Polecamy

Tajlandia © pixabay.com/ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE
[2/24]

Tajlandia

MSZ apeluje o śledzenie bieżących doniesień nt. wirusa 2019-nCoV przed podjęciem decyzji o wyjeździe w region Azji, w szczególności Azji Południowo-Wschodniej.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże, które nie są konieczne:
- do południowych prowincji: Pattani, Yala, Narathiwat i Songkhla;
- w rejonie pogranicza z Mjanmą na północ od miejscowości Mae Sot;
- w rejonie pogranicza z Kambodżą w prowincjach Surin i Sisaket.

Na pozostałym terytorium Tajlandii, MSZ zaleca zachowanie szczególnej ostrożności.

24 marca 2019 r. odbyły się pierwsze od wojskowego zamachu stanu wybory powszechne. Ich przebieg oraz wstępne wyniki są kwestionowane przez opozycję. Nie można wykluczyć nagłej eskalacji sporu politycznego, protestów, blokowania budynków użyteczności publicznej i utrudnień w przemieszczaniu się.

W południowych prowincjach Tajlandii regularnie dochodzi do terrorystycznych ataków bombowych i z użyciem broni palnej.

W rejonie pogranicza z Mjanmą operują gangi przemytników; dochodzić może do starć z siłami zbrojnymi Tajlandii.

Granica z Kambodżą pozostaje częściowo nieuregulowana. W okolicach starych świątyń (np. Preah Vihear) dochodziło w przeszłości do starć granicznych. Mogą występować tam także miny przeciwpiechotne.

Tajlandia jest państwem zagrożonym terroryzmem. Do ataków dochodziło w przeszłości w Bangkoku, na Phuket i innych popularnych wśród turystów miejscach. Ostrożność należy zachować w szczególności w miejscach mogących być celami ataków (atrakcje turystyczne, bazary, obiekty kultu religijnego, budynki użyteczności publicznej).Od wielu lat obserwuje się w Tajlandii stały wzrost przestępczości pospolitej, w szczególności kradzieży torebek i plecaków przez przestępców na skuterach.

Należy przestrzegać ogólnie przyjętych zasad bezpieczeństwa w klubach nocnych i w barach. Zdarzają się przypadki dosypywania narkotyków do drinków, ataki na tle seksualnym oraz bójki.

Nagminne są oszustwa w miejscach turystycznych. Najczęstsze z nich to: zawyżanie cen usług turystycznych lub opłat za przejazdy; żądanie zapłaty zawyżonych odszkodowań za drobne uszkodzenia wypożyczonych skuterów; odmowa zwrotu paszportów zdeponowanych w zamian za wypożyczenie sprzętu; sprzedaż niskiej jakości biżuterii jako cennych okazów.

Tajlandia ma jeden z najwyższych na świecie wskaźników śmiertelności w wypadkach drogowych, których ofiarami najczęściej są kierowcy skuterów/motocykli. Kierowcy jeżdżą dość brawurowo, często pod wpływem alkoholu, a prawa pieszych nie są respektowane.

W razie konieczności turyści mogą kontaktować się z Policją Turystyczną pod nr 1155 (dobra znajomość języka angielskiego).

Jeżeli potrzebujesz pomocy medycznej zadzwoń pod nr 1669. Jeżeli zostaniesz skierowany do szpitala, skontaktuj się z ubezpieczycielem.


Najnowsze wiadomości

reklama