia)

Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Mimo pandemii koronawirusa, rozpoczęła się coroczna piesza pielgrzymka na Grabarkę. Wierni wyszli sprzed cerkwi pw św. Proroka Eliasza w sobotni poranek.

Co roku w tradycyjnej białostockiej pielgrzymce na Świętą Górę Grabarkę, zorganizowanej z okazji Święta Przemienienia Pańskiego, uczestniczą setki wiernych. Nie inaczej było tym razem. W sobotę, 15 sierpnia, sprzed mieszczącej się na Dojlidach cerkwi pw św. Proroka Eliasza, w blisko stukilometrową drogę wyruszyło 150 pątników.

Większość wiernych niesie ze sobą poświęcone przed wyjściem z Białegostoku krzyże wotywne, które zgodnie z tradycją powinny być wykonane bez używania gwoździ. Na krzyżach wypisali imiona najbliższych, za zdrowie których się modlą. Kiedy już dotrą na miejsce, ustawią je wokół cerkwi Przemienienia Pańskiego.

- Idę, żeby podziękować za wszystko i prosić Boga o zdrowie i łaski dla całej rodziny i w ogóle wszystkich chrześcijan. Ten koronawirus jeszcze bardziej zmobilizował nas do wzięcia udziału w tej pielgrzymce. W końcu wiara czyni cuda! - mówi Iwona Oniskiewicz z Ogrodniczek.

W tym roku ze względu na pandemię koronawirusa organizatorzy pielgrzymki wprowadzili pewne ograniczenia. Dlatego też pielgrzymów jest znacznie mniej niż zwykle. Ponadto, by ryzyko zakażenia było mniejsze, nie mogą oni nocować w domach parafian zamieszkujących mijane przez nich miejscowości. Spać będą więc w namiotach.

Ale jak sami przyznają, wirusa się nie boją.

- Idę w zaufaniu, że Pan Bóg nas nie zostawi. Kiedyś Żydzi przeszli, przez morze. Myślę, że teraz będzie podobnie. W końcu to ten sam Bóg - mówi Lena Synak, która na białostocką pielgrzymkę przyjeżdża od wielu lat aż ze Słupska.

Pielgrzymi będą iść przez cztery dni, czyli nieco krócej niż w poprzednich latach. Ale i tak przyznają, że może być niełatwo.

- Odciski są w końcu wpisane w to wydarzenie. Ja nazywam je medalami - śmieje się pani Lena.

Wierni na Grabarkę dotrą we wtorek, 18 sierpnia.

Trasa Pielgrzymki:

15.08.2020 Białystok - Wojszki 22 km
16.08.2020 Wojszki - Bielsk Podlaski 21 km
17.08.2020 Bielsk Podlaski - Milejczyce 28 km
18.08.2020 Milejczyce - Św. Góra Grabarka 18 km

Pielgrzymka z krzyżami do Świętej Wody. Pątnicy tłumnie przy...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zmiana czasu nie ma sensu. Kiedy z tym skończymy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bialystok.naszemiasto.pl Nasze Miasto