MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Małe i średnie pod kreską

Maryla Pawlak Żalikowska
Badania GUS na temat kondycji polskich średnich i dużych firm dowodzą, że w stosunku do ubiegłego roku przybyło firm przynoszących straty. Jest ich w Polsce 2,5 tys. na 8 tysięcy.

Badania GUS na temat kondycji polskich średnich i dużych firm dowodzą, że w stosunku do ubiegłego roku przybyło firm przynoszących straty. Jest ich w Polsce 2,5 tys. na 8 tysięcy.

Górnictwo leży, transport ma się źle

Komunikat GUS o wynikach finansowych przedsiębiorst w drugim kwartale analizuje w województwie podlaskim 387 przedsiębiorstw, w tym 52 z sektora publicznego. Według niego najwięcej, tych które przynoszą zysk zajmuje się handlem i naprawami.
W tej grupie firm, gdzie liczba przedsiębiorstw prywatnych była ponad 6-krotnie wyższa niż publicznych, straty przynoszone przez te firmy były prawie 11-krotnie większe (ok. 60 mln zł) niż w sektorze publicznym. Jednocześnie sektor prywatny miał tylko 4-krotnie większe zyski (289 mln zł) niż sektor publiczny.
Np. straty odnotowane przez przedsiębiorstwa przetwórcze (zwykle prywatne) są 46 razy większe niż wśród firm, które wytwarzają i zaopatrują w energią elektryczna, gaz i wodę (publiczne) mimo, że jest ich liczbowo tylko 9 razy więcej. Za to zyski firm prywatnych są tylko 6 razy większe.

Region jeszcze nie zbadany

Niestety białostocki Urząd Statystyczny nie dysponuje informacjami o liczbie podlaskich firm z deficytem. Dowiedzieliśmy się tylko, że w roku 2003 było ich ok. 222 (z ujemnym wynikiem finansowym brutto) na zarejestrowanych 1101 przedsiębiorstw mających więcej niż 9 pracowników. W roku 2004 zarejestrowanych było o 6 przedsiębiorstw więcej, ale firm ze stratami było prawie o 100 mniej (128).
- Naszymi badania z pierwszego kwartału 2005 roku - mówi Cecylia Snarska Sadowska dr ekonomii z Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Białymstoku - nie potwierdzają tendencji o gwałtownym przyroście deficytowych firm. Sytuacje analizowaliśmy na grupie 500 przedsiębiorst: oceniały one dobrze swoją kondycję i nie przewidywały, żeby miała się ona pogarszać.
- Oczywiście negatywny wpływ na sytuację gospodarczą mają na pewno ceny paliw i kurs złotego względem euro, ale z generalizowaniem sytuacji trzeba poczekać do końca roku, na wyniki finansowe biznesu - dodaje Cecylia Snarska Sadowska. - Na razie nie zauważamy drastycznych zmian.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bialystok.naszemiasto.pl Nasze Miasto