Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Noc Muzeów w Białymstoku

Robert Orzechowski
Pałac Branickich w Białymstoku
Pałac Branickich w Białymstoku wikipedia.org/Noc Muzeów w Białymstoku
14 maja odbędzie się w Tykocinie, Choroszczy, Supraślu, Bielsku Podlaski i Białymstoku Noc Muzeów.

Wyprawy w czasy PRL, ale i w czasy dworskie, gry miejskie, wystawy fotografii, zwiedzanie Białegostoku nocą - to niektóre atrakcje przygotowane na 14 maja przez placówki muzealne w Podlaskiem z okazji Nocy Muzeów.

Wszystkie przedsięwzięcia w ramach Nocy Muzeów zawsze przyciągają w regionie wielu zainteresowanych.

Sporo atrakcji przygotowało Muzeum Podlaskie w Białymstoku zarówno w swojej głównej siedzibie w Ratuszu, jak i w licznych oddziałach w regionie.

W białostockim Ratuszu będzie można m.in. zagrać w grę planszową "Kolejka", która pokazuje życie codzienne w latach 80. ubiegłego wieku. W muzeum prezentowana jest też tematyczna wystawa fotografii autorstwa Mariusza Olkowskiego prezentująca Białystok w latach 80. Chętni mogą przynieść stare płyty winylowe, a nawet pocztówki dźwiękowe, które można będzie odtwarzać z adaptera w ramach przewidzianej zabawy "Tamte prywatki".

PRL-owi będzie też poświęcona tegoroczna gra miejska organizowana przez Centrum im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku. Uczestnicy odwiedzą miejsca i budynki w mieście, które w wyniku różnych przemian politycznych zmieniły swoją funkcję, zniknęły z krajobrazu Białegostoku lub przeciwnie - stały się ważnymi ośrodkami życia.

Dodatkowo, razem z dyrektorem Muzeum Podlaskim, Andrzejem Lechowskim, będzie można zwiedzać Białystok nocą. Podobną wycieczkę po Tykocinie organizuje Muzeum w Tykocinie.

Oddział Muzeum Podlaskiego w Bielsku Podlaskim zorganizuje grę "Żywe szachy" - zamiast pionków, na wielkiej planszy ustawią się ludzie. Mecz szachowy odbędzie się pod hasłem "Braniccy kontra Poniatowscy".

Muzeum Wojska w Białymstoku przygotowuje atrakcje dla dzieci. Będą one mogły zwiedzić ekspozycje z latarkami, co - jak zapowiadają organizatorzy - ma odkryć przed nimi wiele muzealnych tajemnic. Najmłodsi będą też poszukiwali zaginionej zbroi oraz dowiedzą się, jak zmieniał się mundur na przestrzeni wieków.

W Noc Muzeów otwarty będzie też Pałac Branickich w Białystoku, jeden z najważniejszych zabytków w mieście. W pałacu swoją siedzibę na Uniwersytet Medyczny, który zaprasza m.in. do zwiedzania apteki z przełomu XIX i XX wieku. W piwnicach wspólnie z Muzeum Wojska w Białymstoku zostanie zorganizowany szpital polowy, gdzie będzie można posłuchać historycznych opowieści z tym związanych. W Auli Magna Pałacu Branickich w czasie I wojny światowej mieścił się właśnie szpital polowy. Będą też prowadzone takie badania jak ważenie czy mierzenie na starodawnym sprzęcie lekarskim. Nie zabraknie dawnej muzyki dworskiej z czasów hetmana Jana Klemensa Branickiego.

Ciekawi tajemnic ludzkiego ciała będą mogli odbyć wycieczkę po Zakładzie Anatomii Prawidłowej Człowieka Uniwersytetu Medycznego, gdzie będzie można oglądać różne części ludzkiego ciała wykonane z tworzyw sztucznych, ale i prawdziwe - zakonserwowane w formalinie. Te ekspozycje już w 2010 roku cieszyły się dużym zainteresowaniem ze strony zwiedzających, nie wszyscy chętni mogli wówczas je zobaczyć, dlatego - jak zapewniają organizatorzy Nocy Muzeum na Uniwersytecie Medycznym - zostaną powtórzone i w tym roku.

Na pałacowym dziedzińcu studenci chemii Uniwersytetu w Białymstoku w ramach "Pojedynku czarownic" prezentować będą widowiskowe doświadczenia chemiczne.

Do Nocy Muzeów przyłącza się także Białowieski Park Narodowy. Będzie można obejrzeć wystawę 60 fotografii z górskich parków narodowych Europy, Azji i Afryki autorstwa Mirosławy i Jacka Patrzykontów. Zaplanowano też spotkanie autorskie z autorami filmów przyrodniczych, Bożeną i Janem Walencikami.

Do północy będzie też otwarte nowoczesne Muzeum Przyrodniczo-Leśne Białowieskiego Parku Narodowego. Muzeum udostępnia bezpłatnie publiczności nowoczesne audio-przewodniki w kilku językach, także z nagraniami odgłosów natury.

WYKAZ MUZEÓW NA NASTĘPNEJ STRONIE

Atrakcje Biebrzańskiego Parku Narodowego
Turysta w Białowieskim Parku Narodowym
Regionalne potrawy województwa podlaskiego

RATUSZ w Białymstoku

godz. 18.00 – Dialogi z obrazem - prezentacja projektu edukacyjnego „Przystanek Wystawa” z zajęciami prowadzonymi z dziećmi wokół obrazu „Wyjazd powozem”
godz. 18.00 – 24.00

- zwiedzanie wystaw czasowych „Powrót Jurry’ego” – malarstwo Jerzego Ryszarda Zielińskiego i „Cudowne lata?” Białystok lat 80. w obiektywie Mariusza Olkowskiego.
- gra planszowa KOLEJKA (pokazująca codzienność lat 80.) – zapraszamy graczy o godz. 18.00, 19.30, 21.00 i 22.30 (do dyspozycji 2 plansze, przy każdej 5 osób)
- „Tamte prywatki” dawne przeboje z adaptera – zapraszamy posiadaczy płyt winylowych i dźwiękowych pocztówek
- na dziedzińcu Ratusza – będzie można zrobić sobie zdjęcie przy ekranie w PRL-owskim klimacie

godz. 22.00 – historyczna wycieczka po Białymstoku z Andrzejem Lechowskim – rozpocznie się na placu przed Teatrem Dramatycznym i wieźć będzie ul. Kilińskiego ku Ratuszowi

MUZEUM HISTORYCZNE, Białystok, ul. Warszawska 37

godz. 18.00 – 24.00
- Zwiedzanie ekspozycji stałych: „W Białostockiej Kamienicy”, „Białostocki Salon Artystyczny”, „Białystok – makieta barokowego miasta”
- „Życie od kuchni” - ekspozycja interaktywna związana z historycznym gospodarstwem domowym, prezentująca charakter i rozmaitość prac wykonywanych przez pozostającą zawsze w cieniu służbę (pranie, sprzątanie, przygotowywanie posiłków)
- Projekcje filmów dokumentalnych: „W Białymstoku” – Łódzka Wytwórnia Filmów Dokumentalnych; 1958 r., „1 maja w Białymstoku” – Amatorski Klub Filmowy „ŻUBR”; 1961 r.

MUZEUM RZEŹBY ALFONSA KARNEGO, Białystok, ul. Świętojańska 17

godz. 19.00 - Otwarcie wystawy „Bronisław Chromy – rzeźba, malarstwo” Wystawie towarzyszyć będzie film „Bronisław Chromy”, reż. Irena Wollen
godz. 20.00 i godz. 21.30 – „Smok Wawelski” najmłodszych zapraszamy na rzeźbę w glinie, (max. 15 osób w grupie)
godz. 21.00 - Etiuda „Smok” w wykonaniu studentów Akademii Teatralnej w Białymstoku

MUZEUM W TYKOCINIE, ul. Kozia 2

godz. 20.00 – 23.00 - zwiedzanie Wielkiej Synagogi i wystaw w Domu Talmudycznym
godz. 21.30 - spacer przewodnikiem po Tykocinie
godz. 23.15 – Wielka Synagoga - Przedstawienie Kabaretowe pt."Moniek Przepiórko i inni" w wykonaniu Teatru Żydowskiego w Warszawie. W programie przedstawienia są popularne monologi, skecze i piosenki z przedwojennego kabaretu w języku polskim. Teksty Juliana Tuwima, Mariana Hemara, Jerzego Turandota i B. Norskiego - Nożycy do muzyki H. Warsa, J. Petersburskiego i Z. Białostockiego. Można będzie usłyszeć także popularne szlagiery żydowskie w języku żydowskim, polskim i hebrajskim.

MUZEUM WNĘTRZ PAŁACOWYCH W CHOROSZCZY, Pałac w Choroszczy

godz. 18.00 - 24.00
- zwiedzanie ekspozycji stałej oraz wystawy czasowej „Malowane kwiatami” – dekoracje kwiatowe i ogrodowe w rzemiośle artystycznym XVIII-XX w.
- „Rinaldo i Armida” – prezentacja obrazu z dawnego wyposażenia letniej rezydencji Branickich
godz. 18.00 i godz. 20.00 – „Kwiaty z papieru krok po kroku” – warsztaty plastyczne nie tylko dla dzieci (max. 20 osób w grupie)

DZIEDZINIEC STAJNI

godz. 18.00 – 22.00 – 18-lecie ZESPOŁU NERVOVOOHOŻY – koncert plenerowy zespołu i zaproszonych gości
godz. 22.00 Fajerwerki i tort urodzinowy

Współorganizatorzy: Biblioteka Publiczna w Choroszczy, Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Choroszczy

MUZEUM IKON W SUPRAŚLU, ul. Klasztorna 1

godz. 20.00 – 24.00 – zwiedzanie ekspozycji stałej Muzeum Ikon w Supraślu IKONA. OBRAZ I SŁOWO – MIĘDZY TYM CO ULOTNE A WIECZNE.
godz. 20. 15 – Koncert dzwonów - dziedziniec Monasteru Zwiastowania NMP w Supraślu
godz. 21.00 - warsztaty plastyczne Symbolika Krzyża – wstęp dla pierwszych 20 osób (zapisy w recepcji muzeum od godz. 20.00)
godz. 21.30 - projekcja filmu „Moja Ikona”, reż. Mirosław Krzyszkowski. (30 min.) Film dokumentalny pokazujący proces powstawania ikony, jego tajniki, jak również ciekawe współczesne zjawisko społeczne, które tworzą osoby uczestniczące w kursach ikonopisania.
godz. 22.30 – projekcja filmu „Kontemplacja Ikony Chrystus i Abba Menas”, reż. Małgorzata Soboń. (45 min.). Film jest prezentacją jednej z najstarszych koptyjskich ikon, wizerunku z przełomu VI i VII wieku: Chrystus i Abba Menas. Filmowa opowieść mówi o genezie wizerunku, o zawartych w nim treściach teologicznych i zasadach ich odczytywania. Film koncentruje się również na kontemplacji, pokazanej jako szczególnej więzi wypełniającej sens ikony, więzi powstającej między patrzącym a wizerunkiem.

MUZEUM W BIELSKU PODLASKIM, Ratusz, ul. Mickiewicza 45

godz. 19.00 Żywe szachy - Braniccy kontra Poniatowscy – fascynujący mecz szachowy zorganizowany we współpracy z Osiedlowym Domem Kultury, I LO im. T. Kościuszki w Bielsku Podlaskim oraz II LO z BJN im. Br. Taraszkiewicza w Bielsku Podlaskim
godz. 20.00 - Wystawa jednego zabytku - prezentacja książki z biblioteki Izabeli Branickiej
godz. 20.15 - Otwarcie wystawy „Tajemniczy ręcznik”
godz. 20.30 - Koncert zespołu „Łuna” z Parcewa
godz. 21.30 - Otwarcie „Galerii Przedszkolaka” Prezentacja prac plastycznych dzieci z Przedszkola nr 5 im. Krasnala Hałabały w Bielsku Podlaskim
godz. 22.00 - Rodzinne warsztaty „Wachlarz Izabeli”

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bialystok.naszemiasto.pl Nasze Miasto