Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Melpomena 2018 w Gminnej Bibliotece Publicznej w Juchnowcu Kościelnym (zdjęcia)

DJ
III Wojewódzkie Forum Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych Melpomena 2018
III Wojewódzkie Forum Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych Melpomena 2018 Jakub Dobrzyński
Na czwartek, 10 maja, przypadł ostatni dzień występów dziecięcych i młodzieżowych grup teatralnych z województwa podlaskiego, odbywających się w ramach majowego święta teatru - Melpomeny 2018.

Młodzi artyści jak zwykle dali z siebie sto procent, a emocje, towarzyszące wchodzeniu w role i występowaniu na scenie udzieliły się publiczności oraz jurorom. W Gminnej Bibliotece Publicznej w Juchnowcu Kościelnym nowych, ekscytujących wrażeń w tym tygodniu nie brakowało, a widzowie mogli liczyć na błyskotliwy dowcip, silne wzruszenia i kalejdoskop barw, gdy kolejne pieczołowicie przygotowane stroje i elementy scenografii trafiały na scenę, przenosząc ich w nieznane krainy.

Na miłe przebudzenie o godz. 9 powitaliśmy wiosnę wraz z „Super Klasą” ze Społecznej Szkoły Podstawowej nr 4 Podlaskiego Towarzystwa Oświatowego w Białymstoku. Spektakl przeniósł nas pośród przebiśniegi, pierwiosnki i przylaszczki, które ciut ociągały się z opuszczeniem podziemnej kryjówki i wyjrzeniem na słoneczko. Na szczęście lęk przed niesfornymi uczniami i innymi niszczycielami przyrody udało się opanować, a widzowie sporo dowiedzieli się o początku astronomicznej wiosny i kwiatach będących pod ochroną. Nie wiosnę, ale wiarę we własne możliwości obudziła grupa „Lustro” z Gminnej Biblioteki Publicznej w Juchnowcu Kościelnym. O tym, że „mamy tę moc” i w każdym z nas drzemie jakiś talent przypomnieli widzom mieszkańcy czerwonego autobusu, którzy tak mocno zwątpili i znielubili siebie, że wygnanie stało się jedyną ucieczką. Tymczasem wystarczyło wejrzeć nieco głębiej, by przekonać się, że fizyczne mankamenty wcale nas nie definiują, a to co wartościowe nie zawsze widoczne jest na pierwszy rzut oka.

Z trzecim w kolejności zespołem „Bakcyl” wędrowaliśmy niestrudzenie po lesie w poszukiwaniu księcia dla… Czerwonego Kapturka. Dziewczynka postanowiła bowiem porzucić ciężar koszyczka na rzecz randek w Internecie. Tajemniczy książę z czatu sprawił, że z miejsca się zakochała, a wilk, babcia i gajowy zeszli na dalszy plan. Niestety, w dzisiejszych czasach niełatwo znaleźć królewicza – większość ma już swoje piękne księżniczki o silnie rozwiniętym instynkcie terytorialnym, więc Kapturek musiał się sporo nachodzić, a i o klikaniu z nieznajomymi na czacie wkrótce miał wyrobić sobie opinię… Zarówno zespół „Artystyczni” z Zespołu Szkół im. Ks. Jerzego Popiełuszki w Juchnowcu Górnym, jak i „Abrakadabra” ze Szkoły podstawowej nr 43 im. Simony Kossak w Białymstoku przypomnieli o ważnej rocznicy, jaką jest stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Przedstawienia „Polsko – nie jesteś ty już niewolnicą” oraz „Czym ojczyzna ma jest…” rozbrzmiewały żołnierskimi i patriotycznymi pieśniami, a na scenie dominowały czerwień i biel, wplecione w dziewczęce warkocze, pięknie prezentujące się na szyjach aktorek i w ludowych haftach, zdobiących kostiumy.

Tegoroczny przegląd artystycznych dokonań zdolnej podlaskiej młodzieży zamknął Teatr 4 z Fundacji „Przestrzeń” w Białymstoku. W spektaklu „Wiedźma” gimnazjaliści przypomnieli o niechlubnej praktyce, do której doprowadziły lęki i zabobony nieoświeconego ludu, w imię boże prowadzonego przez inkwizytorów. Polowanie na czarownice i przepełnione okrutnymi praktykami procesy o czary pochłonęły rzesze niewinnych ofiar, a na bezpodstawne oskarżenia najbardziej narażeni byli Ci, którzy wyróżniali się z tłumu, nie bali się przekraczać granic i zajmować sztukami wyzwolonymi, a ścieżka ich życia wiodła pod prąd. Często bano się ich z powodu ich inteligencji i oczytania. „Nie lubicie mnie, bo jestem inna. Tymczasem ja nie lubię Was, bo jesteście tacy sami”. Powrót do tych przepełnionych skrajną nietolerancją i okrucieństwem czasów wiele mówił o ludzkiej naturze i jej ograniczeniach, a także uświadomił widzom do czego doprowadzić mogą uprzedzenia i ciasnota horyzontów.
Na tym tegoroczna przygoda z teatrem się zakończyła. W piątek, 11 maja, scenę przejmują recytatorzy, a laureatów wszystkich konkursów poznamy już w najbliższą sobotę, 12 maja, podczas uroczystej Gali z Melpomeną, która zakończy przegląd.

Czwartkowe zmagania młodych, zdolnych miłośników gry aktorskiej oceniało Jury, którego składzie zasiadają: Kina Matusiak – aktorka współpracująca z Teatrem Animacji w Poznaniu i przewodnicząca składu jurorskiego, Małgorzata Rokicka-Szymańska – kierownik Biblioteki Powiatu Białostockiego Książnicy Podlaskiej im. Ł. Górnickiego w Białymstoku, Agnieszka Polińska – przedstawicielka Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego oraz Ewa Jakubaszek – aktorka i instruktorka teatralna Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bialystok.naszemiasto.pl Nasze Miasto