Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oddział IPN w Białymstoku. Uniwersytet Papieski Urbaniana pokazał wystawę ,,Decalogo di padre Jerzy’’ [ZDJĘCIA]

Magdalena Dzienis/IPN Białystok
Wernisaż wystawy ,,Decalogo di padre Jerzy’’ na Uniwersytecie Papieskim Urbaniana w Watykanie
Wernisaż wystawy ,,Decalogo di padre Jerzy’’ na Uniwersytecie Papieskim Urbaniana w Watykanie IPN Białystok
Wernisaż wystawy białostockiego oddziału IPN ,,Decalogo di padre Jerzy’’ odbył się na Uniwersytecie Papieskim Urbaniana w Watykanie. To wspomnienie o bł. Jerzym Popiełuszko

Otwierając wystawę dyrektor białostockiego oddziału IPN dr hab. Piotr Kardela przypomniał najważniejsze przedsięwzięcia naukowe i edukacyjne Instytutu związane z osobą bł. ks. Jerzego, w tym zaprezentował zebranym pracę biograficzną prof. Jana Żaryna wydaną w języku włoskim. Mówił o reportażu pt. ,,Relikwie’’ nagrodzonym podczas VII Gali IPN na najlepszą Audycję Historyczną Roku, która odbyła się w minionym tygodniu w Białymstoku.

- Powstały blisko dwadzieścia lat temu Instytut Pamięci Narodowej poświęca wiele uwagi osobie ks. Jerzego, ponieważ ten niezłomny Kapłan i Kapelan ,,Solidarności’’ został bestialsko zamordowany przez komunistów - mówił Kardela. - Bezpośredni sprawcy tej śmierci zostali osądzeni w procesie toruńskim. Żaden z nich nie odbył w pełni kary zasądzonego więzienia, podczas gdy ich mocodawcy po czerwcu 1989 roku nadal pełnili wysokie funkcje państwowe. Dlatego obecnie szczególnego znaczenia nabiera kultywowanie pamięci o życiu i śmierci ks. Jerzego oraz osąd moralny zbrodniarzy, którzy doprowadzili do jego męczeńskiej śmierci.
Autorzy wystawy: Urszula Gierasimiuk (Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Białymstoku) i Paweł Kęska (Ośrodek Dokumentacji Życia i Kultu Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki) przygotowali ekspozycję w języku polskim i włoskim. Nie chcieli, aby była to kolejna ilustrowana biografia Księdza, a opowieść o wyjątkowym człowieku i wyznawanych przez niego wartościach, które ułożyły się w swego rodzaju dekalog uniwersalnych wskazań. Tak zrealizowana koncepcja wystawy pokazuje nam tego Męczennika, jako autorytet, niezwykle potrzebny w dzisiejszych czasach.

Wystawę, którą podczas otwarcia obejrzało blisko 150 osób, poprzedziła konferencja zorganizowana w Wielkiej Auli Benedykta XVI zatytułowana ,,Błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko – posłaniec prawdy i wolności’’. Prelegentami byli: J.E. abp dr Tadeusz Wojda, ks. prof. rektor Leonardo Sileo, ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Janusz Kotański, abp dr Edward Nowak (sekretarz Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych). Marek Popiełuszko – wiceprezes Fundacji ,,Dobro” w imieniu obecnej na sali całej rodziny ks. Jerzego, podziękował autorom wystawy za przygotowanie ekspozycji. Marszałek województwa podlaskiego Artur Koszicki poinformował o idei powstania Muzeum ks. Jerzego w Okopach, w rodzinnej miejscowości ks. Jerzego. Dyrektor Oddziału IPN w Białymstoku podsumowując powiedział o idei wystawy, jej przesłaniu i zaprosił do obejrzenia ekspozycji. Konferencję prowadził burmistrz Suchowoli – Michał Matyskiel.

Imprezą towarzyszącą wystawie i konferencji był zorganizowany przez Ambasadę RP przy Stolicy Apostolskiej pokaz filmu przybliżający postać ks. Jerzego, na którym obecna była rodzina Kapelana ,,Solidarności’’ z Polski i Stanów Zjednoczonych, delegacja IPN i samorządu województwa podlaskiego oraz m.in. Józef Mozelewski przewodniczący Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ ,,Solidarność”.

Na koniec pobytu w Watykanie organizatorzy i uczestnicy otwarcia wystawy oraz konferencji wzięli udział w środowej audiencji generalnej na Placu Św. Piotra, podczas której papież Franciszek podziękował za przygotowanie wystawy i organizację konferencji o bł. ks. Jerzym, zachęcając jednocześnie do wspierania Kościoła na Wschodzie. Powiedział:

"Dziękuję Wam za podtrzymywanie pamięci tego gorliwego Kapłana i męczennika, który barbarzyńsko zamordowany przez służby komunistyczne, oddał życie z miłości do Chrystusa, do Kościoła i do ludzi, zwłaszcza pozbawionych wolności i godności."

Wernisaż wystawy zorganizowano na Uniwersytecie Papieskim Urbaniana w Watykanie. Wystawę przygotował Oddział IPN w Białymstoku przy współpracy z Fundacją im. Bł. Ks. Jerzego Popiełuszko ,,Dobro’’, Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP oraz samorząd województwa podlaskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bialystok.naszemiasto.pl Nasze Miasto