Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Ikon w Supraślu. Oprowadzanie kuratorskie po wystawie prof. Jerzego Nowosielskiego oraz pokaz filmu "Odrodzenie Ikony w Polsce"

Piotr Łozowik
Piotr Łozowik
Jerzy Nowosielski w Supraślu
Jerzy Nowosielski w Supraślu Piotr Łozowik
Wczoraj (22.01) w Muzeum Ikon w Supraślu w ramach Roku Jerzego Nowosielskiego odbył się pokaz filmu "Odrodzenie Ikony w Polsce. Studium Ikonograficzne w Bielsku Podlaskim" połączony z oprowadzaniem kuratorskim po wystawie prac wybitnego artysty i myśliciela - prof. Jerzego Nowosielskiego. Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem.

Rok 2023 Rokiem Jerzego Nowosielskiego w Polsce

„W 2023 roku przypada 100. rocznica urodzin Jerzego Nowosielskiego – wybitnego malarza, rysownika, scenografa, pedagoga, filozofa, teoretyka sztuki i myśliciela religijnego, uważanego za jednego z najwybitniejszych współczesnych pisarzy ikon. (…) Jest uznawany za jedną z najwybitniejszych postaci polskiej kultury współczesnej. Malarstwo, jego podstawy teoretyczne, teologia, pedagogika artystyczna, działalność na rzecz promocji i wspierania sztuki – to tylko niektóre z dziedzin, w których artysta wykazywał niesłabnącą aktywność i odnosił niekwestionowane sukcesy. Jerzy Nowosielski był autorem wielu tekstów o sztuce i wierze. Wykonał wyposażenie i polichromie wewnątrz licznych świątyń rzymskokatolickich, greckokatolickich i prawosławnych. (…) Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, przekonany o ogromnym znaczeniu dorobku malarza, oddając mu hołd, ustanawia rok 2023 Rokiem Jerzego Nowosielskiego”.
Uchwała Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 22 lipca 2022 r.

Wyjątkowa wystawa, wyjątkowego człowieka

W Muzeum Ikon w Supraślu od 2019 roku funkcjonuje Sala im. prof. Jerzego Nowosielskiego. Obecnie, za sprawą dzieł artysty wypożyczonych od Zgromadzenia Sióstr Oblatek w Tyńcu, sala stała się przestrzenią nawiązującą do kaplicy. Na wystawie prezentowane są:

 • Krzyż ołtarzowy ze scenami pasji i zmartwychwstania,
 • Ikona Matki Bożej Zwycięskiej,
 • Tabernakulum.
Jerzy Nowosielski w Supraślu
Jerzy Nowosielski w Supraślu Piotr Łozowik

Uzupełnienie wystawy stanowią pochodzące z kolekcji prywatnej:

 • Ikona Bożego Narodzenia,
 • spisany ręką artysty porządek modlitw liturgicznych,
 • Veraicon (oblicze Chrystusa na chuście).

W czasie Roku Jerzego Nowosielskiego, Muzeum Ikon w Supraślu koncentruje się również na myśli tego wybitnego myśliciela, którego refleksje z zakresu teologii, sztuki, ikony czy rozumienia świata, pozostają wciąż aktualne i inspirujące.

Zobacz jak wygląda wystawa prof. Jerzego Nowosielskiego i kto zjawił się na pokaz filmu i zwiedzanie kuratorskie wystawy:

Podczas Roku Jerzego Nowosielskiego w Muzeum Ikon raz w miesiącu odbywać się będą oprowadzania kuratorskie oraz inne wydarzenia związane z wystawą, która będzie dostępna przez cały rok.

Nowosielski na Podlasiu

Prof. Jerzy Nowosielski był blisko związany z naszym regionem i pozostawił u nas sporo swoich realizacji. Niestety duża ich część została zniszczona albo, przez niezrozumienie jego sztuki, wywieziona. Mino to na Podlasiu znajduje się wciąż wiele miejsc, związanych z dorobkiem sakralnym Jerzego Nowosielskiego. Są to m.in.:

 • Baptysterium w Bielsku Podlaskim,
 • Cerkiew NNMP w Gródku,
 • Cerkiew Św. Mikołaja w Michałowie,
 • Cerkiew Wszystkich Świętych w Hajnówce.

Więcej informacji - Muzeum Podlaskie w Białymstoku: 2023 ROK JERZEGO NOWOSIELSKIEGO W MUZEUM IKON W SUPRAŚLU – wystawa dzieł z kaplicy domu zakonnego Zgromadzenia Sióstr Oblatek w Tyńcu

"Odrodzenie Ikony w Polsce. Szkoła Ikonograficzna w Bielsku Podlaskim"

Najnowsza produkcja Podlaskiej Bojówki Artystycznej i Stowarzyszenia Edukacji Filmowej to film opowiadający o Ikonie, w wielu aspektach. W znacznej części skupia się na procesie jej odrodzenia w Polsce na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Film ma na celu uzmysłowienie, na zasadzie dokumentacji i opowieści, jak ogromną rolę odegrał w powrocie ikony kanonicznej w Polsce bielski ośrodek kształcenia ikonopisców z założycielem placówki - księdzem mitratem Leoncjuszem Tofilukiem na czele. Na ekranie można usłyszeć wypowiedzi wielu autorytetów z dziedziny teologii i sztuki. Na archiwalnych nagraniach z lat 90-tych zobaczymy np. prof. Jerzego Nowosielskiego czy pierwszą siedzibę szkoły ikonograficznej. Nie zabraknie także archiwalnych zdjęć i wspomnień.

Zobacz - Podlaska Bojówka Artystyczna zrobiła film o Wojciechu Nowickim:

Film to z pewnością uczta dla oczu (piękne realizacje - polichromie i ikony) i dla uszu (tło muzyczne to przede wszystkim piękne utwory Zespołu Muzyki Cerkiewnej Varslavia). "Odrodzenie Ikony w Polsce. Studium Ikonograficzne w Bielsku Podlaskim" to opowieść o malarstwie ikonowym, o jego pięknie i znaczeniu. To film o utracie, zagubieniu Ikony prawdziwej i o żmudnym powrocie kanonicznego ikonopisarstwa do świątyń i domów wiernych.
W filmie występują:

 • ks. Leoncjusz Tofiluk (założyciel Studium Ikonograficznego)
 • Ewa Zalewska (kierownik Muzeum Ikon w Supraślu)
 • prof. Jerzy Uścinowicz (architekt, prof. Politechniki Białostockiej)
 • dk. Maciej Leszczyński (ikonolog, ikonograf, Szkoła ikonografii w Paryżu)
 • Grzegorz Prokopiuk (ikonograf)
 • ś.p. Grzegorz Zinkiewicz (ikonograf)
 • dr Krystyna Czerni (krytyk, historyk sztuki)
 • ks. dr Henryk Paprocki (teolog, filozof)
 • dr Andrzej Guzowski (tanatolog, wykładowca Uniw. Med.)
 • Paweł Iwaniuk (uczeń Studium Ikonograficznego)
 • Natalia Oniśko - Wasiluk (ikonografka)

Sprawdź także: Bierz to, dzieciak, czyli jak się robi kino w dobie pandemii

Film "Odrodzenie Ikony w Polsce. Studium Ikonograficzne w Bielsku Podlaskim" zrealizowali:

 • Scenariusz, reżyseria, montaż - Piotr Łozowik
 • Zdjęcia - Marek Włodzimirow, Piotr Łozowik, Irena Łozowik
 • Mastering - Marek Włodzimirow

Zobacz jak wygląda wystawa prof. Jerzego Nowosielskiego i kto zjawił się na pokaz filmu i zwiedzanie kuratorskie wystawy:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcesz sprzedać mieszkanie ? To musisz wiedzieć!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bialystok.naszemiasto.pl Nasze Miasto