Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Orliki niebezpieczne dla dzieci i uczniów? - ratusz zleci badania

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
W całym kraju powstało ponad 2 tysiące orlików.
W całym kraju powstało ponad 2 tysiące orlików. Adam Wojnar
Czy sztuczna nawierzchnia boisk wielofunkcyjnych może być niebezpieczna dla zdrowia dzieci i młodzieży? Wyniki dotychczasowych badan są niepokojące.

Budowa orlików, czyli boisk wielofunkcyjnych wyniosła kulturę fizyczną na wyższy poziom. Nowe boiska ze sztuczną nawierzchnią pojawiły się nawet w małych miejscowościach i stały się wzorem dla podobnych inwestycji w wielu samorządach. W samej Bydgoszczy mamy 23 orliki i aż 59 boisk wielofunkcyjnych. W całym kraju wybudowano ponad 2 tysiące tego typu boisk. Wiele z nich łączy jedno – sztuczna nawierzchnia wysypana granulatem. To właśnie ten granulat – okazuje się, że od wielu lat – budzi niepokój rodziców.

Najtańsza jego wersja (SBR) składa się głównie z poddanych recyklingowi opon samochodowych. Taki granulat może zawierać – i jak pokazały badania przeprowadzone w Warszawie i Szczecinie – zawiera wielopierścieniowe węglowodory, w tym benzopiren, a także metale ciężkie - kadm, rtęć czy ołów.

Już wiele lat temu zauważono podejrzany zbieg okoliczności – bramkarze trenujący na sztucznej nawierzchni często zapadali na choroby nowotworowe. To właśnie bramkarze, rzucając się na nawierzchnie w czasie interwencji, mają mieć najczęstszy kontakt ze szkodliwymi substancjami. Temat wpływu na zdrowie granulatu stał się głośny po emisji dokumentu jednej z duńskich telewizji. Na tej podstawie słynny Ajax Amsterdam zrezygnował z używania granulatu na swoich boiskach treningowych. Teraz temat wrócił do Polski.

Jak napisał portal Onet.pl zaniepokojeni częstymi chorobami i złym samopoczuciem rodzice dzieci trenujących na sztucznym boisku na warszawskim Ursynowie doprowadzili do zbadania jego nawierzchni. Wyniki były niepokojące – znaleziono w granulacie wszystko to, czego się najbardziej obawiano, z benzopirenem na czele. Opinia ekspertów wskazywała, że materiały te mogą kumulować się w organizmach dzieci, oddziałując negatywnie na układ nerwowy i krwionośny. Jako, że do kontaktu ze szkodliwymi substancjami dochodzi w warunkach wzmożonego wysiłku, toksyczne substancje wchłaniają się szybciej.

Boisko w Warszawie zamknięto. Wcześniej - na skutek działań rady miasta - zbadano dwa boiska w Szczecinie. Wyniki przypominają warszawskie. Zarządzający warszawskim boiskiem winę zrzucają na wyjątkowo złej jakości granulat, którym uzupełniano braki na boisku, a także wadliwą interpretację wyników badań. Rodzice wiedzą jednak swoje.

- Dla mnie oczywistym jest, że trzeba wykonać badania by wiedzieć, w jakim miejscu jesteśmy. Będę rozmawiał o tym z prezydentem. Trzeba to zrobić szybko, niedługo zacznie się sezon, a obłożenie boisk i zainteresowanie nimi jest ogromne. Powstaje pytanie co zrobić, gdyby okazało się, że wyniki są negatywne. Boiska nie są już na gwarancji, część firm która je wykonywała już dawno nie istnieje, bo zakładano je tylko w celu „załapania się” do programu. Koszty przebudowy czy modernizacji boisk byłyby ogromne - ocenia Ireneusz Nitkiewicz, przewodniczący Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki Rady Miasta Bydgoszczy.

Ratusz nie zamierza czekać z założonomy rękami, choć podkreśla, że wszystkie bydgoskie boiska powstały zgodnie z normami.
- Wszystkie orliki były budowane zgodnie z krajowymi normami i posiadają niezbędne certyfikaty. Większość boisk jest poza okresem gwarancji. Dotychczas nie było żadnych skarg użytkowników – podkreśla Marta Stachowiak, rzecznik prezydenta Bydgoszczy. - Ewentualne decyzje o wyłączeniu z użytkowania określonego rodzaju nawierzchni należą do organów państwowych. Miasto zawsze będzie budowało zgodnie z przepisami krajowymi w tym zakresie. Jednak w związku z ostatnimi doniesieniami, w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo najmłodszych użytkowników tych boisk, miasto zleci badania nawierzchni. Wyniki wyślemy do Ministerstwa Sportu, które nadzorowało Program Orlik.

Warto wiedzieć, że z płyt SBR (i nieco lepszej jakości, ale droższych płyt EPDM) wykonuje się też nawierzchnie nowoczesnych placów zabaw.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Orliki niebezpieczne dla dzieci i uczniów? - ratusz zleci badania - Express Bydgoski

Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto