Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Park kieszonkowy w Białymstoku powstał przy ulicy Parkowej. Takich parków będzie więcej (zdjęcia)

Tomasz Maleta
Park kieszonkowy przy ulicy Parkowej w Białymstoku
Park kieszonkowy przy ulicy Parkowej w Białymstoku Wojciech Wojtkielewicz
Zaniedbane podwórko przy ulicy Parkowej 23 w Białymstoku zmieniło się w park kieszonkowy. To jedyny taki teren przyblokowy w mieście. Ale magistrat planuje, że będzie ich więcej.

Miejsca jest nie dużo, bo i skwer jest niewielki. Ale myślę, że urządzony w nowoczesny sposób. A każda zieleń koi nerwy. Także ta najmniejsza

- mówił w środę prezydent Tadeusz Truskolaski podczas otwarcia parku kieszonkowego.

Zobacz koniecznie: Sad edukacyjny w parku na Antoniuku. Zobacz, z czego można skorzystać

To nowe miejsce na zielonej mapie Białegostoku. Mieści się przy ulicy Parkowej, w pobliżu Zespołu Szkół Muzycznych przy Podleśnej. Na terenie parku kieszonkowego wybudowana została kaskada wodna o pojemności ok. 1000 litrów, która pełni również rolę poidełka dla ptaków. Pojawiło się siedem ławek parkowych oraz ławka dla osób starszych i ławka dla osób niepełnosprawnych. Dzieci mogą korzystać z huśtawki i trampoliny ziemnej.

Z myślą o seniorach zamontowany został stolik do gry w szachy, z którego mogą korzystać również inni mieszkańcy. Park został wyposażony w przyjazne dla środowiska oświetlenie – cztery latarnie ze światłem skierowanym w dół. Nie zabrakło również koszy na śmieci i stojaków rowerowych. Nowe alejki wykonane zostały z nawierzchni mineralno–żywicznej, przepuszczalnej dla wody i powietrza.

– Powstało tu urokliwe miejsce, które z pewnością będzie sprzyjać relaksowi. Niewielka przestrzeń została tak zaaranżowana, aby mogła służyć dorosłym i starszym ludziom, ale także dzieciom – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski. – Nasz pomysł na zagospodarowanie tego terenu był konsultowany z mieszkańcami, park kieszonkowy ma przede wszystkim spełniać ich oczekiwania.

W nowym parku powstały także rabaty bylinowe, nowy trawnik, posadzone zostały w tym miejscu drzewa i krzewy. Można tu znaleźć m.in. cisy, magnolie, hortensje, budleje Dawida (motyli krzew), różne odmiany jeżówek, rozchodniki, liliowce, czyśćce i trawy ozdobne.

Powierzchnia całkowita parku wynosi 329 m2, w tym trawniki zajmują ok. 120 m2, a ścieżki parkowe – 80 m2. Urządzeniem tego miejsca zajmowało się Przedsiębiorstwo Budownictwa Wodnego Hydros.

- Inwestycja kosztowała 223 tysiące złotych - mówił prezydent Białegostoku. - Myślę, że jej lokalizacja nie będzie uciążliwa dla mieszkańców. Znajduje się przy ulic jednokierunkowej, więc nie należy spodziewać się nadmiernego hałasu.

Tadeusz Truskolaski zapowiedział, że podobne parki powstaną w innych miejscach Białegostoku, choć ile i kiedy zależy od stanu miejskiej kasy.

- Chcielibyśmy przynajmniej raz w roku jeden taki park otwierać - zapewniał prezydent.

Zastrzegł, że stan finansów miasta nie może odbić się rykoszetem na jego estetyce. - Białostoczanie zasługują, by żyć w czystym mieście - mówił prezydent.

Zobacz: Zakończyło się miodobranie z miejskiej pasieki w Białymstoku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bialystok.naszemiasto.pl Nasze Miasto