ORLEN Wyścig Narodów. Duńczyk Mengel zwycięzcą etapu w Balatonföldvar. Michał Żelazowski drugi

Akcja specjalna ORLEN WYŚCIG NARODÓW
Duński kolarz Nikolaj Mengel został zwycięzcą 1. etapu ORLEN Wyścigu Narodów, z Kaposvar do Balatonföldvar, liczącego 132 km. Drugi linię mety minął reprezentant Polski - Michał Żelazowski, a trzeci Amerykanin Cole Kessler. Cała trójka uciekała przez ponad 100 km! Jutro drugi i zarazem ostatni etap rozgrywany na Węgrzech, z Hatvan do Bükkszentkereszt.

Podczas 1. etapu kolarskich zmagań ORLEN Wyścig Narodów, zawodnicy mieli do pokonania, 132-kilometrową, pagórkowatą trasę z Kaposváru do Balatonföldvar. Na starcie stanęło 141 cyklistów z 25 ekip, w tym 22 reprezentacji narodowych (m.in. Belgii, Danii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Niemiec, Polski, USA i W. Brytanii) oraz 3 rodzime drużyny zaproszone przez Lang Team (GKS Cartusia w Kartuzach Bike Atelier, Klub Kolarski Tarnovia i Lubelskie Perła Polski). Mimo trudnej trasy, młodzi kolarze dostarczyli kibicom wielu emocji. Od początku rywalizacji było bowiem wiele odjazdów, a peleton dość szybko podzielił się na kilka grup.

Już w drodze na start ostry, okazało się, że peleton musi poczekać na jednego z kolarzy, który miał defekt roweru. Pierwszym pechowcem okazał się Włoch Davide De Pretto, który w ogóle nie wystartował. Po przejechaniu kilkunastu kilometrów, ataków z peletonu próbowali Holender Jordi van der Lee i Diego Uriarte z Hiszpanii.

Nie minęło zbyt wiele czasu, a ruszyła do przodu kolejna trójka kolarzy - Duńczyk Nikolaj Mengel, nasz Michał Żelazowski, który w sierpniu skończy ledwie 19 lat i Amerykanin Cole Kessler. Niewielu ekspertów i kibiców przypuszczało wówczas, że będzie to akcja decydująca o końcowym obliczu etapu. Po 20 kilometrach uciekinierzy mieli już 2 minuty przewagi.

Z peletonu następowały kontrataki - najgroźniejszym okazał się ten przeprowadzony przez Portugalczyka Pedro Silvę, do którego - z czasem - dołączył Jaka Spoljar ze Słowenii. Zaraz po przejechaniu trasy wzdłuż Balatonu, Nikolaj Mengel, Michał Żelazowski i Cole Kessler mieli aż 8-minutową przewagę nad peletonem!

Ok. 60 km przed metą, odjazd Silvy i Spoljara został zlikwidowany. Dramatyczne chwile przeżywało dwóch Ukraińców, którzy brali udział w kraksie.

Tuż przed końcem wyścigu na samotną ucieczkę zdecydował się - urodzony w jednym z najstarszych miast Danii, Ringsted - Nikolaj Mengel. Jego przewaga wynosiła już nawet 15 sekund. 21-letni Duńczyk wytrzymał trudy finałowego podjazdu długości 800 metrów i nachyleniu 4,5% i jako pierwszy minął linię mety, usytuowaną nad samym Balatonem. Zwycięzca przystąpi do jutrzejszego etapu z Hatvan - Bükkszentkereszt (głównie dla górali) w białej koszulce lidera. Peleton dojechał do mety ponad 1,5 minuty za Duńczykiem.

- To wspaniałe uczucie wygrać etap, a bycie pierwszym jest jeszcze bardziej ekscytujące, ponieważ mogę założyć koszulkę lidera, co jest fantastyczne - powiedział tuż po zwycięstwie, Nikolaj Mengel. - Czułem się dobrze przez cały dzień i dobrze współpracowaliśmy w ucieczce. Potem wciąż miałem dobre przeczucia, a moje nogi wciąż miały wystarczająco dużo energii, by uciec reszcie na około 3 km przed metą. Jestem więc bardzo zadowolony z przebiegu dnia. Po dobrze wykonanej pracy, wracamy tutaj z silnym zespołem. Zrobimy co w naszej mocy, by utrzymać koszulkę lidera.

ORLEN Wyścig Narodów to pierwszy z trzech tegorocznych wyścigów zaliczanych do cyklu Pucharu Narodów UCI U23. Startują w nim najbardziej utalentowani młodzi kolarze z całego świata. I po raz pierwszy odbędzie się w trzech krajach, na pięciu etapach: Węgrzech, Słowacji i Polsce. Sponsorem Tytularnym wydarzenia jest PKN ORLEN.

Klasyfikacja indywidualna po 1. etapie:

1. Nikolaj Mengel (Dania) 3:02:12
2. Michał Żelazowski (Polska) strata 0:39
3. Cole Kessler (USA) (Estonia) +0:41
4. Francesco Busatto (Włochy) +1:28
5. Joshua Amos Gudnitz (Dania) +1:28
6. Brody McDonald (USA) +1:28
7. Jelle Vermoote (Belgia) +1:28
8. Robert Donaldson (W. Brytania) +1:28
9. Antonio Morgado (Portugalia) +1:28
10. Alexander Arnt Hansen (Dania) +1:28

Klasyfikacja drużynowa po 1. etapie:

1. Dania 9:10:02
2. USA +0:35
3. Belgia +1:28
4. Holandia +1:28
5. Słowenia +1:28
… 8. Klub Kolarski Tarnovia +1:28
… 15. GKS Cartusia w Kartuzach Bike Atelier +2:28
... 17. Polska +2:31
… 22. Lubelskie Perła Polski +3:50

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: ORLEN Wyścig Narodów. Duńczyk Mengel zwycięzcą etapu w Balatonföldvar. Michał Żelazowski drugi - Sportowy24

Wróć na bialystok.naszemiasto.pl Nasze Miasto