Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Otwarcie 25 Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Walizka

Maria Kaczyńska
Aktorzy łomżyńskiego teatru za kulisami „teatru cieni”. Pierwszy z lewej reżyser etiudy Krzysztof Zemło foto-Maria Kaczyńska
Aktorzy łomżyńskiego teatru za kulisami „teatru cieni”. Pierwszy z lewej reżyser etiudy Krzysztof Zemło foto-Maria Kaczyńska
„Czujcie się w Łomży jak u siebie w domu, a gdy wyjedziecie, od razu zatęsknijcie za Łomżą!”, powitał prezydent Mieczysław Czerniawski rano podczas uroczystego otwarcia, zespoły teatralne z całego świata, które przyjechały na XXV Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Walizka”.

Zanim wypowiedział sakramentalną formułę: „Dziej się historio! Otwieraj się dwudziesta piąta Walizko!”, na scenie odbył się tajemniczy spektakl teatru cieni. Na górze walizek jedna otworzyła się. Wypadły z niej jakieś „teatralne byty” i zaczęły się gorączkowo krzątać. Coś sobie wyrywały i z tym czymś uciekały! Jednej w końcu udało się wyrwać z teatru cienia do „realu”. Okazało się, że to aktor Tomasz Rynkowski, który triumfalnie ustawił na szczycie walizek skrzydlatego pegaza, symbol Festiwalu. I zaczęło się! Na scenie pojawił się dyrektor artystyczny Jarosław Antoniuk. „Otwarcie powinno być krótkie i dynamiczne!”, zapowiedział. Ale trudno mu było dotrzymać postanowienia w sytuacji, gdy „Walizka” obchodzi jubileusz. I to jaki! „25 lat temu świat był inny i nasz Festiwal był inny. Przebyliśmy długą drogę. Nasz Festiwal nabrał prestiżu, stał się znany. Odwiedziło w tym czasie Łomżę ponad 250 teatrów z 40 krajów”, zaczął jubileuszowe wspomnienia. Zakończył stwierdzeniem, że teatry, które biorą udział w jubileuszowej edycji, a jest ich około 20, w tym 14 uczestniczy w konkursie, zaprezentują, jak co roku, „artystyczny towar jedyny w swoim rodzaju, nie do kupienia w żadnym supermarkecie”.

Imponujący rozwój Festiwalu w okresie ćwierćwiecza, jego rangę artystyczną i znaczenie dla Łomży komplementowali w swoich listach Pierwsza Dama RP, Patronka Honorowa Festiwalu Anna Komorowska oraz Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski, którego reprezntował na otwarciu Wojciech Świdziński. Także prezydent Łomży Mieczysław Czerniawski podkreślił, że jest to dzieło niezwykłe, a jego twórcom należy się uznanie i szacunek. Wicemarszałek Podlaskiego Jacek Piorunek, który wielbi Łomżę i dokonania ludzi z Łomży w sposób wręcz fanatyczny zauważył, że Tetar Lalki i Aktora oraz Festiwal stały się ośrodkiem kultury promieniującym na całe województwo. To z Łomży pochodzą dyrektorzy obu białostockich instytucjonalnych teatrów: Dramatycznego Agnieszka Korytkowska – Mazur i Białostockiego Teatru Lalek Jacek Malinowski, podkreślił.

Od środy do soboty (13 – 16 czerwca) teatry rywalizować będą w konkursie o festiwalowe nagrody, których pula wynosi 10 000 zł. „Nie są to duże pieniądze, ale ważniejszy jest prestiż. Naszymi nagrodami teatry powinny się szczycić!”, zauważył skromnie dyrektor Jarosław Antoniuk. Bogatą oprawę festiwalową w postaci spektakli ulicznych, wystaw, a także jubileuszowego koncertu, ogranizatorzy kierują do wszystkich mieszkańców Łomży i regionu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lomza.naszemiasto.pl Nasze Miasto