Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Młodzi slawiści z województwa lubelskiego nagrodzeni w konkursie (zdjęcia)

Redakcja
Finał V Konkursu Slawistycznego odbył się już tradycyjnie w gościnnym LO im. Władysława Zawadzkiego w Wisznicach.
Materiał Dziennikarza Obywatelskiego

Młodzież z całej Lubelszczyzny, ucząca się języka rosyjskiego, ukraińskiego, białoruskiego, bułgarskiego i czeskiego, pasjonująca się kulturą Słowian wschodnich, południowych i zachodnich miała 18 kwietnia br. swoje zasłużone święto. Imprezą, w której rokrocznie biorą udział uczniowie wielu szkół, były finałowe rozgrywki w ramach konkursu organizowanego cyklicznie przez Instytut Filologii Słowiańskiej UMCS w Lublinie, Kolegium Licencjackie UMCS w Białej Podlaskiej, Koło Naukowe Slawistów UMCS w Białej Podlaskiej oraz Podlaską Fundację Wspierania Talentów.

Tegoroczna edycja odbywała się pod patronatem Marszałka Województwa Lubelskiego oraz Lubelskiego Kuratora Oświaty.

- Stałym celem Konkursu Slawistycznego – informuje dr Agnieszka Dudek-Szumigaj, przewodnicząca jury, jest popularyzacja wiedzy o krajach słowiańskich, przybliżenie uczniom zarówno wspólnego dziedzictwa kulturowego Słowiańszczyzny, jak też specyfiki, odmienności i różnorodności kultury, tradycji, obyczajowości poszczególnych państw słowiańskich. Konkurs wpisuje się również w cykl przedsięwzięć popularnonaukowych, podejmowanych przez Instytutu Filologii Słowiańskiej UMCS, otwierając możliwość promocji studiów slawistycznych wśród uczniów szkół średnich – niebawem przyszłych studentów – dodaje.

Wśród zaproszonych gości byli przedstawiciele władz wojewódzkich, powiatowych i gminnych, władze oświatowe, pracownicy Wydziału Humanistycznego UMCS, korpus dyplomatyczny w osobach konsulów Białorusi i Ukrainy.

Przybyli przedstawiciele mediów. Ale przede wszystkim obecna była młodzież – bohaterowie konkursu, którego ideą jest popularyzacja kultury krajów słowiańskich. Zadanie konkursowe polegało na przygotowaniu i prezentacji krótkiego wystąpienia na temat zwyczaju lub obrzędu wybranego kraju, przy wykorzystaniu dowolnej techniki: pokazu multimedialnego, recytacji poetyckiej, scenki rodzajowej, tańca.

Do konkursu przystąpiło kilkudziesięciu uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych z Lublina i regionu, m.in. z Włodawy, Biłgoraja, Białej Podlaskiej i Wisznic. Jury, w którego skład weszli pracownicy Instytutu Filologii Słowiańskiej UMCS: Agnieszka Dudek-Szumigaj (przewodnicząca), Małgorzata Marczak, Henryka Munia, Jadwiga Kozłowska-Doda, Tomasz Typovsky obejrzało jedenaście finałowych pokazów, oceniając wystąpienia indywidualne oraz grupowe. Całość poprowadził Leszek Mikrut. Jurorzy brali pod uwagę oryginalność tematu, wartość merytoryczną prezentacji, jej sposób i formę przekazu, pomysłowość, swobodę wypowiedzi, jej styl oraz język.

Nagrody w konkursie ufundowała Podlaska Fundacja Wspierania Talentów, Marszałek Województwa Lubelskiego oraz Instytut Filologii Słowiańskiej UMCS.

Laureatami V Konkursu Slawistycznego zostali:

• Wystąpienie indywidualne:
I miejsce – Daria Ostasz (LO im. ONZ w Biłgoraju)
II miejsce – Anna Parulska (LO im. Wł. Zawadzkiego W Wisznicach)
III miejsce – Anna Zdunek (Zespół Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Biłgoraju)

• Wystąpienie grupowe:
I miejsce – Dorota Książek, Agnieszka Torbicz, Paulina Grzywaczewska (II LO we Włodawie)
II miejsce – Karolina Czubaj, Emilia Dziatłowska, Piotr Jelinek (I LO im. J. I. Kraszewskiego w Białej Podlaskiej)
III miejsce – nie przyznano

W obydwu kategoriach przyznane zostały wyróżnienia.

Największe wrażanie na jury oraz na zgromadzonych widzach wywarło wystąpienie zdobywczyń pierwszego miejsca w kategorii grupowej – Doroty Książek, Agnieszki Torbicz oraz Pauliny Grzywaczewskiej z Włodawy. Ich inscenizacja, zatytułowana „Busłowe łapy”, niosła w sobie nie tylko elementy realioznawcze i językowe, ale także poznawcze i… smakowe. Dziewczęta bowiem zaprezentowały na scenie ludową tradycję związaną z pieczeniem specyficznych ciastek, zwanych „busłowymi łapami”, którymi następnie poczęstowani zostali wszyscy na sali.

- Od wielu lat, wczesną wiosną mieszkańcy Podlasia i Krupi pieką „busłowe łapy”, hołdując ludowej tradycji związanej z powitaniem bocianów – wyjaśniają laureatki I nagrody. - Są to drożdżowe ciasteczka w kształcie pięciopalczastych bocianich łap. „Busieł” według miejscowej gwary, oznacza bociana, stąd też nazwa samych wypieków. Są one pieczone na Święto Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny, które przypada 25 marca. Jest to związane z rozpoczynającą się w tym okresie wiosną. Zgodnie z porzekadłem „Na Zwiastowanie przybywaj bocianie”, ptaki te powinny powrócić z ciepłych krajów najpóźniej do dnia Święta Zwiastowania. Ludzie wierzyli, że wkładając do bocianiego gniazda „busłowe łapy”, zwabią bociana na swą posesję, a dzięki temu, że szczęście i dostatek nie opuści ich przez cały rok. Zdarzają się miejsca, gdzie ten zwyczaj przetrwał do dnia dzisiejszego – dodają laureatki.

- Pragnę podkreślić udział w konkursie uczniów szkół patronackich Instytutu Filologii Słowiańskiej UMCS – zaznacza Agnieszka Dudek-Szumigaj. – Młodzież ta przygotowuje swoje prezentacje praktycznie od pierwszej edycji tych spotkań. Znakomita współpraca i komunikacja z nauczycielami danych szkół owocuje prezentacjami konkursowymi na wysokim poziomie, co odzwierciedlają wyniki konkursu. Wprost nieocenione jest promowanie przedsięwzięcia wśród nauczycieli, w większości rusycystów, czuwających nad merytorycznym i językowym poziomem występów. Siłą rzeczy dominuje kultura rosyjska, ale wśród krajów wzbudzających zainteresowanie uczniów są także inne kraje słowiańskie, jak Bułgaria, Ukraina, Czechy i Białoruś. Cenimy sobie również fakt współpracy ze szkołami patronackimi w zakresie organizacyjnym.

Oprawę finałowego etapu konkursu slawistycznego zapewniła – nie po raz pierwszy już - młodzież z Liceum Ogólnokształcącego im. Wł. Zawadzkiego w Wisznicach, prezentując samodzielnie przygotowane filmy o swej szkole oraz koleżankach, kolegach i gronie pedagogicznym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto