Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pierwsza ofiara Barszczu Sosnowskiego. To mieszkanka Jeleniej Góry

Karol Gruszka (aip)/red
Barszcz Sosnowskiego to roślina silnie toksyczna, powodująca długo utrzymujące się blizny. W wyniku oparzeń uzyskanych od tej rośliny zmarła 67-latka.

Jak informuje prw.pl kobieta zmarła w szpitalu w Siemianowicach Śląskich, gdzie przetransportowano ją z SOR-u w Jeleniej Górze. 67-latka poparzyła się w rękę podczas koszenia trawy w ogródku. Do zgonu doszło po siedmiu dniach od oparzenia. Lekarze przyznają, że stan zdrowia kobiety diametralnie się zmienił i doprowadził do zatrzymania krążenia oraz wielonarządowej niewydolności spowodowanej chorobą oparzeniową.

Barszcz Sosnowskiego pochodzi z Kaukazu. Stamtąd roślina, zwana też barszczem ukraińskim, została rozprzestrzeniona do krajów Europy środkowej oraz wschodniej. Od lat 50-tych do lat 70-tych roślina była uprawiana jako roślina pastewna.

Wygląd

Posiada długą, bruzdowatą łodygę o wysokości od 1 do nawet 4 metrów. Łodyga jest wewnątrz pusta. Roślina jest u góry zielona, ku dołowi pokryta purpurowymi plamkami. posiada duże liście o średnicy do 150 cm. Kaukaskie barszcze uważane są za jedne z największych roślin zielnych świata.

Poparzenia

Jest rośliną silnie ekspansywną, rozprzestrzenia się bardzo szybko. W dodatku roślina ta jest silnie toksyczna m.in. dlatego zaprzestano jej uprawy. W soku Barszczu Sosnowskiego znajdują się niebezpieczne dla skóry związki, które mogą powodować oparzenia I, II a nawet III stopnia. Blizny po oparzeniach potrafią utrzymywać się latami. Wystarczy chwila nieuwagi i spotkanie z tą rośliną może się dla nas skończyć bardzo nieprzyjemnie. Do poparzenia przez może dojść nawet pomimo braku bezpośredniego kontaktu z rośliną.

W czasie upałów toksyczne związki mogą wydostawać się z rośliny w postaci lotnej. Takie związki, które osiądą na skórze są bardzo niebezpieczne. Do powstania poparzeń wystarczy kilka minut. Oprócz poparzeń skórnych, może powodować obrażenia dróg oddechowych, wymioty, bóle głowy, nudności. W szczególnych przypadkach może prowadzić do uszkodzenia wzroku. Objawów poparzeń nie widać od razu.

Pojawiają się dopiero od 8 do 12 godzin po nasłonecznieniu soku na skórze. Jeżeli mieliśmy kontakt z tą rośliną powinniśmy jak najszybciej umyć skórę pianą mydlaną i dokładnie opłukać zimną wodą. Później miejsce kontaktu skóry z sokiem musimy chronić przed światłem słonecznym przez minimum dwa dni. Poparzenia przez Barszcz Sosnowskiego mogą utrzymywać się nawet wiele lat. Znane są przypadki, kiedy blizna po kontakcie z tą rośliną utrzymywała się nawet do 8 lat. Niestety, czasem usunięcie blizny wymaga zabiegu chirurgicznego.

Usuwanie

Aktualnie na terenie Polski istnieje zakaz hodowli, rozmnażania i sprzedaży tej rośliny. W Polsce obowiązek zwalczania ognisk tej rośliny mają organy samorządowe. Powinny one prowadzić monitoring gatunku i systematycznie go usuwać. Niestety, roślina ta jest silnie odporna i dość trudno ją zwalczyć. Istnieje kilka metod zwalczania. Jedną z nich jest metoda chemiczna, czyli stosowanie herbicydów.

Telewizja NTL/NTL Radomsko Sp. z o.o.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto