Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Wojska w Białymstoku. Kobiety, które zaatakowały żołnierzy z wystawy, przeprosiły. Zostaną wolontariuszkami

Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Wojciech Wojtkielewicz
Żołnierze stanowiący część przymuzealnej wystawy, padli ofiarą wandali. Okazuje się, że po apelach, sprawczynie szkód zgłosiły się do instytucji i za pomocą wolontariatu, odpokutują swoje winy.

Od kilku tygodni, przy budynku Muzeum Wojska, białostoczanie mogą oglądać wystawę „18. Białostocki Pułk Rozpoznawczy”. Ekspozycja to okazja do poznania historii jednostki, która jest stałą częścią życia naszego miasta. Jej żołnierze wielokrotnie uczestniczyli w misjach pokojowych i stabilizacyjnych Polskich Kontyngentów Wojskowych w Iraku, Afganistanie, Kosowie, Libanie i Czadzie.

Niestety, ci stanowiący część wystawy, nie każdemu przypadli do gustu. W nocy z 9 na 10 marca, trzy kobiety zaatakowały umundurowanych, wykonanych z tworzyw sztucznych panów. Po tym zdarzeniu, na Facebooku Muzeum Wojska pojawił wpis oraz nagranie z całego incydentu.

Szanowni Państwo, bardzo przepraszamy, że sylwetki żołnierzy stanowiące element wystawy "18. Białostocki Pułk Rozpoznawczy" zaczepiały dziś w nocy przechodniów. Straty, jakie poniosły w wyniku tych prowokacji, zapewne im się należały. Ponieważ jednak przeciwniczki w sporze miały przewagę liczebną, a do tego nie zachowały dystansu społecznego, kosztami reperacji spróbujemy się z nimi podzielić.

Pracownicy całą sprawę chcieli załatwić polubownie. Jak sami podkreślali, straty nie były co prawda duże, ale sprawcom trzeba dać do myślenia. Czekali więc na kontakt z ich strony.

Okazuje się, że apele ze strony muzeum poskutkowały. Bohaterki filmu skontaktowały się z instytucją i przeprosiły za incydent.

- Wiemy, że wymagało to od nich odwagi, którą cenimy jeszcze mocniej niż "ułańską fantazję". Szkoda została naprawiona, w ramach rekompensaty Panie pomogą nam jako wolontariuszki w jednym z planowanych działań - informuje muzeum.

Autorką wystawy „18. Białostocki Pułk Rozpoznawczy” jest Natalia Filinowicz. Można ją oglądać do maja 2021 roku, przy budynku Muzeum (ul. Kilińskiego 7).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bialystok.naszemiasto.pl Nasze Miasto