Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Narwiański Labirynt - kajakiem przez park narodowy

red.
archiwum Starostwa Powiatowego w Wysokiem Mazowieckiem
Dobrym sposobem na poznanie Narwiańskiego Parku Narodowego jest... Narwiański Labirynt. Niespełna 50-kilometrowy szlak kajakowy prowadzi przez cały parkowy obszar. Stanowi też ostatni etap spływu Narwią, rozpoczynającego się na Jeziorze Siemianowskim.

Szlak oznakowany jest z pomocą 10 tablic, ustawionych są w charakterystycznych punktach - miejscach biwakowych. Znajdziemy też przy nim drogowskazy wyznaczające kierunki do Śliwna, Kurowa i Rzędzian. Przepłynięcie całej trasy zajmuje od 2 do 3 dni, w zależności od sił i chęci turysty. Spływ zaczyna się w Surażu, a kończy we wspomnianych Rzędzinach.
Płynąc rozlewiskami Narwi, która zachowała tutaj swój pierwotny charakter, podziwiamy uroki bagiennej doliny. W podmokłym i raczej niedostępnym terenie rzeka wije się długimi odcinkami pośród wysokich trzcin. Liczne rozgałęzienia i zatoczki wskazują skąd wzięła się nazwa szlaku. By nie pogubić się w tym labiryncie, warto posłużyć się mapą dostępną w wypożyczalniach kajaków. Można też wynająć przewodnika. Pamiętajmy też o tym, że na szlakach wodnych NPN obowiązują karty wstępu (w 2011 r. - 5 PLN z 1 dzień, 12 PLN za 3 dni).

Z Suraża do Uhowa (10 km) rzeka płynie dość leniwie. Za podwójnym mostem kolejowym rozpoczyna się bodaj najciekawszy etap spływu, z miejscami, w których można biwakować i rozpalić ognisko. W okolicach wsi Bokiny (15 km) powinniśmy zachować czujność, by nie wpłynąć w którąś ze ślepych odnóg Narwi. Pięć kilometrów dalej jest wieś Topilec, w której warto zrobić sobie postój i zarezerwować czas na zwiedzenie cerkwi oraz wejście na pobliską wieżę widokową. Znajdziemy tu również nocleg w gospodarstwie agroturystycznym.

Na odcinku prowadzącym do Waniewa (35 km) przekonamy się co znaczy Narwiański Labirynt. Rzeka zamienia się tu w plątaninę strug wcinających się w gęste trzcinowiska, kluczy pośród rozlewisk i bagiennych oczek. To już jest prawdziwe wyzwanie dla ambitnych miłośników turystyki kajakowej. W Waniewie trudy wyprawy wynagrodzą nam panoramy rozlewisk Narwi podziwiane z wieży widokowej. Do Rzędzian, gdzie kończy się przygoda z wodnym labiryntem, płynie się już komfortowo, dość szerokim korytem rzeki. Do atrakcji tego odcinka należy kamienne spiętrzenie, zwane młyńskim, a także odnoga, która niegdyś była głównym korytem Narwi. Znajdziemy ją po lewej stronie, na ok. 2 km przed Rzędzinami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bialystok.naszemiasto.pl Nasze Miasto