Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mózg jak na dłoni

Anna Łubian
Operacji poddał się 25-latek. Lekarze wykryli u niego torbiel mózgu. – To coś takiego, jak kałuża czy staw. Zbiera się płyn, który nie może nigdzie wypłynąć. Kiedy torbiel się powiększa zaczyna naciskać na mózg.

Operacji poddał się 25-latek. Lekarze wykryli u niego torbiel mózgu. – To coś takiego, jak kałuża czy staw. Zbiera się płyn, który nie może nigdzie wypłynąć. Kiedy torbiel się powiększa zaczyna naciskać na mózg. Akurat u tego pacjenta skutkowało to napadami padaczki – wyjaśnia profesor Zenon Mariak z Kliniki Neurochirurgii Akademii Medycznej w Białymstoku. Do tej pory tacy pacjenci trafiali na poważne, długie i bardzo skompilowane operacje. – Otwieraliśmy szeroko czaszkę, wszystko oglądaliśmy i łączyliśmy torbiel z fizjologicznymi przestrzeniami płynowymi. Po takiej operacji pacjenci spędzali w szpitalu co najmniej tydzień – wyjaśnia profesor Mariak.


Będzie prościej...
Ale wczoraj było inaczej. Wszystko dzięki endoskopowi mózgu i aparaturze do neuronawigacji. Dzięki temu pierwszemu urządzeniu operacja jest mniej inwazyjna. Chirurdzy wykonują małe cięcie na skórze, przez niewielki otwór trepanacyjny w jamie czaszki wprowadzają endoskop i wpuszczają płyn do układu komorowego. – Tak naprawdę taka operacja mogłaby być równie dobrze wykonywana przy znieczuleniu miejscowym, gdyby tylko pacjent był to w stanie psychicznie wytrzymać – przyznaje profesor Zenon Mariak. Dodaje, że za pomocą endoskopu chirurdzy będą przede wszystkim leczyć dwa rodzaje schorzeń: torbiele i wodogłowie. Tacy chorzy są operowani kilka razy w miesiącu.


... i bezpieczniej
Ale endoskopia to nie wszystko. W Klinice Neurochirurgii jest ona połączona z systemem neuronawigacji, który umożliwia precyzyjne przeprowadzenie zabiegu.
– Zasada działania tego skompilowanego urządzenia oparta jest na tych samych założeniach, które posłużyły do stworzenia systemu GPS – wyjaśnia profesor Janusz Lewko, kierownik Kliniki Neurochirurgii AMB i dodaje: – Zwykłym ludziom ma on ułatwić dotarcie do celu. Neurochirurgowi umożliwia bezbłędne omijanie ważnych życiowo struktur oraz doskonałą orientację w polu operacyjnym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bialystok.naszemiasto.pl Nasze Miasto