Pałac Lubomirskich w Białymstoku należący do WSAP na licytacji. Piękny zabytek idzie pod młotek [16.11.2020]

red.
Wojciech Wojtkielewicz
Udostępnij:
26 listopada 2020 r. odbędzie się pierwsza licytacja Pałacu Lubomirskich należącego do Wyższej Szkoły Administracji Publicznej im. Stanisława Staszica w Białymstoku, położonej przy ul. Dojlidy Fabryczne 26. Cena wywołania to... 4 207 500,00 zł! Czy znajdzie się chętny? Jak dziś wygląda pałac? Zobacz zdjęcia z września 2020 i czerwca 2018 roku. KLIKNIJ W GALERIĘ.

Piękny białostocki zabytek idzie pod młotek. Budynek wchodzi w skład kompleksu dawnej Wyższej Szkoły Administracji Publicznej, która została wystawiona na sprzedaż.

Czarne chmury zbierały się nad uczelnią już od kilku lat. Decyzją ministra nauki i szkolnictwa wyższego ostatni studenci mieli mieli możliwość kształcić się tam do końca września 2019 roku. A latem syndyk zamieścił ogłoszenie o sprzedaży ruchomości należących do szkoły:
TU CZYTAJ KONIECZNIE: WSAP czeka na nowego właściciela, a budynki niszczeją.

O historii WSAP i sprzedaży czytaj tu: WSAP na sprzedaż

Czy znajdzie się zainteresowany Pałacem Lubomirskich w Białymstoku?
Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym w Białymstoku informuje, że 26 listopada 2020 o godz. 10.00 w budynku Sądu Rejonowego w Białymstoku przy ul. Mickiewicza 103, pokój IV, odbędzie się pierwsza licytacja nieruchomości należącej do dłużnika: Wyższa Szkoła Administracji Publicznej im. Stanisława Staszica w Białymstoku, położonej przy ul. Dojlidy Fabryczne 26.

Pałac Lubomirskich w Białymstoku licytacja
W publicznym obwieszczeniu komornika w opisie nieruchomości czytamy:

"To nieruchomość gruntowa zabudowana pałacem o pow. użytkowej 1763,90 m2, położona w Białymstoku przy ul. Dojlidy Fabryczne 26, na działce o pow. 1,1302 ha. Działka położona jest na terenie zieleni urządzonej i terenie wód powierzchniowych śródlądowych, obszar wpisany jest do rejestru zabytków objęty ochroną konserwatorską [...]

Na przedmiotowej nieruchomości znajduje się pałac. Pałac zlokalizowany jest w południowo - wschodniej części miasta, w otoczeniu Parku Lubomirskich, w sąsiedztwie Zespołu Szkół Rolniczych i wyższej Szkoły Administracji Publicznej w Białymstoku (oddany do użytku w 2004 roku gmach Collegium Novum WSAP, jeden z nowocześniejszych obiektów dydaktycznych w Białymstoku).

W centralnej części działki znajduje się Pałac Lubomirskich. Teren działki jest zagospodarowany, wokół budynku są nasadzenia z roślin ozdobnych, drzew i krzewów. Urządzone są dojścia, dojazd do budynku oraz parking z kostki betonowej zlokalizowany na zapleczu budynku. Działka uzbrojona jest w sieci: kanalizacyjną, wodociągową, gazową, elektryczną i telekomunikacyjną.

TU CZYTAJ Park Dojlidzki - Park Lubomirskich... Poznaj jego historię

Od południa, wschodu i północy nieruchomość sąsiaduje z działką, na której znajduje się Park Lubomirskich - w rozwidleniu ulicy ks. Stanisława Suchowolca i Myśliwskiej, zwany też Parkiem Dojlidy. To park w stylu krajobrazowym, ciekawy min. ze względu na występujący tam starodrzew. Na obszarze parku znajdują się jeden duży i dwa mniejsze stawy, które komponują w otoczeniu wysokiego drzewostanu na ich obrzeżach. Wiosną park jest miejscem dekorowanym przez kwitnące przylaszczki i zawilce. [...] Na przełomie 2009 i 2010 roku gruntownie zmodernizowano park.

Pałac Lubomirskich w Białymstoku na sprzedaż
Pałac Lubomirskich jest budynkiem piętrowym z poddaszem użytkowym, całkowicie podpiwniczonym. Rozebrano jedynie (w czasie II wojny światowej) część zachodnią, parterową pałacu, w miejsce której dobudowano bunkier. Również taras przylegający pierwotnie do elewacji wschodniej uległ całkowitemu zniszczeniu.Trzytraktowy układ wnętrz zawiera po stronie zewnętrznej pomieszczenia większe o charakterze reprezentacyjnym, od strony portyku natomiast pomieszczenia mniejsze, pomocnicze i klatkę schodową.

Powierzchnia użytkowa pałacu to 1763,90 m2, powierzchnia zabudowy - 803,40 m2, a kubatura 9 162,00 m3. Powierzchnię użytkową budynku pałacu przyjęto na podstawie projektu budowlanego architektonicznego remontu i adaptacji zabytkowego budynku na siedzibę szkoły wyższej. Konstrukcja budynku składa się ze ścian fundamentowych - murowane z cegły ceramicznej pełnej i betonowe na podbudowie kamiennej. [...]

Zespół pałacowy Lubomirskich (Rüdygierów), ul. Dojlidy Fabryczne 26 wpisany jest do rejestru zabytków.

Suma oszacowania wynosi 5 610 000,00 zł, zaś cena wywołania to 3/4 sumy oszacowania i wynosi 4 207 500,00 zł.

Licytant przystępujący do przetargu powinien złożyć rękojmię w wysokości jednej dziesiątej sumy oszacowania - 561 000,00 zł.

W ciągu dwóch tygodni przed licytacją można oglądać nieruchomość; w dni powszednie od godz. 09.00 do godz. 14.00 oraz przeglądać akta postępowania egzekucyjnego w Sądzie Rejonowym w Białymstoku, ul. Mickiewicza 103."

Pałac Lubomirskich w Białymstoku

Został postawiony przez barona Aleksandra Krusensterna w połowie XIX w. Później mieszkała w nim rodzina Rudigerów, a następnie Lubomirskich. W czasie II wojny światowej był siedzibą gauleitera Prus Ericha Kocha. Spalony w roku 1944, został odbudowany w latach 1956-57. Do dziś to jeden z najładniejszych zabytków w
Białymstoku.

Strefa Biznesu - Mateusz Żydek o Polskim Ładzie

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

PO zniszczyło razem z kudrycką ...

Dodaj ogłoszenie