Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy nie podali jeszcze czym palą, ale włodarze są spokojni

Joanna Bajkiewicz
Joanna Bajkiewicz
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne pixabay.com
Nadzór budowlany, aby zmobilizować właścicieli domów jednorodzinnych publikuje rankingi gmin, gdzie mieszkańcy realizują obowiązek oraz tych, gdzie się najbardziej ociągają. Okazuje się, że w obu przoduje woj. podlaskie.

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków rozpoczęła się latem ub.r. i ma potrwać rok. To oznacza, że czasu na dopełnienie obowiązku coraz mniej. I choć właścicielom grożą wysokie kary, nie jesteśmy nawet w połowie tego procesu, bo jak szacuje Główny Urząd Nadzoru Budowlanego w Polsce mamy 6,2 mln właścicieli domów jednorodzinnych, a tylko 2,9 mln zgłosiło do urzędu gminy, czym ogrzewają swoje nieruchomości.

Wzorem do naśladowania może być miasto Kolno. Tu mieszkańcy sumiennie podeszli do obowiązku, a deklaracje złożyło aż 68 proc. właścicieli domów. Dzięki temu gmina zajmuje wysokie 4. miejsce w całym kraju. Jak wyjaśnia Andrzej Duda, burmistrz Kolna, tak wysokie wyniki zawdzięcza dobrej mobilizacji mieszkańców.

- Zależy nam bardzo na tym, aby mieć te dane, bo toczymy rozmowy na temat źródeł ciepła z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska w Warszawie. Miasto Kolno otrzymało pieniądze w kwocie ok. 25 mln zł na modernizację naszej ciepłowni - mówi włodarz.

I wyjaśnia, że więcej niż połowa mieszkańców ma własne piece i w większości na węgiel lub miał, dlatego prosił pracowników, by ci motywowali mieszkańców, by zebrać dane, które będą potrzebne także miastu.

- Większość mieszkańców chciałaby zmiany źródła ciepła, np. na ogrzewanie miejskie, a to będzie możliwe, kiedy źródło nasze będzie w co najmniej 51 proc. z odnawialnych źródeł energii i do tego chcemy doprowadzić - mówi Andrzej Duda.

Ale wyznaje, że miasto nie wie jeszcze, jak tego dokona. Projekt, który otrzymał dofinansowanie był opracowany w 2021 r., a modernizacja miała polegać na wdrożeniu gazu.

- To było przede wszystkim przed wojną. Sytuacja uległa radykalnie zmianie, gdyż ceny gazu, zrębek wzrosły. Ceny musiałyby kilkakrotnie wzrosnąć dla naszych odbiorców, więc nie chcemy realizować tej inwestycji. Na razie fundusz wyraził zgodę na zwieszenie projektu i ewentualną zmianę do końca września tego roku. Mamy więc kilka koncepcji i są to różne pomysły, od powiedzmy przekształcenia humusu, czyli osadu z naszej oczyszczalni raz sąsiednich, na metan, później może spalanie tego metanu, do spalarni RDF, która może być dofinansowana z NFS, ale nie ze środków unijnych. Te pomysły są dosyć drogie, ale przy wparciu funduszu, moglibyśmy je zrealizować, dlatego prowadzimy rozmowy - mówi Andrzej Duda.

Za Kolnem, kolejne miejsce w woj. podlaskim i 21. miejsce w skali kraju ma gm. Puńsk, która odnotowała 60 proc. złożonych deklaracji, a za nią na 63. uplasował się Wąsosz z 54 proc. Grajewo zajmuje 89 miejsce i 51 proc. Choć gmina Zambrów zajmuje 118 miejsce i ma 50 proc. wypełnionych deklaracji, włodarz jest spokojny.

- Jako gmina staraliśmy się informować mieszkańców, przy pomocy przeróżnych środków czy to gazetka, czy strona internetowa. Raczej jesteśmy spokojni, bo na bieżąco te wniosku wpływają. Każdego dnia jest ich kilka, kilkanaście - mówi Jarosław Kos, wójt gminy Zambrów.

Najgorzej w rankingu wypadły Dubicze Cerkiewne (pow. hajnowski). Zajęły aż 2375. miejsce w skali kraju, a deklaracje złożyło tam zaledwie 8 proc. właścicieli domów jednorodzinnych.

- Tu chodzi o przyczyny administracyjne. To wina gminy, a nie mieszkańców. Właściciele domów się zgłaszają, złożyli bardzo dużo wniosków, ale one po prostu nie są jeszcze prowadzone do systemu, z uwagi na trudności kadrowe - wyjaśnia Leon Małaszewski, wójt gminy Dubicze Cerkiewne.

I zapewnia, że wszystkie deklaracje w terminie zostaną wprowadzone do systemu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Mieszkańcy nie podali jeszcze czym palą, ale włodarze są spokojni - Gazeta Współczesna

Wróć na bialystok.naszemiasto.pl Nasze Miasto