Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nasza debata: „Czas Zawodowców – JUTRO – należy do szkół branżowych” [WIDEO]

Piotr Sawczuk
Piotr Sawczuk
Wideo
od 16 lat
Z jakimi problemami edukacyjnymi boryka się województwo podlaskie? Jakich specjalistów brakuje na naszym rynku? Dlaczego tak mały odsetek uczniów wybiera naukę w szkołach branżowych, a zdecydowana większość chce się kształcić w liceach ogólnokształcących i technikach? Zapraszamy do obejrzenia naszej debaty „Czas Zawodowców – JUTRO – należy do szkół branżowych”.

Gośćmi debaty są: Magda Ożarowska – p. o. dyrektora Zespołu Szkół Rolniczych im. Stefanii Karpowicz w Krzyżewie, Krzysztof Czerech – zastępca dyrektora ds. Centrum Kształcenia Zawodowego Nr 2 Zespołu Szkół Mechanicznych im. Św. Józefa w Białymstoku, Jarosław Sadowski – wicedyrektor Wojewódzkiego Urząd Pracy w Białymstoku oraz Andrzej Sobolewski – prezes zarządu ChM Sp. z o.o. Gospodarzem rozmowy jest Jarosław Jabłoński, redaktor naczelny Kuriera Porannego i Gazety Współczesnej.

Statystyki nie kłamią

Z końcem grudnia 2020 roku na terenie województwa podlaskiego funkcjonowały 193 ponadpodstawowe szkoły dla młodzieży, w których uczyło się łącznie 45,6 tys. uczniów. W porównaniu z poprzednim rokiem przybyło 8 placówek, a liczba uczniów zwiększyła się o 28,0%. W liceach ogólnokształcących uczyło się 20,8 tys. młodzieży. Dużą grupę, liczącą 19,9 tys. osób, tworzyli także uczniowie techników. W roku szkolnym 2019/2020, w podlaskich szkołach branżowych I stopnia, naukę rozpoczęło 4,2 tys. młodzieży, tj. o 29,8% więcej niż w roku 2018. Szkołę branżową wybiera co 5 uczeń naszego województwa.

Gdzie leży problem kształcenia zawodowego?

To właśnie z brakiem „wyspecjalizowanych rąk ro pracy” boryka się nasz region. Ten deficyt, jest także problemem ogólnokrajowym. Nasi prelegenci zgodnie stwierdzili, że to na rodzicach, w głównej mierze spoczywa odpowiedzialność, kim z zawodu będą w przyszłości nasze dzieci – dziś jeszcze uczniowie podstawówek i przedszkolaki.

- Doradztwo zawodowe w szkole podstawowej funkcjonuje jako przedmiot. Realizowane jest to w klasach siódmych i ósmych. Faktem jest, że w niewielkich ilościach godzin, ale jest to bardzo istotne – podkreśla Magda Ożarowska.

- Myślę, że powinniśmy się mocno skupić na rodzicach, a o tym się nie mówi. Doradztwo zawodowe powinno być poruszane z rodzicami już na etapie tzw. wywiadówek w szkołach podstawowych – wskazuje Krzysztof Czerech.

- Przepisy mówią o wchodzeniu z doradztwem już do przedszkoli, natomiast zależy jak te zajęcia się wypełnia, jakie intencje i umiejętności mają nauczyciele, którzy te zajęcia realizują. Połowa sukcesu jest już wtedy, gdy tym nauczycielom zależy na poukładaniu w głowie dzieciom i rodzicom – dodaje Jarosław Sadowski.

- Należy tutaj podkreślać też samym rodzicom, że ukończenie szkoły branżowej nie hamuje niczyjej kariery. Młodzi mogą później pójść do technikum, mogą zdać maturę, to otwiera dla nich nowe perspektywy. Ważne jest to, że mają już zawód – tłumaczy Andrzej Sobolewski.

Dziecko w zawodówce? Wstyd się przyznać

Tak było kiedyś. Zawody, niegdyś uznawane za mało atrakcyjne, dziś są bardzo pożądane na rynku pracy. Czy postrzeganie szkół branżowych się zmienia?

- Ostatnimi laty sytuacja szkół branżowych się poprawia. Mam wrażenie, że lepszy jest też odbiór społeczny szkolnictwa zawodowego – mówi Jarosław Sadowski.

- Musimy położyć nacisk na promocję ale nie tylko szkół branżowych czy techników, ale również na promocję pracodawców. Trzeba położyć duży nacisk na doradców zawodowych – wskazał Andrzej Sobolewski.

- Szkoły branżowe powinny się specjalizować w konkretnych dziedzinach, aby odchodzić od sytuacji, gdzie w jednej placówce kształcimy fryzjera i mechanika – wymienia Krzysztof Czerech.

- Mamy wielu absolwentów, którzy dawno temu ukończyli Zespół Szkół Rolniczych w Krzyżewie, poszli na studia i dziś są lekarzami, prawnikami, dobrze prosperującymi przedsiębiorcami. Zapraszamy ich na spotkania do szkoły, żeby pokazać taki żywy przykład, że taka szkoła jak nasza, nie skończyła ich kariery. Dziś ci ludzie są bardzo szanowanymi osobami, którzy dodatkowo zarabiają nieraz duże pieniądze – wspomina Magda Ożarowska.

Debata „Czas Zawodowców” została zarejestrowana w studiu "Kuriera Porannego" i "Gazety Współczesnej".

Już w najbliższy poniedziałek, 21 czerwca skrót debaty będzie można przeczytać w papierowych wydaniach "Kuriera Porannego" i "Gazety Współczesnej", a także serwisach poranny.pl i wspolczesna.pl.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy także do naszego specjalnego serwisu Podlaskie Targi Pracy online

Debata "Czas Zawodowców"
Debata "Czas Zawodowców" Wojciech Wojtkielewicz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nasza debata: „Czas Zawodowców – JUTRO – należy do szkół branżowych” [WIDEO] - Kurier Poranny

Wróć na bialystok.naszemiasto.pl Nasze Miasto