Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Opera i Filharmonia Podlaska ma patrona. To Stanisław Moniuszko

(dor), OiFP, Wikipedia
Opera i Filharmonia Podlaska - Europejskie Centrum Sztuki będzie nosiło imię Stanisława Moniuszki. Na dachu opery można oglądać pomnik głowy
Opera i Filharmonia Podlaska - Europejskie Centrum Sztuki będzie nosiło imię Stanisława Moniuszki. Na dachu opery można oglądać pomnik głowy Wojciech Wojtkielewicz
Radni Sejmiku Województwa Podlaskiego podjęli uchwałę o nadaniu Operze i Filharmonii Podlaskiej – Europejskiemu Centrum Sztuki imienia Stanisława Moniuszki.

Na sesji radni Sejmiku Województwa Podlaskiego podjęli uchwałę o nadaniu Operze i Filharmonii Podlaskiej – Europejskiemu Centrum Sztuki imienia Stanisława Moniuszki.

Już 4 października, na dużej scenie opery przy Odeskiej zabrzmi "Halka", jedna z najpopularniejszych oper Stanisława Moniuszki. Orkiestrą zadyryguje Mirosław Jacek Błaszczyk.

To będzie tzw. "Halka wileńska". Halka-kobieta, Halka-kochanka, Halka-matka. Halka – osoba znikąd. Obca, choć niby taka sama. Wykluczona, choć dopuszczona do życia w miłosnym duecie, we wspólnocie. Tytułowa bohaterka opery Moniuszki od czasu wileńskiej premiery w 1848 roku wracała na polskie sceny wielokrotnie. Bywała historią o mezaliansie panicza z chłopką i przypowieścią o rozwarstwieniu społecznym. Czym okaże się dzisiaj? W świecie zastanym po prześnionej rewolucji, gdzie temat wykluczenia przeniósł się z rewirów pańszczyźnianej wsi na terytoria klasowości ekonomicznej? Z czym się zderzy bohaterka w nowej hierarchii społecznej, w świecie targanym sporami o przyszłość wielokulturowej Europy?

Spektakl reżyseruje Agnieszka Glińska. To reżyserka znana ze swojego skupienia na psychologii postaci, czujna wobec ludzkich zgryzot, w swoich inscenizacjach teatralnych wytrąca postacie ze schematów, wzrusza, przetykając tragizm komizmem. Jej nieprzystającą, uwikłaną w namiętność, zdradzoną i porzuconą protagonistkę zobaczymy w pełnym rejestrze czułych drgań. Wnikliwie, z bliska. Tańce, polonezy, cały moniuszkowski koloryt polskości zaskoczy swoim potencjałem uwspółcześnienia.

Stanisław Moniuszko

Stanisław Moniuszko herbu Krzywda (ur. 5 maja 1819 w Ubielu, zm. 4 czerwca 1872 w Warszawie) – polski kompozytor, dyrygent, pedagog, organista; autor ponad 268 pieśni, wielu oper (najsłynniejsze to Halka, Straszny dwór i Paria), operetek, baletów i muzyki kościelnej.

Tworzył muzykę nacechowaną narodowo, wplatając w swoje kompozycje wyraziste elementy folkloru polskiego (melodie i tańce ludowe) oraz wykorzystując utwory polskich poetów (m.in. Jana Kochanowskiego, Adama Mickiewicza). Jeden z najwybitniejszych kompozytorów polskiego romantyzmu. Jest nazywany ojcem „polskiej opery narodowej”.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bialystok.naszemiasto.pl Nasze Miasto