Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny zamiast Black Friday. Młodzi uciekli ze szkoły by strajkować dla Ziemi (ZDJĘCIA)

Olga Goździewska-Marszałek
Olga Goździewska-Marszałek
Młodzi białostoczanie wyszli na Rynek Kościuszki, by pokazać politykom, że czas pomyśleć o prawdziwej ekologii. Strajkujący odnieśli się również do pomysłu podwyżki biletów komunikacji miejskiej zaproponowanej przez prezydenta miasta.

Nie przeszkodziła im nawet deszczowa pogoda. Młodzi białostoczanie wyszli ze szkoły, by zaprotestować przeciwko bierności polityków i społeczeństwa wobec zmian klimatu. Data strajku zbiegła się z dniem wielkich wyprzedaży w sklepach - Black Friday. Nieprzypadkowo.

Organizatorzy podkreślają, że to szczególny dzień, ponieważ przemysł masowy przyczynia się do emisji dużej ilości gazów cieplarnianych do atmosfery. Ten dzień jest więc symbolem destrukcyjnej działalności człowieka, która dąży jedynie do zysku.

- Konsumpcjonizm i masowa produkcja bardzo negatywnie wpływają na nasze szanse poradzenia sobie z katastrofą klimatyczną. Warto pomyśleć na co nasz system jest nastawiony i nie wpadać w wielki szał zakupowy - mówi Ida Moczydłowska, uczestniczka protestu - Znacznie bardziej świadomą i lepszą decyzją było dziś przyjście na strajk. Ale nie ganimy nikogo za to, że skorzysta z promocji i coś kupi, bo odpowiedzialność za to co się dzieje nie spoczywa na jednostce, tylko na rządzących. Potrzebne są rozwiązania systemowe - dodała dziewczyna.

Drogie bilety autobusowe? To skandal!

Aktywiści klimatyczni i młodzież od kilku miesięcy regularnie organizuje strajki i protesty w całym kraju. W Białymstoku przychodzi na nie coraz więcej osób. 29 listopada frekwencja była rekordowa, na Rynku zebrało się ponad sto osób.

- Pan premier z dumą mówi o zmniejszeniu ilości papieru w urzędach, ktoś inny że nie wziął plastikowej słomki w McDonalds, influenserzy mówią, żeby modlić się za Amazonie. Mówią, mówią, mówią. Dość słów, czas na czyny! - grzmiała jedna z organizatorek Młodzieżowego Strajku Klimatycznego.

Zobacz też:Generalny Strajk dla Ziemi. Aktywiści klimatyczni i mieszkańcy Białegostoku kolejny raz "wymierali" na Rynku Kościuszki (ZDJĘCIA)

Młodzi skomentowali również plany podwyżki biletów komunikacji miejskiej w Białymstoku, uznając je za działanie szkodliwe.

- Po co nam zbiorowa komunikacja jak można tłoczyć się samochodami w centrum? - ironizowała jedna z organizatorek strajku - Jesteśmy młodzi, ale świadomi tego co nas czeka, potrafimy zorganizować się w międzynarodowy ruch i nie możemy przejmować się ludźmi, który nie wierzą w naukę. Walczymy o swoją przyszłość - dodała dziewczyna.

Coraz mniej czasu na ratunek Ziemi

Ludzkość ma czas do 2030 roku, by powstrzymać katastrofalne skutki zmiany klimatu – twierdzą autorzy raportu IPCC, czyli Międzyrządowego Panelu ds. Zmiany Klimatu. Nie pozostawiają złudzeń – jeśli mamy powstrzymać skutki globalnego ocieplenia – zagrażające życiu ekstremalne zjawiska pogodowe, powodzie, susze i głód, rządy na całym świecie muszą podjąć błyskawiczne, szeroko zakrojone działania na niespotykaną dotychczas skalę. I muszą one dotyczyć wszystkich dziedzin społecznych.

Oto postulaty Młodzieżowego Strajku Klimatycznego kierowane do polityków:

  • Żądamy prowadzenia polityki klimatycznej w oparciu o aktualne stanowisko nauki wyrażone w najnowszych raportach Międzynarodowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) powołanego przez ONZ.
  • Oczekujemy, że sugerowane przez środowisko naukowe rozwiązania będą wdrażane niezwłocznie we współpracy międzynarodowej.
  • Wzywamy parlament polski, by oficjalnie uznał katastrofę klimatyczną poprzez ogłoszenie stanu kryzysu klimatycznego.
  • Kwestia kryzysu nie może być przedmiotem ideologicznych sporów - w obliczu katastrofy musimy mówić wspólnym głosem, ponad podziałami.
  • Domagamy się zawarcia kompleksowej i aktualnej wiedzy o mechanizmach kryzysu klimatycznego w podstawie programowej na wszystkich szczeblach edukacji, przy zapewnieniu kadrze nauczycielskiej obowiązkowych szkoleń w tym zakresie.
  • Jednocześnie edukację klimatyczną w pełnym zakresie swoich kompetencji powinny zapewniać samorządy lokalne.
  • Żądamy przyjęcia przez parlament RP ustawy powołującej ekspercką i niezależną Radę Klimatyczną, której zadaniem będzie opracowanie strategii osiągnięcia neutralności klimatycznej Polski do roku 2040 oraz kontrola realizacji tej strategii.
  • Ustawa ta musi być stworzona przy aprobacie środowiska naukowego, maksymalnej transparentności i przy szerokich konsultacjach społecznych.
  • Oczekujemy podjęcia natychmiastowych kroków prowadzących do przeprowadzenia sprawiedliwej transformacji gospodarki w celu redukcji emisji gazów cieplarnianych.
  • Wymagamy by respektowano prawa i potrzeby wszystkich których dotkną skutki transformacji, szczególnie osób zatrudnionych w sektorach energetyki, rolnictwa, przemysłu i transportu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bialystok.naszemiasto.pl Nasze Miasto