Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy mural w Białymstoku - Wiecznik Białostocki możesz oglądać i czytać! (zdjęcia)

Olga Goździewska
W Białymstoku powstał nowy mural - ,,Wiecznik Białostocki". To malowidło można nie tylko oglądać, ale też... czytać. Mural powstał, by uczcić wyjątkową, bo setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Obejrzeć go można na ścianie zabytkowej kamienicy przy ulicy Ciepłej. W poniedziałek odbędzie się jego uroczyste odsłonięcie.
W Białymstoku powstał nowy mural - ,,Wiecznik Białostocki". To malowidło można nie tylko oglądać, ale też... czytać. Mural powstał, by uczcić wyjątkową, bo setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Obejrzeć go można na ścianie zabytkowej kamienicy przy ulicy Ciepłej. W poniedziałek odbędzie się jego uroczyste odsłonięcie. Olga Goździewska
Białystok ma nowy mural - ,,Wiecznik Białostocki". To malowidło na ścianie budynku przy ul. Ciepłej można nie tylko oglądać, ale też... czytać. Mural powstał, by uczcić setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. 12 listopada odbędzie się jego uroczyste odsłonięcie.

Nowy mural ,,Wiecznik Białostocki" znajduje się na ścianie zabytkowej kamienicy u zbiegu ulicy Ciepłej z ulicą Jurowiecką. Powstał z inicjatywy Stowarzyszenia Kreatywne Podlasie.

Obok ,,Wiecznika Białostockiego" nie da się przejść szybkim krokiem. Jest to bowiem strona fikcyjnej gazety - do poczytania na ścianie. Pierwsza strona magazynu z datą 12 listopada 1918 roku poświęcona jest jednemu z najważniejszych wydarzeń w historii naszego państwa - odzyskania niepodległości. Zamieszczony tam artykuł opowiada o ostatnich chwilach okupacji.

Ale Białystok w listopadzie 1918 r. uwolnił się od zaborców jedynie na trzy dni (na stałe dopiero kwartał później, w 1919 roku).

- Historia tych pierwszych, listopadowych chwil niepodległości nie jest zbyt często opowiadana. My przybliżamy ją tekstami z epoki: odezwą Rady Regencyjnej o przekazaniu władzy wojskowej Józefowi Piłsudskiemu z dnia 11 listopada 1918 roku i opisem wydarzeń w Białymstoku z 11 listopada 1918 roku - informują członkowie Stowarzyszenia Kreatywne Podlasie.

Czytaj też: Nowy mural na osiedlu Białostoczek. Wizerunek ks. Sopoćki na ścianie wieżowca

Oprócz tego na pierwszej stronie nie mogło zabraknąć retro reklam. A bonusem jest zadanie szachowe do rozwiązania!

- Z uwagi na wielce prawdopodobne protesty Czytelników redakcja, nawet tego dnia, nie odważyła się zrezygnować z cieszących się estymą "Kącika Szachisty" i "Zapisków meteorologicznych". Wcześniejsze zobowiązania zmusiły ją także do zachowania reklam - opowiadają członkowie stowarzyszenia.

Natomiast tło muralu imituje wygląd gazet z przed lat: na lekko pożółkłym papierze z zabrudzeniami drukarskimi słowa składają się z nierównych liter.

ZOBACZ TEŻ: 20 najbardziej niezwykłych murali na świecie. Jest też mural z Białegostoku!

Białystok na pierwszym miejscu! Nasze murale są najpiękniejsze

Projekt graficzny muralu stworzyła Paulina Gajda- Deszczka, grafik z białostockiego studia Line Pag. A wykonali go Damian Dworakowski i Marcin Boast Sokołowski.

Malowidło zostanie odsłonięte w poniedziałek (12 listopada) o 13. Mieszkańców na uroczystość zaprasza Stowarzyszenie Kreatywne Podlasie. Data tego wydarzenia nie jest przypadkowa - odbędzie się zgodnie z datą wydania fikcyjnego magazynu. Na spotkaniu pomysłodawcy opowiedzą o tym jak powstał mural, o czym opowiada, dlaczego wybrano kamienicę na Ciepłej i na co w nim warto zwrócić szczególną uwagę.

TU OGLĄDASZ: Mural „Utkany wielokulturowością” został naprawiony. Wcześniej ktoś namalował na nim swastykę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bialystok.naszemiasto.pl Nasze Miasto