Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miejska pasieka w Białymstoku. Pszczoły intensywnie pracują [zdjęcia]

red/UM
Co słychać w miejskiej pasiece w Białymstoku? Pszczoły intensywnie pracują i wytworzyły już trochę miodu. Przy sprzyjającej pogodzie już w maju, po kwitnięciu klonów, zostanie pozyskany z pasieki pierwszy miód.

Miód, który teraz wytworzyły pszczoły, to miód iwowy uważany za rarytas. Jest pozyskiwany w wyniku żerowania owadów na wierzbie iwie. Następny będzie miód klonowy – najcenniejszy z wiosennych miodów. Jest rekomendowany dla rekonwalescentów i osób chorujących na grypę. Poprawia odporność i wzmacnia organizm. Zostanie zapakowany w 100 g słoiczki i przekazany do celów promocyjnych.

Białostocka pasieka miejska została założona w październiku 2019 r. Znajduje się w pasie drogowym przy skrzyżowaniu ul. J. K. Branickiego i ul. Cz. Miłosza. Dla bezpieczeństwa ule zostały ustawione za rzeką. Wokół znajdują się łąki kwietne i pola słonecznikowe. Dodatkowo na skwerze zostały posadzone drzewa owocowe. Wkrótce pojawią się w tym miejscu obficie kwitnące krzewy i rośliny miododajne. To zapewni owadom zapylającym wystarczającą ilość pożywienia od początku wiosny do później jesieni.

Miejską pasiekę tworzy pięć uli wraz z wyposażeniem, w tym cztery ule zabytkowe – charakterystyczne dla regionu Podlasia – i jeden ul wykonany techniką nowoczesną. Wszystkie zostały zasiedlone rodzinami pszczół produkcyjnych. Odnowieniem, zainstalowaniem na miejscu wskazanym przez Miasto i wyposażeniem uli zajął się doświadczony pszczelarz z okolic Hajnówki Mikołaj Mak, z którym zawarto również umowę na prowadzenie i utrzymanie pasieki miejskiej. Pan Mikołaj jest odpowiedzialny za opiekę nad ulami i rodzinami pszczelimi. Ma reagować na wszelkie problemy związane z funkcjonowaniem pasieki i zapewnić pszczołom opiekę weterynaryjną. Do jego zadań należy też zakup i aplikowanie niezbędnych preparatów leczniczych zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii oraz pozyskanie miodu wyprodukowanego przez pszczoły (zapakowanie w czyste, suche i szczelnie zamykane słoiki).

Miejska pasieka w Białymstoku została wpisana do rejestru pasiek prowadzonego przez Powiatowego Lekarza Weterynarii w Białymstoku. Została również ubezpieczona na wypadek zniszczenia, pożaru czy też innych aktów wandalizmu oraz od następstw nieszczęśliwych wypadków np. użądlenia przypadkowych osób przez owady.

Wierszalin

Choć od rozkwitu Wierszalina minęły dziesiątki lat, to miejsce wciąż ma niezwykły klimat. Samo poszukiwanie tego miejsca zapewnia wiele emocji.

O niepiśmiennym chłopie z podlaskiej wsi Grzybowszczyzna, Eliaszu Klimowiczu, słyszała cała Polska. Kiedy żył, w latach 30. XX wieku, nie był aż tak sławny - choć setkami ściągali do niego mieszkańcy Ziemi Bielskiej, Nowogródczyzny i Wołynia.

Po konflikcie z duchownymi prawosławnymi Ilja postanowił stworzyć Wierszalin - nową stolicę świata i miejsce swojego kultu.

Nawet szatan nie miał do niej dostępu - twierdził Ilja. Tylko ta miejscowość miała przetrwać zbliżający się koniec świata. Nowe Jeruzalem - tak nazywali je wyznawcy Ilji. 

Jesienią 1939 roku gdy wybuchła II wojna światowa Ilia zniknął w tajemniczych okolicznościach. Większość prób wyjaśnienia jego losów zakłada, że zginął na początku wojny. Po zniknięciu proroka sekta przestała istnieć.

Do dziś ostał się proroczy dom, obok stodoła, kilka metrów dalej - trzeci i najmniejszy z ocalałych budynków mieszkalnych. Z całej stolicy nowego świata została jeszcze rozpadająca się stodoła. A na wzgórzu w lesie - fundament pod świątynię.

Tajemnicze miejsca w woj. podlaskim i okolicach. Znakomite n...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bialystok.naszemiasto.pl Nasze Miasto